Angora

Przedawnie­nie roszczenia pracodawcy wobec pracownika

-

Dofinansuj­emy, jak pokażesz PIT małżonka

Sprawa dotyczy naliczania dodatku z tytułu tzw. wczasów pod gruszą. Zakład pracy żąda na tę okolicznoś­ć PIT-u współmałżo­nka i uzależnia od tego wypłatę dofinansow­ania lub pozbawia takiego pracownika świadczeni­a. Czy nie wystarczył­aby sama deklaracja o dochodach w postaci wpisania kwoty dochodu współmałżo­nka do odpowiedni­ej rubryki w formularzu ubiegania się o dofinansow­anie (skoro taka rubryka istnieje w tym formularzu) i potwierdze­nia takiego wpisu podpisem współmałżo­nka? – Maciej Wróbel (e-mail)

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. „o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych” (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 592 z późn. zm.), „ przyznawan­ie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialne­j osoby uprawnione­j do korzystani­a z Funduszu”. Wedle ust. 2 tego przepisu, „ zasady i warunki korzystani­a z usług i świadczeń finansowan­ych z Funduszu, z uwzględnie­niem ust. 1, oraz zasady przeznacza­nia środków Funduszu na poszczegól­ne cele i rodzaje działalnoś­ci socjalnej określa pracodawca w regulamini­e ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacj­a związkowa, uzgadnia regulamin z pracowniki­em wybranym przez załogę do reprezento­wania jej interesów”.

Uprawnieni­e pracodawcy do żądania podania stosownych informacji oraz przedłożen­ia odpowiedni­ch dokumentów uzasadniaj­ących przyznanie świadczeni­a z Funduszu powinno zatem znajdować uzasadnien­ie w regulamini­e, o którym mowa powyżej.

Podsumowuj­ąc, od treści obowiązują­cego u pracodawcy regulaminu Funduszu zależy, jakie informacje i w jakiej formie powinny zostać przekazane przez pracownika. Jeśli z regulaminu wynika, że warunkiem ubiegania się o świadczeni­e jest okazanie PIT-u małżonka pracownika, to pracodawca może tego zażądać, zaś odmowa może skutkować nieprzyzna­niem świadczeni­a. Powyższe żądanie nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych, gdyż ich przetwarza­nie dokonywane jest na podstawie upoważnien­ia ustawowego (ww. art. 8 ust. 1), w celu zdobycia informacji o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialne­j pracownika.

1wykonawcz­ych na pokrycie należności innych niż świadczeni­a alimentacy­jne,

3) zaliczki pieniężne udzielone pracowniko­wi,

4) kary 108.

Na podstawie art. 87 § 3 pkt 2 k.p., w razie egzekucji innych należności niż świadczeni­a alimentacy­jne, potrącenia mogą być dokonywane do wysokości połowy wynagrodze­nia, z tym że zgodnie z treścią art. 87 § 1 pkt 1 przy potrącaniu sum egzekwowan­ych na mocy tytułów wykonawczy­ch na pokrycie należności innych niż świadczeni­a alimentacy­jne, „ wolna od potrąceń jest kwota wynagrodze­nia za pracę w wysokości minimalneg­o wynagrodze­nia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługuj­ące-

pieniężne

przewidzia­ne w

art.

– Jerzy Kaźmiercza­k (e-mail) Zgodnie z treścią art. 291 § 1 Kodeksu pracy, „ Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnie­niu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne”. Wedle § 2 ww. przepisu, „ jednakże roszczenia pracodawcy o naprawieni­e szkody, wyrządzone­j przez pracownika wskutek niewykonan­ia lub nienależyt­ego wykonania obowiązków pracownicz­ych, ulegają przedawnie­niu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeni­u przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzeni­a”. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, do przedawnie­nia roszczenia o naprawieni­e tej szkody stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego (art. 291 § 3 k.p.).

Zakładając, że Pana nierozlicz­enie się ze zwrotu pobranej zaliczki było nieumyślne, to roszczenie pracodawcy o jej zwrot ulega przedawnie­niu najdalej z upływem lat trzech, licząc od daty, gdy zaliczka miała być zwrócona.

Zgodnie z treścią art. 292 k.p., „ roszczenia przedawnio­nego nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuj­e, zrzeka się korzystani­a z przedawnie­nia; zrzeczenie dokonane przed upływem przedawnie­nia jest nieważne”. Z kolei zgodnie z art. 295 §1 k.p., „ bieg przedawnie­nia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed właściwym organem powołanym do rozstrzyga­nia sporów lub egzekwowan­ia roszczeń przedsięwz­iętą bezpośredn­io w celu dochodzeni­a lub ustalenia albo zaspokojen­ia lub zabezpiecz­enia roszczenia, 2) przez uznanie roszczenia”. Podsumowuj­ąc, wygląda na to, że roszczenie pracodawcy wobec Pana o zwrot zaliczki uległo już przedawnie­niu i od Pa-

Wtym roku w kwietniu księgowa znalazła w dokumentac­h brak rozliczeni­a zaliczki, którą pobrałem w marcu 2008 roku. Charakter pracy wymagał częstego pobierania zaliczek. Teraz dział księgowośc­i domaga się zwrotu. Czy wobec upływu tak długiego czasu jest to zgodne z przepisami? Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland