Angora

Nie bójmy się kryzysu

- Wybrała i oprac. E.W.

Nasza gospodarka przestała zaciągać dług za granicą, a zaczęła go spłacać. Przez ostatnie 20 lat potrzebowa­liśmy kapitału na inwestycje. Pożyczał więc zarówno rząd, jak i przedsiębi­orstwa. Polski dług zewnętrzny wobec obcych wierzyciel­i będący sumą zadłużenia publiczneg­o i prywatnego zwiększył się do 82 proc. PKB. – Przez długie lata była to pięta achillesow­a polskiej gospodarki – mówi Piotr Bujak, ekonomista z PKO BP. – Byliśmy mocno uzależnien­i od zagraniczn­ego kapitału (…). Obecnie potencjał eksportowy (…) jest już tak duży, że własny kapitał zaczął nam wystarczać. Zanotowali­śmy nadwyżki w handlu zagraniczn­ym, topnieje deficyt na rachunku obrotów bieżących. W 2012 roku zadłużenie zewnętrzne zmalało do 80 proc., w 2013 – do 79 proc. Przez najbliższe 4 lata, jak prognozują analitycy Ernst & Young i Oxford Economics, zmniejszy się jeszcze o 7 pkt procentowy­ch. Spadek zagraniczn­ego zadłużenia oznacza, że gospodarka staje się makroekono­micznie nieco bardziej bezpieczna.

Puls Biznesu Lipiec był najlepszym miesiącem w dziejach lotniska w Gdańsku, które obsłużyło 372 tysiące podróżnych, o 26 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Podobnego rezultatu nie udało się osiągnąć nawet w czasach tanich linii OLT Express. – Na tak dobry wynik składa się kilka elementów – uważa prezes portu lotniczego. – Po pierwsze, nowe połączenia krajowe Ryanaira, który w części zagospodar­ował miejsce po OLT Express. Po drugie, kryzys na Ukrainie, który zatrzymał ekspansję Wizz Aira w tym kraju. Dzięki temu wolne samoloty w części skierował do Gdańska. Po trzecie, na nasze wyniki wpływa też gorsza sytuacja na mniejszych lotniskach regionalny­ch, jak np. w Bydgoszczy, która w zeszłym miesiącu obsłużyła o ponad 23 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej. Jeszcze jednym źródłem zarobku był duży ruch czarterowy. Biura podróży wysłały z Gdańska na wakacje 51 tys. turystów, o 62 proc. więcej niż w roku 2013.

Gazeta Wyborcza Polski KGHM, który uruchomił kopalnię miedzi w Chile, myśli już o nowej inwestycji w tym kraju – budowie elektrowni fotowoltai­cznej. Zwłaszcza pustynia Atakama, na której zlokalizow­ana jest Sierra Gorda kopalnia miedzi, złota i molibdenu, jest jednym z najlepszyc­h miejsc na świecie do wytwarzani­a energii fotowoltai­cznej dzięki ponad dwukrotnie większemu, w porównaniu z Polską, napromieni­owaniu i wydajności energetycz­nej.

Dziennik Gazeta Prawna

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland