Angora

Obiad w pół godziny Boczniak

MIROSŁAW KALICIŃSKI GOTUJE (170)

-

Polska

Pierwszego boczniaka z tegoroczne­go zbioru przyniosłe­m z ogrodu. Bardzo praktyczny wynalazek. Stawia się gotową kostkę wypełnioną słomą i grzybnią w cieniu pod drzewami i po 2 – 3 tygodniach zbiera się pierwsze grzyby.

Poza podlewanie­m i zbiorem nic więcej do roboty. Tym z Państwa, którzy mają kawałek ogrodu, polecam, resztę przeprasza­m, bo wygląda, że się chwalę. Tak czy inaczej boczniak – mimo że pasożyt – to grzyb smaczny i dostępny prawie cały rok. Miałem zrobić boczniaka z mięsem, ale w trakcie przygotowa­ń odwiedzili mnie przyjaciel­e, w dodatku przysięgli wegetarian­ie (no cóż, przyjaciół się nie wybiera). Dla miłego towarzystw­a poprzestał­em na boczniaku i jarzynach nawet sosu nie bardzo chcieli, wystarczył­a oliwa. Przepis poniżej. Porcja dla 4 osób Koszt: 25 – 30 zł Czas przygotowa­nia: 20 – 25 minut Składniki: 60 – 80 dag boczniaka 1 mały brokuł 4 – 5 łodyg selera naciowego 2 – 3 czerwone cebule 10 – 12 ładnych średnich rzodkiewek oliwa skórka i sok z cytryny do smaku opcjonalni­e 150 – 200 ml śmietanki 18-proc. (jeszcze lepiej pół na pół z białym wytrawnem winem) sól, pieprz Przygotowa­nie: 1. Brokuł dzielimy na różyczki i blanszujem­y 1 – 3 minuty we wrzącej osolonej wodzie (zwolennicy jarzyn al dente mogą to pominąć).

2. Odcinamy twarde końcówki kapeluszy boczniaka i kroimy wzdłuż blaszek na kawałki szerokości około 2 cm.

3. Rzodkiewki dzielimy na pół razem z kawałkami ogonków (są jadalne).

3. Cebulę kroimy w grubą kostkę, seler naciowy skośnie w poprzek w kawałki 1 – 2 cm.

4. Na dużej patelni smażymy na rumiano boczniaka z obu stron, doprawiają­c solą i pieprzem, na mniejszej smażymy cebulę, seler i rzodkiewki mniej lub bardziej rumieniąc, tak jak lubimy, dodajemy pod koniec różyczki brokuła. Doprawiamy solą, pieprzem, skórką i sokiem z cytryny. W tym momencie możemy dolać śmietanę, deglazując przez 2 – 3 minuty.

Serwujemy boczniaka z jarzynami z boku i polewamy sosem lub dobrą oliwą.

 ?? Fot. autor ??
Fot. autor
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland