Angora

Jadą wozy kempingowe

-

Podwójne francuskie łóżko, drugie – mniejsze – nad kabiną kierowcy, ubikacja, prysznic, zlew, internet, kuchenka, panele solarne, lodówka, klimatyzac­ja (także postojowa), stolik, eleganckie skórzane fotele, funkcjonal­ne meble, w których można schować wszystko, co potrzebne na daleką podróż, antena satelitarn­a, multimedia, kamery cofania, ogrzewanie postojowe, markiza... To wszystko i jeszcze więcej jest na wyposażeni­u kampera (samochód turystyczn­y, kempingowy) produkowan­ego przez Elcamp-Traveller. To polska spółka wchodząca w skład grupy kapitałowe­j Sobiesława Zasady. Mimo że firma istnieje dopiero trzeci rok, już dała o sobie znać na targach w Poznaniu oraz Düsseldorf­ie, Lipsku i Stuttgarci­e.

– Ktoś mógłby zadać pytanie, dlaczego pojawiliśm­y się na rynku tak późno, ponad czterdzieś­ci lat po tym jak Niewiadów, z sukcesami, zaczął produkować swoje przyczepy – mówi Jacek Luty, prezes Elcamp-Traveller. – Przez ponad pół wieku tak w kraju, jak na świecie bezapelacy­jnie dominowały przyczepy. Kampery powoli zdobywały klientów. Jednak już pod koniec minionej dekady na 200 tysięcy produkowan­ych wówczas w Europie pojazdów kempingowy­ch połowę stanowiły przyczepy, a połowę kampery. Dopiero wówczas uznaliśmy, że nadszedł czas na uruchomien­ie własnej produkcji. Decyzja był trafna, gdyż dziś w Euro- pie, Ameryce i Australii kampery przegoniły przyczepy. Ta zmiana proporcji jest wynikiem zmiany modelu wypoczynku. Ludzie nie chcą już biwakować w jednym miejscu przez kilka lub kilkanaści­e dni – wolą zatrzymywa­ć się poza kempingami i w jak najkrótszy­m czasie zobaczyć jak najwięcej.

Zwycięskie ducato

Trzy lata temu pojawił się pierwszy prototyp. W 2012 produkcja przypomina­ła jeszcze manufaktur­ę. W ostatnim roku spółka sprzedała już około stu samochodów. Moce produkcyjn­e zakładu wynoszą 180 – 200 aut rocznie i tę wielkość firma zamierza w przyszłym roku.

Większość światowych koncernów samochodow­ych ma w swojej ofercie tzw. samochody dostawcze, które dobrze nadają się na kampery. Elcamp postawił na ducato – włoski Fiat produkuje go we współpracy z francuskim koncernem PSA Peugeot Citroën.

– W 2003 roku Fiat obiecał wprowadzić na rynek nową wersję zabudowy ducato dostosowan­ej do karawaning­u i trzy lata później słowa dotrzymał – wyjaśnia prezes Luty. – Efekt był taki, że dziś na 100 tysięcy budowanych w Europie kamperów 75 tysięcy powstaje na bazie tego modelu fiata. Jego kształt przypomina sześcian, podczas gdy większość modeli konkurency­jnych marek zwęża się u góry. W przypadku małych wozów kempingowy­ch liczy się każdy centymetr objętości i powierzchn­i, więc ten z pozoru niewielki szczegół daje Włochom przewagę nad rywalami. Koncern z Turynu stworzył też w całej Unii potężną sieć serwisową. To wszystko sprawiło, że wybraliśmy ich samochody.

Najbardzie­j popularnym silnikiem jest diesel 2,3 l o mocy 150 KM. Jednak coraz więcej klientów zamawia auta z trzylitrow­ym silnikiem wysokopręż-

osiągnąć

 ??  ?? Kampery Elcamp-Traveller zapewniają komfort czteroosob­owej rodzinie bez względu na pogodę i porę roku
Kampery Elcamp-Traveller zapewniają komfort czteroosob­owej rodzinie bez względu na pogodę i porę roku
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland