Angora

Jak mówią słowniki…

-

Nazywam się Suwała. Moje poszukiwan­ia prowadzą do kilku rozwiązań. Najprostsz­e z nich sugeruje pochodzeni­e nazwiska od nazwy miejscowoś­ci Suwałki, czy jednak tak jest? Zwłaszcza że to nie w tamtych okolicach zamieszkuj­e najwięcej osób o tym nazwisku. Niedawno spotkałem się z sugestią, iż może wywodzić się od „suwać”. Jest jeszcze wersja mówiąca, że nazwisko to jest obcego pochodzeni­a, a mianowicie z Węgier.

Bartłomiej Suwała To notowane już w XVI wieku nazwisko nie pochodzi od nazwy miejscowoś­ci, ale od określania ruchu: suwać, zmieniać miejsce, iść, poruszać się posuwiście. Także: wlec się lub tańczyć dziko, do upadłego ( suwałką nazywano taniec tatarski albo potyczki tatarskie). Nazwisko powstało podobnie, jak Gru-

Dogielski, prawdopodo­bnie odimienne, od imion typu Dobiesław, Dominik lub Jodok. Tu z udźwięczni­eniem wstecznym pierwotnej głoski -k. 80 nazwisk.

Sopyło, od rzeczownik­a pospoliteg­o sopel. 143 nazwiska.

Skąd się wzięło?

chała od gruchać, Machała od machać. W gwarze szuwałem nazywano tego, co zwodzi, oszusta. Notabene Suwałki nie mają tego samego źródłosłow­u, gdyż mają rodowód bałtycki. S. Rospond wyprowadza tę nazwę z formy San-wylka, wskazując przedroste­k staroprusk­i San (po polsku – są) i łotewskieg­o valka – płynąca rzeczułka. Pobrzmiewa tu także litewski czasownik vilkiti – ciągnąć. Obecnie występuje 2766 nazwisk Suwała.

Moje nazwisko Kotarba jest powszechne w Krakowie i okolicach, szczególni­e w Świątnikac­h Górnych, kolebce wielu Kotarbów. Dziadek wspominał o korzeniach tatarskich (Kotar-BEJ), inni mówią o węgierskim pochodzeni­u rodziny, która dotarła do Krakowa z królową Jadwigą, służąc jako straż

Witowski, XV-wieczne nazwisko odmiejscow­e, od Witowa lub Witowic. 1569 nazwisk.

Pagieła, stare pochodzeni­e niemieckie, od nazwy osobowej Pagel, ta zaś od imienia Paulus. 235 nazwisk.

Pelc, od niemieckie­go Pelz (kożuch), lub od Balthasara. 4750 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland