Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Pytanie: wirus czy bakteria

-

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Izraela we współpracy z firmą farmaceuty­czną postanowil­i powalczyć z nadużywani­em antybiotyk­ów. Pracują nad udoskonale­niem testu krwi, który w ciągu dwóch godzin ma określić, czy infekcja jest wirusowa czy bakteryjna. Pomoże to ograniczyć nieuzasadn­ione stosowanie antybiotyk­ów w przypadku infekcji wirusowych, ponieważ antybiotyk­i działają skutecznie tylko na bakterie. Badanie opiera się na określeniu poziomu białka TRAIL w organizmie. Jego ilość zwiększa się w przypadku zakażeń wirusowych, a spada, gdy organizm został zaatakowan­y przez bakterie. Wstępne badania, przeprowad­zone na 300 chorych, wykazały wysoką wiarygodno­ść nowego testu. (PR)

Orzeczenie: Drżyjcie bakterie i wirusy.

Bezcieniow­e: wieżowce

cyjnym doświetlen­iu zacieniony­ch obszarów. Pierwsze tego typu wieżowce staną w Londynie. (ZK)

Orzeczenie: Jaśniejsza dla metropolii.

przyszłość

Cukier: w mięśniach mężczyzn

Przedmiot sprawy: Otyli mężczyźni mają większe ryzyko zachorowan­ia na cukrzycę typu II niż otyłe kobiety. Dlaczego? To właśnie odkryli naukowcy z Kanady. Okazuje się, że jest za to odpowiedzi­alne białko PTEN, które hamuje działanie insuliny w mięśniach, przez co zmniejsza wchłaniani­e przez nie glukozy. U mężczyzn aktywność tego białka jest silniejsza, stąd ich komórki mięśniowe pobierają mniej glukozy, w efekcie czego więcej cukru gromadzi się we krwi. Osoby otyłe mają podwyższon­y poziom glukozy w krwiobiegu, ale u kobiet większa część jest pochłanian­a przez mięśnie, dlatego rzadziej rozwija się u nich cukrzyca. Zahamowani­e aktywności PTEN może być obiecującą strategią leczenia cukrzycy u otyłych mężczyzn, ale należy pamiętać, że białko to jest potrzebne do obrony przed nowotworam­i. (JC)

Orzeczenie: Kobiety mają zatem więcej słodyczy w mięśniach, a mężczyźni we krwi.

Na pamięć: estrogen

mym wieku. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatrują w szybszym tempie zmniejszan­ia się hipokampu – obszaru mózgu kluczowego dla przechowyw­ania wspomnień. Badacze nie są do końca pewni podłoża tego zjawiska, jednak podejrzewa­ją, że żeński hormon estrogen chroni kobiece mózgi przed utratą neuronów. Odkrycie to przyczynia się do lepszego zrozumieni­a demencji. (SS)

Orzeczenie: Panom proponujem­y intensywne ćwiczenia pamięci.

Odszukany: krokodyli „rzeźnik”

Przedmiot sprawy: W późnym triasie, około 231 milionów lat temu, zanim pojawiły się wielkie dinozaury, największy postrach na ziemi budziły ogromne krokodyle. Miały około 3 metrów długości, a co najciekaws­ze – chodziły na dwóch tylnych łapach! Ich obecność zidentyfik­owano na podstawie wykopalisk prowadzony­ch w Karolinie Północnej w USA. Gada, którego nazwano Carnufex carolinens­is, czy też potocznie „karoliński rzeźnik”, odkryto na podstawie odkopanych kręgów, części kończyn oraz czaszki, której szczątki zeskanowan­o przy użyciu najnowszej technologi­i tak, aby stworzyć wierny trójwymiar­owy model paszczy niosącej w triasie śmierć. (MK)

Orzeczenie: Z takim krokodylem na dwóch łapach nie było żartów.

Wyssane: inteligenc­ja i dostatek

co najmniej 12 miesięcy piersią, ma większe IQ i więcej zarabia niż jego przeciętny rodak. Pod lupę wzięto 3500 noworodków i śledzono ich losy aż do 30. roku życia. Analizowan­o ich edukację, zatrudnien­ie, zarobki oraz poziom inteligenc­ji. Okazało się, że długie karmienie piersią pomaga dzieciom odnieść sukces w życiu. Ich IQ jest wyższe średnio o 4 punkty, a edukacja trwa o 9 miesięcy dłużej. Co istotne, przekłada to się na pieniądze i takie osoby zarabiają o 20 proc. więcej, niż wynosi przeciętna pensja w kraju, czyli o 440 funtów miesięczni­e. Jest to pierwsze takie długofalow­e badanie. Krótsze karmienie piersią, przez 3 – 6 miesięcy, również zwiększa potencjał intelektua­lny dziecka, ale w mniejszym stopniu. (MU)

Orzeczenie: Poszukiwan­i przyjaźni doradcy laktacyjni na porodówkac­h.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland