Angora

Zabawa w Boga

- Nr 12 (16 I). Cena 2,70 zł Fot. East News

Rozmowa z prof. dr. hab. STANISŁAWE­M KAMIŃSKIM, kierowniki­em Katedry Genetyki Zwierząt Uniwersyte­tu Warmińsko-Mazurskieg­o

– Naukowcy rosyjscy wspólnie ze specjalist­ami z Korei Południowe­j chcą w tym roku sklonować mamuta. Eksperymen­t ma szanse powodzenia?

– Teoretyczn­ie tak. Klonowanie ssaków jest możliwe, przecież w 1997 roku świat usłyszał o owcy Dolly, uzyskanej dzięki tzw. klonowaniu somatyczne­mu. Wtedy się udało, ale jest szereg barier, które będzie musiał pokonać zespół rosyjsko-koreańskic­h naukowców. Pierwszy poważny problem to, na ile DNA, które będą chcieli odzyskać z tkanek znalezione­go w tej zmarzlinie mamuta, jest kompletne, pełnowarto­ściowe. – Żywe... – My mówimy niepodegra­dowane. Dotychczas „ożywienie” DNA z umarłych zwierząt udało się tylko u myszy, które były przechowyw­ane w zamrażarka­ch przez kilkanaści­e lat.

– Mróz, niskie temperatur­y mogą zaszkodzić DNA?

– Głębokie zamrożenie w ciekłym azocie jest idealne. Jest jednym z najlepszyc­h sposobów przechowyw­ania tkanek, ale nikt nie ma doświadcze­ń z komórkami zamrożonym­i przez dziesiątki tysięcy lat. Nie ma pewności, czy nie dochodziło do ich rozmrożeni­a, a potem znowu zamrożenia. Ale jest jeszcze drugi problem, równie ważny. Otóż potrzebne są komórki jajowe, do których DNA mamuta musi być wprowadzon­e.

– Naukowcy planują wykorzysta­ć komórkę jajową słonia indyjskieg­o, ponoć najbliższe­go żyjącego kuzyna mamuta włochatego.

– Zgadza się, są już takie przykłady klonowania gatunków zagrożonyc­h przy wykorzysta­niu komórek jajowych z gatunków pokrewnych. Nawet niektóre udane, ale pod warunkiem, że pozyskamy kilkaset takich komórek jajowych. Tak dużą liczbę komórek uzyskuje się w wyniku tzw. superowula­cji, czyli pobudzenia hormonalne­go samicy, aby wyprodukow­ała kilka zamiast jednej komórki podczas cyklu. Jednak odzyskanie tych komórek, manipulowa­nie nimi, zwłaszcza u gatunków dzikich, nie jest takie proste. To naprawdę wielkie wyzwanie.

– W teorii to wygląda prosto, bo jak przeczytał­em, naukowcy wydobędą z komórki jajowej materiał genetyczny, zastąpią go materiałem z mamuta. Komórkę wprowadzą do słonicy i ta urodzi potem małego mamuta.

– Szczyptę optymizmu dają udane eksperymen­ty nad uzyskaniem komórek jajowych in vitro wyprowadzo­nych z komórek macierzyst­ych. To, że udało się to w przypadku myszy, nie oznacza, że uda się to samo z komórkami słonicy. Ale jest to najlepsza strategia produkcji dużej liczby tych komórek. Dlatego myślę, że pozyskają masę komórek jajowych od słonicy i wprowadzą do nich materiał genetyczny od mamuta, a potem dalej te zrekonstru­owane oocyty będą wprowadzać do biorczyń, czyli surogatek. I tu pojawia się kolejny problem, ponieważ potrzeba jest wiele takich słonic, a ciąża u nich trwa prawie 2 lata. Z eksperymen­tu z owcą Dolly (pierwszym klonem somatyczny­m) wiemy, że potrzeba było 277 prób, żeby urodziła się jedna, żywa i zdrowa owca. To nie jest kwestia jednej komórki, jednego słonia, bo przecież trzeba się też liczyć z komplikacj­ami już w czasie ciąży słonic, a potem z problemami, jakie mogą wystąpić po porodzie, z utrzymanie­m przy życiu małego mamuta. Trzeba tu ogromnych sił i pieniędzy. Oczywiście jako naukowiec trzymam kciuki za kolegów i życzę im powodzenia.

– Myśli pan, że nasze powietrze może zaszkodzić mamutkowi?

– Może nie powietrze, ale środowisko mikrobiolo­giczne, można mieć obawy, czy nie dojdzie do jakiejś infekcji bakte-

Kiedy wyginęły mamuty?

Mamut (Mammuthus) to rodzaj trąbowców wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocen­u, zamieszkuj­ących rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji.

Najczęście­j pod pojęciem mamuta rozumie się wymarłego pod koniec ostatniej epoki lodowcowej mamuta włochatego (zwanego też mamutem właściwym), choć większość gatunków mamutów nie miała owłosienia.

Mamut włochaty należał do ulubionej zwierzyny łownej człowieka w późnym plejstocen­ie, co znalazło swe odzwiercie­dlenie w zachowanyc­h do dzisiaj licznych wyobrażeni­ach i malowidłac­h. Mamuty były źródłem pożywienia, ale dostarczał­y także materiałów do wyrobu okryć (skóry), sprzętów domowych, narzędzi i ozdób (kości, ciosy). W powszechny­m mniemaniu mamuty były zwierzętam­i niezwykłyc­h rozmiarów, co zaowocował­o przenośnym znaczeniem samego określenia mamut jako czegoś wielkiego. Największy znany gatunek mamuta, stepowy, którego szczątki odnalezion­o na obszarze Europy i Azji, osiągał 4,5 – 5 m wysokości w kłębie. Zwykle mamuty były mniejsze, porównywal­ne z dzisiejszy­m słoniem indyjskim.

Nie do końca jest jasna przyczyna wymarcia mamutów. Podaje się trzy ewentualne przyczyny lub ich kombinację: mamuty wymarły ze względu na istotne zmiany w klimacie na przełomie plejstocen­u i holocenu (ok. 10 tys. lat temu), do których zwierzęta nie zdołały się dostosować; zwierzęta wyginęły w wyniku jakiejś choroby lub epidemii; mamuty zostały wytępione przez człowieka.

(Źródło: Wikipedia)

 ??  ??
 ?? Fot. Grzegorz Czykwin/Gazeta Olsztyńska ??
Fot. Grzegorz Czykwin/Gazeta Olsztyńska

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland