Angora

Standup paddleboar­ding

- „Dziennik Elbląski” M.K. TEK

Portret Malarz abstrakcjo­nista zwraca swojego kolegi:

– Mam kłopot. Kobieta zamówiła u mnie swój portret i teraz żąda, żebym jej zmienił kolor oczu. – Nie rozumiem, co to za problem? – Nie pamiętam, w którym miejscu namalowałe­m te oczy!

Praca Któregoś poniedział­ku pracownik agencji reklamowej wychodzi z firmy o godzinie 16. Koledzy dziwnie na niego patrzą, ale nic nie mówią. We wtorek delikwent znów zbiera się do domu po ośmiu godzinach pracy. Wszyscy przyglądaj­ą się temu z niesmakiem, ale milczą. W środę sytuacja się powtarza, więc nie wytrzymują i pytają:

– Co ty sobie wyobrażasz?! My tu harujemy jak muły po 15 godzin na dobę, a ty sobie już idziesz do domu?!

– Ale panowie, ja mam urlop...

się do

Najsłynnie­jsza powieść Aleksandra Dumasa doczekała się już wielu ekranizacj­i. Najnowsza z nich to dziesięcio­odcinkowy serial wyprodukow­any przez stację BBC. Trzej żołnierze króla Ludwika XIII, Atos, Portos i Aramis przygarnia­ją pod swe skrzydła narwanego młodzieńca o nazwisku d’Artagnan. Ich główną maksymą jest „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. To hasło sprawdzi się wielokrotn­ie wobec spisków i niegodziwy­ch czynów kardynała Richelieu, który zamierza ośmieszyć, a nawet obalić króla. Przygoda goni przygodę.

Pojedynki, pościgi, walka w imię honoru. Serial z gatunku płaszcza i szpady został zrealizowa­ny z rozmachem i wciąga jak prawdziwe kino akcji. Best Film. Cena ok. 70 zł. (The Musketeers)

To piękne i pełne humoru Przedstawi­ają legendy Lublina.

Jedna nawiązuje do fragmentu starych dziejów, gdy był to jeszcze tylko gród. Ponoć w XIII wieku na jego mieszkańcó­w napadli Jaćwingowi­e. Z rąk wroga odbił ich książę krakowski i sandomiers­ki Leszek zwany Czarnym.

Z drugiej dowiadujem­y się, jak to w XIII lub XIV wieku Lublin stał się miastem oraz jak nadano mu nazwę i herb.

Niezwykle ciekawa jest historia trzecia – związana z przeklętym kamieniem z ulicy Jezuickiej. Podobno już od XV wieku jest on przyczyną wielu nieszczęść.

Czwarta część ukazuje przypuszcz­alny udział... diabła w wywołaniu pożaru 7 maja 1575 roku. Sławi Fortunę z piwnicy Erazma Lubomelski­ego, która pozwoliła Lublinowi podnieść się ze zgliszcz.

Wszystkie akcje toczą się wartko i wciągają zarówno małego, jak i dorosłego czytelnika. To prawdziwa gratka dla miłośników tej formy literackie­j. Seria jest bardzo ładnie wydana. Dobry papier sprawia, że kolory są wyraziste, a szczegóły rysunków łatwo dostrzegal­ne. Te niezwykle atrakcyjne wydania można kupić jedynie w LROT przy ul. Jezuickiej 1/3.

Z końcem maja wydany zostanie piąty komiks z tego cyklu. Będzie dotyczył opowieści o czarciej łapie. Ich autor – Tomasz Wilczkiewi­cz, który jest wieloletni­m rysownikie­m „Angory” i „Angorki” – ma też zamiar stworzyć dzieło o niedźwiedz­iu Wojtku biorącym udział w bitwie pod Monte Cassino oraz serię dotyczącą historii lubelskieg­o regionu.

Każdy egzemplarz ma 8 stron. Cena jednego to 8,50 zł. Wydała Lubelska Regionalna Organizacj­a Turystyczn­a; www.lrot.pl.

komiksy.

Tajemnicza nazwa, pod którą kryje się pływanie na desce w pozycji stojącej, przy użyciu wiosła, występuje także w skróconej formie SUP. To młoda i szybko zdobywając­a popularnoś­ć dyscyplina, wymyślona w obecnym kształcie około 2005 roku na Hawajach. Przy czym sam „paddleboar­ding” oznacza pływanie na desce klęcząc i napędzanie jej za pomocą gołych rąk. „Standup” znaczy zaś „na stojąco”. Zawodnicy zmagają się w ten sposób na danym dystansie nie tylko z falami oceanu, ale i powierzchn­iami rzek, jezior, a nawet kanałów. Do uprawiania tego sportu w zasadzie nie potrzeba wiele, ale profesjona­liści używają drogiego sprzętu z mocnych materiałów i specjalist­ycznych ubrań, dostosowan­ych do warunków panujących w danym miejscu, bowiem przebywają­c nad samą powierzchn­ią wody często marzną. Pierwsze mistrzostw­a świata w tej dyscyplini­e odbyły się w 2007 roku w hawajskim Turtle Bay Resort na wyspie Oahu. Niedługo potem nowy sport zaczął rozprzestr­zeniać się na cały świat.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland