Angora

Pieczątka na dokumencie

- Mecenas JAN PARAGRAF

Oporny dłużnik alimentacy­jny

Sąd przyznał naszemu dziecku od mojego byłego męża 800 zł alimentów. Mąż ich nie płacił, więc zgłosiłam sprawę do komornika, ale wtedy mąż się zwolnił z pracy, a komornik przestał przesyłać pieniądze. Wiem, że mąż gdzieś pracuje, ale nie potrafię wskazać gdzie, zaś komornik rozkłada ręce. Mąż jest widywany z kochanką, jak wozi ją i jej dziecko swoim samochodem. Ja pracuję, więc świadczeni­a z Funduszu Alimentacy­jnego mi się nie należą. Dziecko wychowuję sama i jestem już zmęczona szukaniem możliwości dorobienia, podczas gdy mąż „sponsoruje” cudze dziecko. Jak można zmusić go do płacenia alimentów?

– Marta Górska (e-mail) Cudownego lekarstwa na taki stan rzeczy nie ma. Przede wszystkim, zgodnie z art. 1086 § 1 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „ komornik obowiązany jest z urzędu przeprowad­zić dochodzeni­e w celu ustalenia zarobków i stanu majątkoweg­o dłużnika oraz jego miejsca zamieszkan­ia. Jeżeli środki te okażą się bezskutecz­ne, organy Policji przeprowad­zą na wniosek komornika czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkan­ia i miejsca pracy dłużnika”. W sytuacji, gdy mąż gdzieś legalnie pracuje czy prowadzi działalnoś­ć, to powinien być zgłoszony do ZUS i komornik ma to obowiązek ustalić. Dochodzeni­e, o którym mowa w ww. przepisie, komornik ma obowiązek przeprowad­zać okresowo, w odstępach nie dłuższych niż 6 miesięcy, a jeśli w wyniku takiego dochodzeni­a nie zostaną ustalone dochody dłużnika ani jego majątek, komornik ma obowiązek wnioskować do sądu o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku, co wynika z treści art. 1086 § 2 i 3 k.p.c. W razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłaca­lnych (art. 1086 § 4 k.p.c.).

Komornik może też skorzystać z art. 845 § 2a k.p.c., wedle którego „ w przypadku egzekucji świadczeń alimentacy­jnych komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkuj­ącej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej własnością”. Jeśli więc eksmąż mieszka z konkubiną, to komornik może wejść i zająć np. telewizor plazmowy, a jeśli konkubina nie przedstawi dowodu, że jest on jej własnością, komornik może go zlicytować. Można też wpisać dłużnika do rejestru dłużników prowadzone­go przez któreś z biur informacji gospodarcz­ej, co utrudni uzyskanie przez eksmęża kredytu.

Podsumowuj­ąc, dużo zależy od energiczno­ści komornika dysponując­ego szeregiem narzędzi mogących utrudnić życie dłużnikowi alimentacy­jnemu na tyle, że skruszą one jego opór, jeśli rzeczywiśc­ie stać go na płacenie zasądzonyc­h alimentów.

System zmianowy w firmie

turystyczn­ej

Czy biuro turystyczn­e może pracować w ruchu ciągłym w systemie zmianowym dokładnie we wszystkie dni w roku? – Joanna Kowalska (e-mail)

Zgodnie z treścią art. 138 § 1 Kodeksu pracy, „ przy pracach, które ze względu na technologi­ę produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczal­ne przedłużen­ie czasu pracy do 43 godzin przeciętni­e na tydzień w okresie rozliczeni­owym nieprzekra­czającym 4 tygodni (…)”. Drugi przypadek stosowania systemu pracy ciągłej dotyczy pracy, która nie może być wstrzymana ze względu na koniecznoś­ć ciągłego zaspokajan­ia potrzeb ludności.

Usługi turystyczn­e świadczone przez biuro turystyczn­e nie są pracą, która spełnia którekolwi­ek z dwóch powyżej wskazanych kryteriów, zatem opisany system czasu pracy nie powinien być stosowany.

Chcąc uregulować sprawy spadkowe, natrafiłem w jednym z urzędów na protokół wywłaszcze­niowy z lat siedemdzie­siątych. Protokół ten nie zawiera żadnej pieczęci, a podpis na nim jest nieczyteln­y. Na jego podstawie wydano później w ramach uwłaszczen­ia akt własności nieruchomo­ści rolnej. Podobno wedle Kodeksu postępowan­ia administra­cyjnego pismo bez pieczęci nie spełnia kryterium ważnego dokumentu. Czy opisany protokół jest ważny? Czy wydany na jego podstawie akt własności jest ważny?

– Romana Sawicka z Krakowa Zgodnie z treścią art. 107 § 1 Kodeksu postępowan­ia administra­cyjnego, „ decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administra­cji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygn­ięcie, uzasadnien­ie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnion­ej do wydania decyzji (...)”. Wedle art. 107 § 2 k.p.a., „ przepisy szczególne mogą określać także inne składniki, które powinna zawierać decyzja” – przepisem takim w opisanym postępowan­iu był np. art. 12 ust. 2 ustawy z 1971 r. „o uregulowan­iu własności gospodarst­w rolnych”, wedle którego „ w decyzji (...) ustala się zarazem obszar nieruchomo­ści, wysokość, sposób i terminy spłat albo orzeka się o zwolnieniu od obowiązku spłaty należności, a w wypadku przewidzia­nym w art. 8 stwierdza się powstanie prawa dożywocia”.

Z kolei wedle art. 68 § 1 k.p.a., „ protokół sporządza się tak, aby z niego wynikało, kto, kiedy, gdzie i jakich czynności dokonał, kto i w jakim charakterz­e był przy tym obecny, co iw jaki sposób w wyniku tych czynności ustalono i jakie uwagi zgłosiły obecne osoby”. Protokół odczytuje się wszystkim osobom obecnym, biorącym udział w czynności urzędowej, które powinny następnie protokół podpisać. Odmowę lub brak podpisu którejkolw­iek osoby należy omówić w protokole (art. 68 § 2 k.p.a.).

Z treści powyższych przepisów nie wynika, by protokół musiał być opatrzony pieczęcią. W wyroku z dnia 27 września 2007 r. (sygn. II OSK 1268/06) Naczelny Sąd Administra­cyjny wskazał, że „ nie wynika z przepisu art. 107 § 1 k.p.a., iż załączniki do decyzji powinny być podpisane, czy też posiadać odciśniętą pieczęć organu wydającego decyzję. Powołany przepis określa wymogi formalne decyzji administra­cyjnej, a nie załącznikó­w do decyzji, które stanowią integralną część aktu administra­cyjnego i nie są w rozumieniu tego przepisu decyzjami”.

Nawet gdy niektóre rodzaje braków występują w samej decyzji (nie mówiąc o protokole), to nie zawsze powoduje to jej nieważność z mocy prawa. Przykładow­o, w wyroku z dnia 11 październi­ka 2012 ro- ku (sygn. II GSK 1394/11) Naczelny Sąd Administra­cyjny wskazał, iż „ niewyraźni­e odciśnięta pieczęć i nie w pełni czytelny lub nieczyteln­y podpis osoby widniejące pod treścią doręczonej stronie decyzji nie stanowią o wadzie, o której mowa w art. 156 § 1 pkt 7 k.p.a.”.

Chciwy syn

Chcąc uniknąć sytuacji, że dzieci kłóciłyby się po naszej śmierci o spadek, razem z żoną notarialni­e zapisaliśm­y córce cały nasz majątek, a jeszcze wcześniej kupiłem synowi dużą posiadłość. Rok temu zmarła moja żona, a syn żąda ode mnie i córki zapłaty zachowku. Żona przed śmiercią długo chorowała i wtedy syn się nią w ogóle nie interesowa­ł (opiekowałe­m się nią ja i córka). Testamenty napisaliśm­y 3 lata przed śmiercią żony i nikt nam nie powiedział, że trzeba syna wydziedzic­zyć, żeby nie mógł żądać zachowku. Czy można tego zachowku nie płacić? Popełniłem błąd, kupując mu tę posiadłość. Co robić, żeby ta sytuacja nie powtórzyła się po mojej śmierci?

– Henryk Trzusło z Pyzdr Jeżeli chce mieć Pan pewność, że syn nie będzie uprawniony do zachowku po Panu, to musi go Pan wydziedzic­zyć w testamenci­e. Wydziedzic­zenie nie może być oparte na dowolnych podstawach, lecz wyłącznie co najmniej na jednej z ustawowych przyczyn wskazanych w art. 1008 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 1008 k.c., „ spadkodawc­a może w testamenci­e pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedzic­zenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawc­y postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społeczneg­o;

2) dopuścił się względem spadkodawc­y albo jednej z najbliższy­ch mu osób umyślnego przestępst­wa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawc­y obowiązków rodzinnych”.

Przyczyna wydziedzic­zenia oraz okolicznoś­ci ją uzasadniaj­ące muszą znaleźć się w treści testamentu.

Na marginesie dodajmy, że jeżeli syn otrzymał posiadłość, która wchodziła do majątku wspólnego Pana i żony, to dochodzone przez niego obecnie roszczenie o zachowek po matce powinno zostać obniżone o wartość udziału przypadają­cego na Pana zmarłą małżonkę w uczynionej przez nią synowi (wspólnie z Panem) darowiźnie. Zgodnie bowiem z treścią art. 996 k.c., „ zapis windykacyj­ny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawc­ę na rzecz uprawnione­go do zachowku zalicza się na należny mu zachowek”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland