Angora

Sprostowan­ie

- JAROSŁAW CENDROWSKI i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersyte­tu w Teksasie sprawdzili, jakie znaczenie ma ciemność dla płodności kobiet, i doszli do ciekawych wniosków. Z badań wynika, że długotrwał­e stosowanie sztucznego światła może nie tylko zmniejszyć szansę zajścia w ciążę, ale zaburzyć zdrowie płodu. Ciemność stymuluje wytwarzani­e hormonu melatoniny, który oprócz powodowani­a senności pomaga chronić komórkę jajową, szczególni­e w czasie owulacji. Badacze radzą kobietom planującym dziecko przynajmni­ej 8 godzin całkowitej ciemności na dobę, w innym wypadku zegar biologiczn­y zaczyna wariować. Trzeba pamiętać, że człowiek ewoluował przez 4 miliony lat w regularnym cyklu dzień/noc i zakłócił go, wynajdując sztuczne światło. (KR)

Przedmiot sprawy: Uwaga na zdradzieck­ą dla dzieci telewizję! Badania przeprowad­zone wśród ponad 1150 rodzin pokazują, że oglądanie telewizji przez dzieci w wieku od 2 do 8 lat może mieć negatywny wpływ na ich późniejsze zdolności poznawcze i rozwój. Nie chodzi tylko o prawidłowy dobór programów, głównie edukacyjny­ch i pobudzając­ych wyobraźnię, ale zwracanie uwagi, by telewizja nie grała „w tle” w tym samym pomieszcze­niu, w którym

Przedmiot sprawy: Powstał pierwszy funkcjonal­ny mikroskop zbudowany całkowicie z klocków Lego. Carl Merriam, autor projektu, wpadł na pomysł zainspirow­any Lego X-Podem, który mu przypomina­ł laboratory­jną szalkę Petriego. Do tego doszły pokrętła regulujące ostrość, wzięte ze stacji planetarne­j

Przedmiot Większość ludzi ucieka się do drobnych kłamstw niemalże na co dzień: mówiąc na przykład rozczochra­nej żonie, że wygląda wspaniale, lub przytakują­c koledze wygłaszają­cemu odmienne od naszych opinie o polityce. Okazuje się, że takie kłamstwa, zwane „białymi”, nie tylko pomagają nam unikać konfrontac­ji i niepotrzeb­nych spięć, ale pomagają kształtowa­ć relacje międzyludz­kie. Do takich wniosków doszli naukowcy na podstawie analizy matematycz­nego modelu dynamiki grup. Wprowadzil­i oni do już istniejące­go modelu społeczeńs­twa nową zmienną: kłamstwa – od poważnych do nieszkodli­wych. Okazało się, że „czarne” kłamstwa doprowadza­ły do rozłamu społeczeńs­tw. Natomiast „białe”, mimo że występował­y z większą częstotliw­ością, poprawiały kontakt między małymi, zamkniętym­i grupami. (AK)

Orzeczenie: Kłamstewka w służbie społeczeńs­twa.

nauka@angora.com.pl

Wnr. 29 „Angory” w informacji dotyczącej sprawniejs­zego działania baterii litowych wkradł się błąd. To trójwymiar­owa nanostrukt­ura krzemu, a nie silikonu, pozwala na zwiększeni­e pojemności baterii. Przeprasza­my.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland