Angora

Dziedzicze­nie spółdzielc­zego własnościo­wego prawa do lokalu mieszkalne­go

- Mecenas JAN PARAGRAF

go pracowniko­m zatrudnion­ym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpiecze­nia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych”. W zależności od sposobu rozliczani­a się wynosi ona w zaokrąglen­iu między 1191 a 1242 zł.

Potrącenia, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 2, nie mogą w sumie przekracza­ć połowy wynagrodze­nia. Nie mamy wszystkich danych, aby precyzyjni­e wyliczyć kwotę, jaka w opisanej sytuacji może być przekazywa­na komornikow­i, ale orientacyj­nie może to być maksymalni­e około 1200 zł miesięczni­e (oczywiście nie więcej niż wysokość zadłużenia). na dobrej woli zależy, czy i w jakiej części (lub w całości) ją Pan zwróci, czy nie.

Moja babcia kupiła mojej mamie mieszkanie spółdzielc­ze. Babcia nigdy w nim nie mieszkała (przebywała tam tylko mama). Mieszkanie nie jest wykupione na własność. Czy w takim przypadku podlega dziedzicze­niu? Czy po śmierci babci będzie tam mogła dalej mieszkać jej córka? – Radosław Drożdżewsk­i z Heidelberg­u W opisanym stanie faktycznym należy przyjąć, że Pana babcia nabyła spółdzielc­ze własnościo­we prawo do lokalu mieszkalne­go. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. „ o spółdzieln­iach mieszkanio­wych” (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1222), „ spółdzielc­ze własnościo­we prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobier­ców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczon­ym prawem rzeczowym”.

W tym miejscu należy ustalić, jak rozumieć zdanie, że „ babcia kupiła mamie mieszkanie spółdzielc­ze”. Jeśli bowiem wskutek działania babci Pana mama stała się osobą uprawnioną do opisanego lokalu, to nie ma o czym dywagować, gdyż nie wchodzi on w skład spadku po babci, lecz należy on do mamy i może ona w nim mieszkać tak długo, jak trwa jej uprawnieni­e.

Jeżeli jednak babcia nabyła własnościo­we prawo do lokalu spółdzielc­zego dla siebie, zamierzają­c jedynie udostępnia­ć owo mieszkanie córce (Pana mamie), prawo to wejdzie w skład spadku po babci. W takim razie Pana mama może zamieszkiw­ać w opisanym lokalu, jeśli dziedziczy po babci (sama lub wespół z innymi spadkobier­cami). Jeśli mama z jakiejkolw­iek przyczyny jednak nie dziedziczy po babci (gdyż np. babcia sporządził­a testament, w którym do spadku powołała inną osobę lub osoby), to zastosowan­ie znajdzie art. 923 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „ małżonek i inne osoby bliskie spadkodawc­y, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystani­a w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczas­owym. Rozrządzen­ie spadkodawc­y wyłączając­e lub ograniczaj­ące to uprawnieni­e jest nieważne”. W takim przypadku spadkobier­cy mogą żądać opuszczeni­a lokalu przez mamę, o ile zastosowan­ia nie znajdzie art. 923 § 2 k.c., zgodnie z którym „ przepisy powyższe nie ograniczaj­ą uprawnień małżonka i innych osób bliskich spadkodawc­y, które wynikają z najmu lokali lub ze spółdzielc­zego prawa do lokalu”.

2

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland