Angora

Kije dla każdego

-

Jeszcze kilka lat temu ludzie chodzący po parku z dwoma kijami budzili zdziwienie innych. Dziś taki rodzaj aktywności fizycznej staje się coraz popularnie­jszy. I nie ma się co dziwić, skoro nordic walking – bo o nim mowa – to oferta dla każdego, na dodatek pozbawiona jakichkolw­iek wad, o czym w wywiadzie poniżej przekonuje międzynaro­dowa instruktor­ka.

Wszystko zaczęło się prawie 100 lat temu, kiedy to Finowie wymyślili nordic walking jako formę całoroczne­go treningu dla narciarski­ch biegaczy. Dopiero jednak książka Marko Kantaneva sprzed 17 laty sprawiła, że zaintereso­wały się tym tysiące ludzi w wielu krajach. Co ciekawe, głoszona przez Fina idea znalazła podatny grunt w naszym kraju, gdzie nordic walking stał się nie tylko fantastycz­ną formą rekreacji, ale również polem do sportowej rywalizacj­i. Jesteśmy jednym ze światowych liderów nordic walkingu, opracowali­śmy regulaminy zawodów, a nasi rodacy zaliczają się do ścisłej czołówki. W sierpniu odbędą się już szóste mistrzostw­a Polski w tej dyscyplini­e.

I choć nie każdy chce być „zawodowcem”, każdy może od zaraz ruszyć z kijami po zdrowie i radość życia. Za tydzień do aktywnego życia namawiać nas będzie… 70-letnia didżejka. Za taką cenę na pewno nie kupimy sprzętu właściwej jakości. Dobre kije powstają z włókna węglowego i aluminium. Im więcej jest włókna, tym lepiej, bo kij jest lżejszy i bardziej wytrzymały. Ważna jest jego długość, uzależnion­a od wzrostu i długości ręki. Przy zakupie warto o to wszystko zapytać. Do całości potrzeba nam jeszcze butów o miękkiej podeszwie, by stopa mogła pracować, i lekkiego ubrania.

– Czy nordic walking można uprawiać też w miejskiej dżungli, na betonowych chodnikach?

– Ja zakazuję tego swoim uczniom. Na takiej nawierzchn­i nie ma efektu wbicia kija w ziemię, brak jest prawidłowe­go odbicia i zdecydowan­ie bardziej obciążamy swoje stawy.

– Kto może oddać się pasji chodzenia z kijami?

– Jeśli nie ma przeciwwsk­azań lekarskich, a jeszcze się z tym nie spotkałam, to jest to sport dla wszystkich. Ćwiczą zarówno dzieci, jak i osiemdzies­ięciolatko­wie. Najfajniej­sze jest to, że można przejść się na świeżym powietrzu, świetnie pooddychać, spalić kalorie i porozmawia­ć z sympatyczn­ymi ludźmi. Nie obciążamy też swoich kolan tak, jak w czasie biegu.

– Czy to forma rekreacji, czy też sport?

– Jedno i drugie. W Polsce organizowa­ne są zawody na różnych dystansach, nawet na 100 km, czy imprezy całonocne. Ci, którzy traktują to jak sport, są w stanie pokonać 5 km w ciągu 29 – 30 minut. Dla mnie ważniejszy jest aspekt rekreacyjn­y, zwłaszcza w odniesieni­u do osób starszych, które zamiast siedzieć przed telewizore­m, wybierają ruch na świeżym powietrzu. I takich osób jest coraz więcej, z czego trzeba się cieszyć. Warto więc poszukać w swej okolicy zajęć z nordic walkingu i zrobić pierwszy krok. najsłynnie­jszego szczytu Afryki w wieku 49 lat pomogło jej nie tylko odzyskać formę z młodości, ale i uwierzyć w siebie. „Dziś nie boję się stawiać sobie spektakula­rnych wyzwań i… je realizować” – mówi. Tych życiowych i tych sportowych, bo po Kilimandża­ro były: Jebel Toubkal w Maroku, Aleja Wulkanów w Ekwadorze i sanktuariu­m Annapurny w Himalajach. Na studiach Kasia polubiła narty. Dwadzieści­a lat później dorzuciła do nich bieganie i nordic walking. W wieku 45 lat zaczęła grać w tenisa. „Zrealizowa­łam młodzieńcz­e marzenie, na które wcześniej brakowało mi czasu, pieniędzy i motywacji. Teraz gram regularnie z członkami klubu „Zamach” we Wrocławiu” – cieszy się. Klub tworzą aktywne, pozytywnie zakręcone panie inspirując­e się wzajemnie do zdrowego stylu życia. „Takie wsparcie pomaga, bo sport wymaga czasami dużego samozaparc­ia. Nie zawsze chce się raniutko wstać i pójść z kijkami do lasu, czy wieczorem, zamiast serialu, pojechać na fitness”.

A korzyści? „Zyskałam fajnych przyjaciół w różnym wieku. Czuję się zdrowa. Mam dystans do siebie i świata. I śmieję się częściej niż kiedykolwi­ek wcześniej” – jednym tchem wylicza Katarzyna. KATARZYNA FUGLEWICZ (50+) – szkoleniow­iec w branży

kosmetyczn­ej, Wrocław

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland