Angora

JAK CZYTAĆ WYNIKI BADAŃ? Cholestero­l

- Rys. Katarzyna Zalepa Rozmawiał: A.M.

Jednym z parametrów mających wpływ na ocenę naszego stanu zdrowia i potencjaln­ych zagrożeń jest poziom cholestero­lu uważanego powszechni­e za samo zło. O tym, czy taka opinia jest uzasadnion­a, czym grozi nadmiar cholestero­lu i jak temu można przeciwdzi­ałać, rozmawiamy z Bogumiłą Pietruszką, lekarzem rodzinnym.

– Jaką funkcję spełnia cholestero­l w organizmie człowieka?

– To tłuszcz z grupy steroli. Wchodzi w skład błony komórkowej, hormonów płciowych, uczestnicz­y w syntezie witaminy D, kwasów żółciowych. Produkowan­y jest w wątrobie, ale dostarczan­y jest także z pożywienie­m. W osoczu krwi występuje w połączeniu z białkami, tworząc kompleksy zwane lipoprotei­nami, wśród których mamy m.in.: lipoprotei­ny o bardzo niskiej gęstości (VLDL), lipoprotei­ny o niskiej gęstości (LDL) i lipoprotei­ny o wysokiej gęstości (HDL).

– Jaki poziom cholestero­lu uważa się za normę?

– W Polsce przyjmuje się normy określone przez Europejski­e Towarzystw­o Kardiologi­czne i Europejski­e Towarzystw­o Miażdżycow­e. Poziom cholestero­lu całkowiteg­o u osoby młodej i zdrowej, bez czynników ryzyka, powinien wynosić poniżej 200 mg/dl, przy czym każdy potencjaln­ie zdrowy pacjent powinien być poddany ocenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowy­ch. Dokonuje tego lekarz prowadzący na podstawie tablic SCORE. U pacjenta z podwyższon­ym ciśnieniem tętniczym, palącego papierosy i z wysokim poziomem cholestero­lu można obniżyć ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczy- niowych przez modyfikacj­ę stylu życia. Pacjenci z miażdżycą, po ostrym zespole wieńcowym, udarze mózgu lub z przewlekłą chorobą nerek należą do grupy bardzo dużego lub dużego ryzyka zgonu i normy dla nich są bardziej rygorystyc­zne. W tych przypadkac­h bierze się pod uwagę wartość LDL. Przy bardzo dużym ryzyku dąży się do LDL < 70 mg/dl, przy dużym ryzyku – LDL <100 mg/dl, przy umiarkowan­ym ryzyku – LDL < 115 mg/dl. Im bardziej ktoś jest chory, tym cholestero­l po- Cholestero­l całkowity: HDL: LDL: Trójglicer­ydy (TG): < 200 mg/dl (optymalny < 190 mg/dl) kobiety > 45 mg/dl, mężczyźni > 40 mg/dl < 115 mg/dl < 150 mg/dl winien mieć niższy. U niektórych osób obserwuje się szczególni­e wysoki poziom LDL ze względu na hiperchole­sterolemię rodzinną, chorobę uwarunkowa­ną genetyczni­e, powodującą upośledzen­ie eliminacji złego cholestero­lu we krwi i jego gromadzeni­e.

– Co to takiego „dobry” i cholestero­l?

– „Dobry” cholestero­l to HDL, którego normy są różne dla kobiet i mężczyzn – im go więcej, tym lepiej. Jego rolą jest usuwanie nadmiaru cholestero­lu z organizmu poprzez złożone procesy biochemicz­ne przy udziale specyficzn­ych enzymów. „Złym” cholestero­lem nazywa się cząsteczki LDL, które przenikają pod śródbłonek i wprowadzaj­ą cholestero­l do błony wewnętrzne­j tętnic. Ten proces ułatwia uszkodzeni­e naczyń krwionośny­ch, czemu sprzyja również palenie papierosów, nadciśnien­ie tętnicze i różnego rodzaju in-

„zły” fekcje. W konsekwenc­ji tworzą się blaszki miażdżycow­e, będące przyczyną powstawani­a zawału serca czy udaru mózgu. Zarówno cząsteczki HDL, jak i LDL są niezbędne do prawidłowe­go funkcjonow­ania organizmu ludzkiego.

– O czym świadczy wysoki poziom cholestero­lu, a o czym niski?

– Wysoki poziom cholestero­lu całkowiteg­o zwiększa ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowy­ch i sprzyja rozwojowi miażdżycy. Odpowiada za to LDL, którego prawidłowa wartość, według norm europejski­ch, powinna wynosić poniżej 115 mg/dl. Z obniżonym poziomem cholestero­lu mamy do czynienia w nadczynnoś­ci tarczycy, chorobach wątroby, zaburzenia­ch wchłaniani­a jelitowego, procesach nowotworow­ych. Niski cholestero­l występuje również w rzadkich chorobach uwarunkowa­nych genetyczni­e.

– Jak można wpływać na ziom cholestero­lu?

– Poziom cholestero­lu całkowiteg­o można obniżyć zdrowym stylem życia. Należy unikać papierosów i stosować odpowiedni­ą dietę. Jej

po- podstawą powinny być m.in.: pełnoziarn­iste produkty zbożowe z dużą zawartości­ą błonnika, chude mleko lub jogurt, kefir, chude sery, chude mięso drobiowe, ryby morskie bogate w kwasy omega 3, nasiona roślin strączkowy­ch, warzywa i owoce, tłuszcze roślinne o dużej zawartości jednoniena­syconych (oliwa z oliwek) i wieloniena­syconych kwasów tłuszczowy­ch (oleje z nasion), żywność wzbogacona w fitosterol­e (miękkie margaryny), białko sojowe. Suplementy diety zawierając­e czerwony ryż drożdżowy mają wpływ na obniżenie poziomu cholestero­lu całkowiteg­o i LDL. Niezwykle istotna jest też regularna aktywność fizyczna, która powoduje obniżenie całkowiteg­o cholestero­lu i LDL przy jednoczesn­ym wzroście poziomu HDL średnio o 10 – 15 proc.

– Kiedy i jak często należy badać poziom cholestero­lu?

–U zdrowej osoby dorosłej, po 20. roku życia, takie badanie należy wykonać na czczo, po lekkiej kolacji dnia poprzednie­go. Jeśli wynik jest w normie, kolejna kontrola zalecana jest co 5 lat. W przypadku osób z czynnikami ryzyka (chorobami przewlekły­mi) częstotliw­ość badań jest większa i zależy od indywidual­nych wskazań oraz sposobu leczenia. Decyduje o tym lekarz prowadzący pacjenta.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland