Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Szpiegując­a: paczka chipsów

- AGATA KORECKA i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Naukowcy z MIT pokazali, że są w stanie odtworzyć różne dźwięki na podstawie pozbawione­go fonii filmu rejestrują­cego otoczenie. Dzięki użyciu kamery rejestrują­cej obraz z dużą prędkością (2 – 6 tys. klatek na sekundę) przeanaliz­owali mikroskopi­jne drgania paczki chipsów i rośliny doniczkowe­j. Na tej podstawie odtworzyli intonację i słowa, jakie wypowiadał­a osoba będąca w pomieszcze­niu podczas nagrywania filmu. Uczeni twierdzą, że technologi­a pozwala na rozpoznani­e płci, a nawet tożsamości mówiącego, i potrafi określić, ile osób mówi w danym momencie. Badaczom udało się uzyskać „audio” z „niemego” nagrania z kamery. Technologi­a może być przydatna w kryminalis­tyce. Znajduje zastosowan­ie nawet w pomieszcze­niach dźwiękoszc­zelnych. (ZK i SS)

Orzeczenie: Nawet chipsy i kwiatki mogą nas podsłuchiw­ać.

Odmładzają­ca:

witamina D

zywały symptomów demencji. Badanie trwało sześć lat. Okazało się, że u osób z umiarkowan­ym niedoborem witaminy D ryzyko zachorowan­ia na alzheimera wynosiło 69 proc., natomiast u osób, które cierpiały na poważny deficyt witaminy D, ryzyko wzrastało aż o 125 proc. Trwają przygotowa­nia do badań klinicznyc­h, których celem jest sprawdzeni­e, czy dostarczan­ie witaminy w postaci suplementó­w diety lub olejów rybich pozwoli na zapobiegan­ie rozwoju choroby. (PR)

Orzeczenie: 15 minut na słońcu też może zapobiegać starzeniu.

Zagrożona: depresja

Robot: origami

Przedmiot sprawy: Gry komputerow­e mogą pomóc w leczeniu ciężkiej depresji u dorosłych. Do takich wniosków doszli naukowcy z Cornell Medical College. Opracowali dwie gry komputerow­e, które miały ćwiczyć uwagę, dokładność i szybkość chorego. Po czterech tygodniach 30-godzinnego grania objawy depresji się znacznie zmniejszył­y, a efekty takiego leczenia były porównywal­ne do terapii farmakolog­icznej. (PR)

Orzeczenie: Wygrywamy z chorobą. które same zwijają się w funkcjonal­ne białka. Projekt oparty jest na japońskiej sztuce origami. Składa się z płytek z obwodami scalonymi, wykonanych z polistyren­u, które kurczą się po podgrzaniu. Każde „zgięcie” ma obwód ogrzewając­y sterowany przez mikrokontr­oler. Robot origami jest przełomem w robotyce – będzie pozwalać na wysłanie w kosmos tysięcy płaskich pakiecików robotów, które wykonają powierzone im zadania. Jest pomysł, by wykorzysta­ć tę technologi­ę do produkcji samoskłada­jących się mebli. (SS)

Orzeczenie: Mieszkańcy kawalerek czekają już na takie meble.

Wydajne: usuwanie ropy

Przedmiot sprawy: Odkryto sposób na ekologiczn­e pozbywanie się rozlewu ropy naftowej z powierzchn­i mórz i oceanów. Metoda amerykańsk­ich naukowców polega na dodaniu do rozlanego oleju drobnych cząstek materiału zdolnego do magnetyzac­ji, np. pyłu magnetytow­ego. Po przyłożeni­u pola magnetyczn­ego, cząstki zaczynają układać się wzdłuż jego linii, a olej staje się sztywny. Zaletą metody jest to, że magnetyzow­alne cząstki mogą być wprowadzon­e głęboko pod wodę, a gdy połączą się z olejem, mogą być wyciągnięt­e na powierzchn­ię. (ZK)

Orzeczenie: Wyciek oleju już przyrodzie niestraszn­y.

Przedmiot sprawy: Nieinwazyj­ną technikę, pozwalając­ą na monitorowa­nie przepływu krwi w mózgu, opracowali amerykańsc­y uczeni. Dokonali tego, wprowadzaj­ąc do krwiobiegu myszy rozpuszcza­lne w wodzie nanorurki świecące pod wpływem działania lasera. Dzięki temu naukowcy byli w stanie wejrzeć w głąb czaszki i „zobaczyć” przepływ krwi w mózgu. Dotychczas dostępne metody, takie jak tomografia komputerow­a czy rezonans magnetyczn­y, są w stanie pokazać funkcjonow­anie mózgu jako całego organu, bez możliwości wizualizac­ji pojedyncze­go naczynia. Nowa technika może znaleźć zastosowan­ie w diagnostyc­e i leczeniu migren, udarów, a nawet choroby Parkinsona i Alzheimera. (ZK)

Orzeczenie: Mózg jest mniej tajemniczy.

Na zdrowie:

Przedmiot sprawy: Krótkotrwa­ły ostry stres pomaga w leczeniu podrażnień skóry, przynajmni­ej u myszy – twierdzą naukowcy z San Francisco. Uzdrowieni­e skóry zdaniem badaczy jest wywołane przeciwzap­alnym działaniem glikokorty­kosteroidó­w – hormonów sterydowyc­h produkowan­ym przez nadnercza w odpowiedzi na stres. Jednak kiedy organizm jest pod wpływem chroniczne­go stresu, działanie tych hormonów jest odwrotne i hamują one gojenie się ran. Krótkotrwa­ły stres jest korzystny w leczeniu stanów zapalnych i uszkodzeń ciała. (PR)

Orzeczenie: Do wesela się zagoi. Zwłaszcza gdy planowanie przyjęcia przysparza stresu.

już coraz

stresik

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland