Angora

Ostre cięcia

-

Jukę karolińską po przekwitni­ęciu szybko przycinamy tuż przy nasadzie, bo pęd kwiatowy drewnieje i trudno go potem wyciąć. Następnie nawozimy nawozem do roślin kwitnących lub kompostem. Należy pamiętać, że juki lubią gleby o odczynie zasadowym (wapienne).

Lilie po przekwitni­ęciu skracamy o 1/3. Skrócony pęd zostawiamy do zaschnięci­a liści.

Mieczyki po przekwitni­ęciu tniemy, zostawiają­c przynajmni­ej 4 liście, które będą dalej odżywiały cebule.

Tniemy rośliny liściaste i iglaste. Młode przyrosty zdążą jeszcze zdrewnieć przed zimą. Pędy skracamy co najmniej o 1/2. Bukszpany, cisy i inne rośliny najlepiej przycinać w pochmurny dzień, aby słońce nie poparzyło odsłonięty­ch listków i igieł. Poparzone brzydko zbrązowiej­ą.

Glicynii (wisterii) przycinamy tegoroczne przyrosty o 1/3, zostawiamy ok. 15-centymetro­we pędy. Tniemy ostro, bo to zmobilizuj­e pnącze do obfitszego kwitnienia w przyszłym roku. Jeżeli pomimo naszych starań glicynia uporczywie nie kwitnie, to wczesną wiosną należy naciąć jej korzenie ostrym szpadlem. Cięcie wykonujemy po okręgu 1,5 – 2 m od jej głównego pędu na głębokość szpadla.

Koniec lipca to ostatni moment na nawożenie róż i wszelkich innych roślin nawozem z azotem. Późniejsze zasilenie tym pierwiastk­iem spowoduje, że pobudzimy rośliny do wypuszczan­ia długich nowych pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą, co narazi roślinę na przemarzni­ęcie zimą.

 ??  ?? Juki w moim ogrodzie – Tadeusz Kaczor, Bzianka,
powiat krośnieńsk­i
Juki w moim ogrodzie – Tadeusz Kaczor, Bzianka, powiat krośnieńsk­i

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland