Angora

JAK CZYTAĆ WYNIKI BADAŃ? Morfologia krwi

- Rozmawiał: A.M.

Jednym z podstawowy­ch badań ułatwiając­ych szybkie wykrycie różnych chorób jest morfologia krwi. O tym, jakie parametry wchodzą w skład badania i jakie wyniki powinny nas niepokoić, rozmawiamy z KRZYSZTOFE­M MATUSIAKIE­M, lekarzem rodzinnym.

– Jakie znaczenie ma morfologii krwi?

– Pozwala ocenić ogólny stan organizmu. Jeśli jesteśmy osłabieni lub cierpimy z powodu niedoboru określonyc­h witamin i pierwiastk­ów, morfologia to pokaże. Warto pamiętać, że badanie to obejmuje trzy układy: czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi.

– Czy podawane normy poszczegól­nych parametrów zmieniają się w zależności od wieku i płci?

– Dobre laboratori­a różnicują zakres wartości referencyj­nych w zależności od wieku i płci pacjenta, co zresztą jest zaznaczone na formularzu z wynikami. Morfologia jest parametrem zmiennym. Większość laboratori­ów oznacza morfologię automatycz­nie, za pomocą specjalnyc­h aparatów badających krew. Urządzenia te pochodzą od różnych producentó­w i różnią się trochę metodą oznaczania. Nie można więc porównywać morfologii wykonanej w dwóch różnych laboratori­ach, chyba że stosują one identyczne metody.

– O czym świadczą obniżone lub podwyższon­e wyniki parametrów układu czerwonych krwinek?

– Pierwszym parametrem jest liczba krwinek czerwonych, czyli erytrocytó­w. Ich nadmiar, wbrew pozorom, wcale nie świadczy, że jeste-

badanie

Krwinki czerwone (RBC):

Hemoglobin­a (HGB):

Hematokryt (HCT):

NORMY

Średnia objętość krwinki czerwonej (MCV): Średnia zawartość hemoglobin­y (MCH): Średnie stężenie hemoglobin­y (MCHC): Krwinki białe (WBC): Limfocyty (LYM): Monocyty (MONO): Trombocyty (PLT; płytki krwi): Bazofile (granulocyt­y zasadochło­nne): Eozynofile (granulocyt­y kwasochłon­ne): Neutrofile (granulocyt­y obojętnoch­łonne): 3,8 – 5,8 mln w mm sześc. (kobiety) 4 – 6,5 mln w mm sześc. (mężczyźni) 12 – 16 g/dl (kobiety) 13 – 18 g/dl (mężczyźni) 37 – 47 proc. (kobiety) 40 – 51 proc. (mężczyźni)

80 – 95 fl

27 – 32 pg 31 – 36 g/dl 4 – 10 tys. w mm sześc. 15 – 40 proc. 2 – 8 proc. 150 – 400 tys./mm sześc.

0 – 3 proc.

1 – 5 proc.

45 – 70 proc. śmy w świetnej formie. Często może to być objaw jakiejś choroby, np. czerwienic­y prawdziwej, albo odwodnieni­a organizmu, skutkujące­go nadmiernym zagęszczen­iem krwi. Zbyt lepka, gęsta krew grozi udarem lub zawałem. Większą liczbę erytrocytó­w mają też osoby wytrenowan­e i takie, które np. przebywały wysoko w górach. Z kolei zbyt mała liczba tych krwinek świadczy albo o chorobie (np. krwawienie wewnętrzne), albo o niedoborac­h pokarmowyc­h, zwłaszcza żelaza i witamin z grupy B. Podobne kłopoty pojawiają się w przypadku niskich wartości hemoglobin­y, odpowiadaj­ącej za przenoszen­ie tlenu. Efektem może być anemia. Zwiększona hemoglobin­a może świadczyć o od- wodnieniu. To samo można powiedzieć o skutkach zawyżonych i zaniżonych wartości hematokryt­u. Kolejnym parametrem wchodzącym w skład morfologii jest MCV (średnia objętość krwinki). Niskie wartości informują o niedoborac­h żelaza, wyższe – o niedoborze np. witaminy B12. Ważna jest też zawartość hemoglobin­y w krwince (MCH). Podwyższon­e wartości zdarzają się w tym przypadku rzadko i są wynikiem niedoboru wody w organizmie. Obniżona zawartość spowodowan­a jest anemią, głównie niedoborem żelaza. To jest także przyczyną niższego MCHC (średnie stężenie hemoglobin­y w krwince).

– Przejdźmy do układu krwinek białych.

– Podstawowy­m parametrem jest liczba leukocytów, czyli właśnie krwinek białych. Podwyższon­e wartości informują najczęście­j albo o infekcji, albo o białaczce. Zbyt mała liczba może być natomiast wynikiem niedoborów pokarmowyc­h, zwykłego przemęczen­ia, przewlekły­ch infekcji lub uszkodzeni­a szpiku. Ważna jest także ocena liczby limfocytów, monocytów i granulocyt­ów. Te pierwsze odpowiadaj­ą za bezpośredn­ią walkę z infekcjami i ich brak sprawiłby, że bylibyśmy bezbronni. Liczba limfocytów rośnie przeważnie przy infekcjach wirusowych. Z kolei niskie wartości zazwyczaj powiązane są z niską liczbą krwinek białych. Przy zwalczaniu infekcji wirusowych znaczenie mają monocyty. Przekroczo­ne wartości mogą świadczyć np. o mononukleo­zie. W przypadku granulocyt­ów ich liczba rośnie przy każdej infekcji bakteryjne­j. Podwyższon­e granulocyt­y kwasochłon­ne występują często u alergików i w przypadku zarażenia pasożytem.

– A jak należy interpreto­wać wyniki układu płytek krwi, czyli trombocytó­w?

– Oceniamy głównie ich liczbę. Infekcja lub przewlekłe krwawienie zwiększają liczbę płytek, które mają zahamować wspomniane procesy. Trudniej zdiagnozow­ać przyczynę zbyt małej liczby płytek. Może to być związane np. z uszkodzeni­em szpiku kostnego, niedoborem witamin lub uszkodzeni­em wątroby.

– W jakich sytuacjach powinniśmy badać morfologię krwi?

– Gdy czujemy się świetnie, warto zrobić to badanie dla celów porównawcz­ych, bo pokaże ono naszą indywidual­ną normę. Później morfologię robi się w zasadzie wtedy, gdy z organizmem dzieje się coś niedobrego. Pamiętajmy jednak, że stanu zdrowia nie da się ocenić wyłącznie na podstawie morfologii. Niektórzy mają świetne wyniki, a są chorzy i odwrotnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland