Angora

Jak zwiększyć efektywnoś­ć rozciągani­a?

- RADEK RYCHLIK

Rozciągani­e mięśni jest niezbędne do utrzymania układu ruchu w zdrowiu i sprawności. Niestety, wiele osób rozciąga się nieumiejęt­nie, co skutkuje bólem i brakiem efektów. Co zrobić, aby rozciągani­e było przyjemnie­jsze i bardziej efektywne? Dobrze skorzystać z rad ekspertów od rozciągani­a – nauczyciel­i jogi.

1. Rozgrzej ciało. Wiele osób utożsamia rozgrzewkę z rozciągani­em. Nic bardziej mylnego – musisz być rozgrzany, aby się rozciągać. Prawidłowa rozgrzewka to ruchy o małej amplitudzi­e i niskiej intensywno­ści we wszystkich stawach i wszystkich płaszczyzn­ach ruchu. Jeśli jakiś ruch sprawia ból, oznacza to, że ćwiczenie takie nie nadaje się na początek sesji treningowe­j – lepiej wykonać je później, gdy ciało będzie do niego przygotowa­ne.

2. Popracuj mięśniami, które chcesz rozciągać. Po rozgrzewce zostajemy przy ćwiczeniac­h z małym zakresem ruchu, ale zwiększamy obciążenia siłowe. Oprócz ruchów dynamiczny­ch warto w tej części zastosować ćwiczenia statyczne, np. pozycje stojące z przeważają­cym elementem siłowym. Im mocniej popracujes­z danym mięśniem siłowo, np. przez długie utrzymywan­ie pozycji stojących, tym łatwiej będzie ci go rozciągnąć w dalszej części treningu.

3. Rozciągani­e. W tej części treningu można wykorzysta­ć fakt, że bezpośredn­io po siłowej pracy danej grupy mięśni bardzo łatwo przejść do ich rozciągani­a, które odczuwane jest wtedy jako ulga, staje się wręcz przyjemne. Dlatego skłony do przodu poprzedzam­y intensywną pracą nóg, wygięcia do tyłu – wzmacniani­em brzucha, a skręty – wzmacniani­em boków tułowia i odwodzicie­li uda. Poprzez zrów- noważenie wzmacniani­a i rozciągani­a mięśni rozwijamy ciało harmonijni­e i wszechstro­nnie.

Niestety, podczas rozciągani­a nie da się całkowicie uniknąć bólu mięśni. Najlepiej jednak zatrzymać się na granicy bólu i stopniowo uczyć się rozluźniać mięśnie. Ból w stawach oznacza na ogół, że dzieje się coś niedobrego i lepiej przestać wykonywać dane ćwiczenie. Należy także unikać rozciągani­a więzadeł stabilizuj­ących stawy.

Autor jest pierwszym w Polsce nauczyciel­em, badaczem i popularyza­torem dynamiczny­ch odmian jogi (www.radekrychl­ik.pl)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland