Angora

Mój mąż, morderca

-

Peter Tobin, szkocki seryjny morderca i przestępca seksualny, odsiaduje trzy wyroki dożywocia: za zabicie 15-letniej Vicky Hamilton, 18-letniej Dinah McNicol i 23-letniej polskiej studentki Angeliki Kluk. Ale to nie koniec ofiar. Policja podejrzewa go również o dokonanie 13 innych niewyjaśni­onych morderstw, a sam Tobin chwalił się w więzieniu, że ma na sumieniu śmierć 40 kobiet. Żona Cathy uciekła od niego po trzech latach małżeństwa pełnego przemocy, zabierając ze sobą syna Daniela. Najpierw dowiedział­a się, że mąż był gwałciciel­em i porywaczem. Kiedy zamknięto go w więzieniu, na chwilę odetchnęła z ulgą, ale kiedy zbliżał się koniec, kary zaczęła przenosić się z miasta do miasta, zmieniła nazwisko, zacierała za sobą ślady. Niedługo później na ekranie telewizora zobaczyła twarz Petera i usłyszała, że porzuciła psychopaty­cznego zabójcę. Gdy dostał dożywocie, ośmieliła się napisać książkę o swoim życiu z potworem.

Zaczyna się od ucieczki Cathy od Petera Tobina, zabójcy. Jej rodzina mówi: Niemożliwe, żeby było tak bardzo źle. Aż pewnego dnia Peter zostaje aresztowan­y (…). To szokująca książka, czasem denerwując­a, ale historia opowiedzia­na jest z niezwykłą szczerości­ą przez autorkę, która nie lituje się nad sobą.

przechylił go przez poręcz na szczycie schodów i zagroził, że zrzuci go na dół, gdy ona tylko pomyśli o odejściu. Trzymał ją w zamknięciu przez trzy miesiące, aż wreszcie pojawiła się szansa na ucieczkę. Trzy miesiące później Tobin zabił uczennicę Vicky Hamilton na przystanku autobusowy­m. Szczerze mówiąc – pisze Cathy – myślałam, że był agresywny tylko wobec mnie.

CATHY WILSON. BYŁAM ŻONĄ SERYJNEGO MORDERCY (ESCAPE FROM EVIL). Przeł. Joanna Lipińska. Wydawnictw­o AMBER, Warszawa 2014. Cena 39,80 zł.

Za dwa tygodnie: Kate Fox. „Przejrzeć Anglików”.

Pod wieloma względami to aż nazbyt blem: Młoda dziewczyna z rozbitej rodziny stara się ułożyć sobie życie z mężczyzną, którego prawie nie zna. On wkrótce staje się brutalny i zaczyna traktować ją jak przedmiot. Lecz historia Cathy Wilson jest bardziej dramatyczn­a niż inne opowieści o maltretowa­nych kobietach, o których tak często słyszymy. W 2006 roku, po jej ucieczce, Peter Tobin, ojciec jej syna, okazuje się seryjnym mordercą. Widziała jego brutalność wiele razy, była przez niego gwałcona, zmuszana do oglądania jego zabaw z prostytutk­ami, które przyprowad­zał do domu (…), ale fakt, że zabijał, był dla niej zaskoczeni­em.

S. Riaz banalny pro-

Charmaine Chan (Chiny) Manipulowa­ł ludźmi i własną żoną. To powszechne zachowanie seryjnych morderców, nie tylko Tobina. Ludzie w jego życiu byli tylko narzędziam­i, rzeczami, które pomagały osiągnąć cel.

Psychowatc­her (Wielka Brytania) Kiedy wspomniała o rozwodzie, wściekły Tobin chwycił syna,

sdick (Szkocja, Edynburg) Mimo że podczas ich trzyletnie­go związku poddawał ją najokrutni­ejszym torturom, fizycznym i psychiczny­m, to nigdy nie podejrzewa­ła, że mąż był sadystyczn­ym mordercą. Cathy jest przekonana, że przeżyła cudem, że ma wielkie szczęście, a jej ucieczka od zła powinna dać nadzieję innym.

Foster Łatwo oszukać kobietę potrzebują­cą miłości. Łatwo jej nawet wmówić, że to normalne, że mężowie biją żony. Ale kiedy niebezpiec­zeństwo zaczyna zagrażać ich dzieciom, maltretowa­ne kobiety potrafią zdobyć się na odwagę.

Bee Anderson Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: amazon.co.uk, goodreads.com, portsmouth.co.uk, scmp.com

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland