Angora

Jakie prawo konsumenck­ie obowiązuje. Nowe czy stare

- Nr 14 (19 I). Cena 2,10 zł (KB)

Oddajesz towar kupiony przez internet? Zwrot pieniędzy za towar i przesyłkę powinien nastąpić w ciągu 14 dni.

Jeżeli odstępujem­y od umowy zawartej na odległość, sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam w ciągu 14 dni od otrzymania oświadczen­ia o odstąpieni­u pełną zapłaconą przez nas sumę (zarówno za towar, jak i koszty przesyłki) wraz z odsetkami liczonymi od dnia zapłaty.

Sprzedawcy nie wolno uzależnić dokonania zwrotu pieniędzy od wcześniejs­zego otrzymania od nas zwracanego towaru.

Warto zapamiętać, że w tym przypadku mamy policzyć dni kalendarzo­we!

Terminy liczone są w dniach kalendarzo­wych, a nie roboczych. Przy obliczeniu nie liczymy jednak dnia, w którym otrzymaliś­my towar czy też złożyliśmy oświadczen­ie o odstąpieni­u od umowy.

Zgodnie z obowiązują­cym w Polsce prawem przyjęcie zwro-

Warto wiedzieć

tu pełnowarto­ściowego towaru w sklepie stacjonarn­ym nie jest obowiązkow­e!

Sprzedawca w sklepie stacjonarn­ym nie ma obowiązku przyjmowan­ia od nas zwrotu towaru, który jest zgodny z umową i wolny od wad. Jest to tylko jego dobra wola. Jeżeli zatem handlowiec daje możliwość zwrotu rzeczy, ma prawo ustalać zasady, na których będzie ją przyjmował. Zawsze warto jeszcze przed zakupem upewnić się, czy w sklepie przyjmowan­e są zwroty, a jeżeli tak, to na jakich warunkach. W niektórych sklepach stacjonarn­ych można zwrócić towar lub wymienić go nawet do 90 dni od daty zakupu, ale za zwrot rzeczy klient nie otrzyma gotówki, tylko bon na zakupy w danej sieci handlowej.

Praktyczne informacje

Tak przepisy konsumenck­ie wyglądają w świetle prawa obowiązują­cego przed i po 25 grudnia 2014 roku.

Odstąpieni­e od umowy

Z 10 do 14 dni wydłużono nasze prawo do odstąpieni­a od umowy zawartej poza lokalem przedsiębi­or- stwa (na przykład podczas prezentacj­i garnków czy pościeli) lub na odległość (na przykład przez internet). Wprowadzon­o wymóg uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności wykraczają­ce poza uzgodnione wynagrodze­nie za główne obowiązki przedsiębi­orcy wynikające z umowy.

Zasady reklamacji

Zmieniły się również niektóre przepisy dotyczące składania reklamacji na wadliwy towar kupiony w sklepie. Przed 25 grudnia mogliśmy żądać od sprzedawcy naprawy towaru lub jego wymiany na nowy, wolny od wad. Dopiero kiedy spełnienie jednego z powyższych żądań nie było możliwe, mogliśmy żądać obniżenia ceny produktu lub odstąpić od umowy. Zgodnie z nowym prawem możemy żądać obniżenia ceny bądź odstąpieni­a od umowy od razu po stwierdzen­iu istnienia istotnej wady. Z sześciu miesięcy do roku wydłużono korzystny okres, kiedy przyjmuje się, że usterka istniała w chwili sprzedaży. Reklamując towar po 25 grudnia 2014 roku, możesz skorzystać (jak dotąd) albo z gwarancji, albo (to nowość) z rę- kojmi, o której mówi Kodeks cywilny.

Co to jest rękojmia

Rękojmia to tryb dochodzeni­a odpowiedzi­alności od przedsiębi­orcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną lub prawną kupionego towaru konsumpcyj­nego. To znaczy takiego, który jest rzeczą ruchomą podlegając­ą sprzedaży. Może to być na przykład chleb, sukienka, łóżko czy też kredki.

Wada fizyczna i prawna

Wada fizyczna to niezgodnoś­ć produktu z umową. Mamy z nią do czynienia w szczególno­ści wówczas, gdy między innymi towar: nie ma właściwośc­i, które produkt tego rodzaju powinien mieć ( np. płytki mrozoodpor­ne pękają na mrozie); nie ma właściwośc­i, o których zapewniał sprzedawca lub reklama (np. telewizor nie ma opcji techniczny­ch opisywanyc­h przez pracownika sklepu). Wada prawna może polegać na tym, że kupiony przez ciebie towar jest na przykład własnością osoby trzeciej lub też jest obciążony jej prawem.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland