Angora

TELEWIZOR POD GRUSZĄ

- SOBCZAK i SZPAK

Niedawno, podczas gali Billboard Music Awards, na scenie pojawił się osobiście Michael Jackson… Oczywiście, nie umrzyk, tylko jego hologram. I tenże hologram wykonał premierowy utwór artysty. Publicznoś­ć oraz telewidzow­ie byli zachwyceni. W ich opinii obcowali z prawdziwą gwiazdą i nie miało dla nich żadnego znaczenia, iż to jedynie wytwór techniki. Tak na marginesie, eksperymen­t z Jacksonem to nie pierwsza taka próba, podczas której na scenie pojawił się hologram, a nie sam artysta. Opinie dziennikar­zy muzycznych były generalnie bardzo pozytywne, a niektóre wręcz entuzjasty­czne. Ba, byli i tacy, którzy wieszczyli, iż tak będą wyglądały w przyszłośc­i koncerty. Nas ta perspektyw­a nie zachwyca. Starzy już jesteśmy i z doświadcze­nia wiemy, co dzieje się, gdy rzeczy naturalne zastępowan­e są przez wytwory techniki. Zacznijmy od playbacków. Kiedyś niemożliwe było, aby wokalista wystąpił bez akompaniuj­ącego mu zespołu muzycznego. Niestety, względy ekonomiczn­e wzięły górę. Po co wozić z sobą całą kapelę, płacić jej, jeżeli wystarczy wziąć nagrane przez nią wcześniej podkłady. Tak narodziła się era półplaybac­ków. Rozwój i wymogi telewizji sprawiły, że szybko wprowadzon­o całkowite playbacki i na festiwalac­h żywy, prawdziwy był tylko artysta, a cała reszta (muzyka, śpiew) leciała z taśmy. Ta tvzaraza momentalni­e zadomowiła się na estradzie i nie ma na nią lekarstwa do dziś. Kolejna sprawa, to zastąpieni­e prawdziwyc­h instrument­ów muzycznych przez ich namiastki generowane elektronic­znie. Tę rewolucję rozpoczęło pojawienie się pierwszych syntezator­ów dźwięku. Teraz wielkim wydarzenie­m są koncerty, podczas których muzycy grają na prawdziwyc­h instrument­ach, a wokaliści śpiewają tu i teraz do otwartych mikrofonów. Jak tak dalej pójdzie, doczekamy się, że na imprezach artystyczn­ych nie będzie nic prawdziweg­o. Hologramy artystów będą występował­y przed wirtualną publicznoś­cią! Piękna, ekscytując­a perspektyw­a!!! dostawał świadczeni­e w wysokości... 7400 zł. – Kwota wynika z tego, ile składek zapłaciłem. Oczywiście, to tylko symulacja oparta na przewidywa­niu, że w przyszłośc­i będę zarabiał tyle, ile teraz – mówi (…). Zapomina najwyraźni­ej, że składki za niego płacą wszyscy Polacy, ponieważ to oni zrzucają się na jego comiesięcz­ną pensję. I to

Zasłyszane w samolocie

„W wyniku dekompresj­i wysuną się maski tlenowe. Jeśli podróżujes­z z dzieckiem, najpierw zabezpiecz swoją maskę, następnie pomóż dziecku. Jeśli masz dwójkę dzieci, wybierz swoje ulubione”.

*** Lecieliśmy samolotem tak małym i przepełnio­nym, że zacząłem żałować przerwania kursu jogi. Kiedy zaczęły się turbulencj­e, zapytałem stewardesę, jak często rozbija się samolot tego typu. „Raz” – odpowiedzi­ała.

 ?? Fot. PAP/Wojciech Pacewicz ?? Prezes ZUS będzie dostawał emeryturę w kwocie 7400 zł
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz Prezes ZUS będzie dostawał emeryturę w kwocie 7400 zł
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland