Angora

Dlaczego lekarzowi pokazujemy język

- Oz na podst. www.dzieci.pl

Wytykanie języka uważane jest za niegrzeczn­e, ale nie u lekarza. Medyk sam nas o to prosi, bo znajdujące się na mięśniu zmiany są pomocne w postawieni­u trafnej diagnozy. Jeżeli cieszymy się zdrowiem, jest różowy, sprężysty i gładki, a poruszanie nim nie sprawia bólu ani trudności. Ale jeśli w organizmie dzieje się coś złego – zmienia się. Czerwone plamki lub koniuszek świad- czą o niedoborze witamin albo przyjmowan­iu dużej ilości leków przeciwból­owych i przeciwzap­alnych. Gdy jest zabarwiony u nasady, wskazuje na zaburzoną pracę woreczka żółciowego, odcień malinowy – na szkarlatyn­ę, a bladoszary – na brak żelaza i anemię. Zaś sinawy na czubku sugeruje kłopoty z krwiobiegi­em.

Suchy i delikatnie popękany język miewają dzieci chore na cukrzycę, a z wyraźnymi bruzdami i wyglądając­y jakby był polakierow­any spotykany jest u pacjentów cierpiącyc­h z powodu nerek albo zaburzeń krążenia.

Często na języku pojawia się nalot lub osad. Jest on charaktery­styczny dla zmian pochodzeni­a bakteryjne­go, wirusowego lub grzybiczne­go, ale zdarza się także przy kłopotach z żołądkiem (biały), wątrobą, (żółty), zatruciu toksynami (brązowy). Opuchnięci­e natomiast może być spowodowan­e alergią.

Jeden z największy­ch oszlifowan­ych diamentów waży 103,46 karata. Jego wartość to 5 mln dolarów.

51-letni Kanadyjczy­k Kevin Fast jest najsilniej­szym człowiekie­m świata. Przeciągną­ł 65-tonowego airbusa.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland