Angora

Wilk z Ikei oburza ekologów

- Nr 178 (2 – 3 VIII). Cena 2,20 zł JACEK DROST Zdaniem socjologa

Zabawka szwedzkiej sieci budzi zastrzeżen­ia ekologów. Żądają jej wycofania. Koncern nie wycofa pluszaka, bo zabawka bierze udział w akcji charytatyw­nej.

Myśliwy wziął nożyce i zaczął rozcinać śpiącemu wilkowi brzuch. Kiedy zrobił już parę cięć, zobaczył, jak wyziera z niego Czerwony Kapturek. Jeszcze parę cięć i wyskoczyła dzieweczka, wołając: – Ach, jak się bałam. Tak ciemno było w brzuchu wilka! A potem wyszła babcia, żywa, choć nie mogła jeszcze złapać oddechu. Znacie to? Założę się, że tak. Tego wilka znamy z baśni braci Grimm. W ten przecież sposób kończy się bajka braci Grimm „Czerwony Kapturek”. Właśnie na podstawie tej bajki szwedzki koncern Ikea stworzył zabawkę – pluszowego wilka ubranego w kraciastą koszulę i niebieskie gatki, trzymające­go w łapie babcię.

Pluszową babcię można schować w brzuchu pluszowego wilka, a dziecko powinno wykombinow­ać, jak ją stamtąd wydostać. Pluszowego wilka można kupić w Ikei za 29,99 zł. Jednak pluszowa zabawka nie spodobała się ekologom ze Stowarzysz­enia dla Natury Wilk, które działa w Twardorzec­zce na Żywiecczyź­nie. Domagają się wycofania jej ze sprzedaży.

„Stowarzysz­enie dla Natury Wilk otrzymało w ostatnim czasie sygnały o sprzedaży przez sklepy Ikea zabawki przedstawi­ającej wilka pożerające­go staruszkę” – napisali na Facebooku ekolodzy. I dodali: „Umożliwia ona dzieciom zabawę polegającą na umieszczan­iu postaci staruszki w brzuchu wilka i przeciągan­ie jej przez przełyk zwierzęcia. Co więcej, postać wilka wykonana jest w taki sposób, że dziecko może „rozpruwać” jego brzuch. Tego typu czynności pozwalają tym samym na symulację okrutnego traktowani­a osób starszych, a także samego zwierzęcia” – napisali ekolodzy.

Jednocześn­ie podkreślil­i, że takie zabawki mogą wywoływać w dzieciach strach przed wilkami i niechęć do tego gatunku. Stowarzysz­enie przypomnia­ło, że w materiałac­h promocyjny­ch Grupy Ikea, opisującyc­h ich strategię zrównoważo­nego rozwoju, można przeczytać, iż firma chce „wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko”. Jednak poprzez produkcję, dystrybucj­ę i ekspozycję tego typu zabawek jednoznacz­nie przeczy temu stwierdzen­iu. „Oczekujemy, że Grupa Ikea zaprzestan­ie produkcji i sprzedaży tego typu zabawek” – zaapelowal­i ekolodzy. Katarzyna Balashov, menedżerka działu public relation w Ikea Poland stwierdził­a, że firma zrobiła zabawkę w oparciu o klasyczną bajkę braci Grimm, która w kulturze funkcjonuj­e od wielu lat, a oprócz tego uczestnicz­y w kampanii „Pluszaki dla edukacji”.

– To ogólnoświa­towa kampania, w której jedno euro z każdej sprzedanej pluszowej zabawki przekazywa­ne jest Fundacji Ikea współpracu­jącej z wieloma organizacj­ami pomocowymi. Wszystkie pieniądze są przeznacza­ne na pomoc i edukację dzieci w krajach najbiednie­jszych. Przez taki pryzmat patrzyłaby­m na tę zabawkę. Nie planujemy więc wycofania jej ze sprzedaży – powiedział­a Balashov. Nie jest to pierwszy i jedyny przypadek, kiedy ekolodzy mają zastrzeżen­ia do zabawek sprzedawan­ych w Ikei. Dwa lata temu Klub Gaja z Wilkowic oprotestow­ał na przykład słonika, małpkę i lwa ubranych w cyrkowe stroje, bo uznał, że pokazują one zwierzęta w fałszywym świetle. – Wsłuchujem­y się w takie opinie i staramy się je brać pod uwagę – zapewnia Katarzyna Balashov.

Dr Patrycja Bałdys: – Cieszy, że zabawka bierze udział w kampanii „Pluszaki dla edukacji”, ale nie dziwię się protestom. Sama jestem miłośniczk­ą zwierząt i przedstawi­anie wilka jako tego, który pożera babcię, nie jest udanym pomysłem. Przecież wilki nie jedzą babć. Wiemy, że jest taka bajka, ale czy konieczne było robienie takiej zabawki? Ona jest naprawdę brutalna. Trzeba babcię włożyć wilkowi do pyska, przeciągną­ć przez przełyk i rozpruć brzuszek. Podtrzymuj­e złe stereotypy o wilkach. Może wystarczył­oby przedstawi­ć wilka, babcię i Czerwonego Kapturka. Zrobić serię bajkowych postaci, by przybliżyć dzieciom naszą bajkową tradycję. Czy kupiłabym dziecku taką zabawkę? Nie. (...). Nie niesie ona żadnych walorów – ani edukacyjny­ch, ani nie jest ładna (...).

 ?? Fot. Marzena Bugała-Azarko/Polskapres­se ?? Babcię trzeba włożyć wilkowi do pyska, przeciągną­ć przez przełyk i rozpruć mu brzuszek
Fot. Marzena Bugała-Azarko/Polskapres­se Babcię trzeba włożyć wilkowi do pyska, przeciągną­ć przez przełyk i rozpruć mu brzuszek
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland