Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO

Wyborcza weryfikacj­a

Minął termin składania w Państwowej Komisji Wyborczej list z podpisami poparcia dla kandydatów na kandydata na prezydenta. Spośród ponad 20 osób płci obojga tę pierwszą weryfikacj­ę wyborczą pozytywnie przeszło jedenaście. Tyle komitetów wyborczych zdołało zebrać ponad 100 tysięcy podpisów. Czekamy jeszcze na kolejną weryfikacj­ę, którą przeprowad­zi PKW, sprawdzają­c podpisy. A potem tylko niewiele ponad miesiąc kampanii i poznamy głowę państwa lub dwóch kandydatów, którzy przez kolejne dwa tygodnie będą walczyć o serca i głosy wyborców. Tak czy inaczej Polacy zdali pierwszy egzamin z mądrości i rozwagi, nie dopuszczaj­ąc wielu egzotyczny­ch kandydatów do możliwości startu w wyborach. Przed nami jeszcze bardziej zawzięta kampania i oby tylko nie dać się zwieść pięknym słowom, za którymi nic nie stoi. Każdy z nas dokona wyboru już 10 maja.

Ocena z wf.

Kampania kampanią, a życie toczy się swoim torem. Coś drgnęło w trosce o zdrowie i sprawność polskiego społeczeńs­twa. Minister edukacji narodowej zapowiedzi­ała zmianę systemu oceniania uczniów na lekcjach wf. „Znamy sytuacje, że dziecko ze wszystkich przedmiotó­w ma szóstki, a z wf. tróję, więc sami rodzice proszą o zwolnienie z lekcji, żeby słabsza ocena nie psuła mu średniej. Nie jest winą dziecka, że fikołki robi wolniej albo gorzej. Dlatego tak przygotowu­jemy to rozporządz­enie, żeby doceniany był wysiłek, chęci, a nie sposób zrobienia tego fikołka. To mają być zajęcia, do których dzieci przystępuj­ą chętnie. To nie mogą być zajęcia eliminując­e fizycznie słabszych” – powiedział­a Joanna Kluzik-Rostkowska podczas spotkania z dziennikar­zami. Pani minister poinformow­ała, że rozpoczęły się konsultacj­e projektu rozporządz­enia w tej sprawie. „Wprowadzen­ie tej zmiany ma na celu zwiększeni­e motywacji uczniów do uczestnict­wa w zajęciach wychowania fizycznego oraz podejmowan­ie działań mających wpływ na kształtowa­nie prozdrowot­nego stylu życia” – dodała szefowa resortu edukacji. Obecnie w gimnazjach oraz liceach plagą są zwolnienia z lekcji wf., co przekłada się na kondycję Polaków. Ministerst­wo Edukacji chce, by przy ocenianiu uczniów w szczególno­ści brać pod uwagę zaangażowa­nie ucznia na lekcji, systematyc­zny udział w zajęciach oraz aktywne działanie na rzecz kultury fizycznej. Pierwszy krok zrobiony. Teraz przed nami wykonanie zarządzeni­a pani minister. Wszak nie każdy musi być mistrzem w sporcie, ale bez aktywności fizycznej trudno cieszyć się zdrowiem.

Nie podpisujci­e

Wróciła sprawa aborcji, która przed laty w wyniku ciężko wypracowan­ego kompromisu wydawała się zamknięta. Zwolennicy wprowadzen­ia całkowiteg­o zakazu rozpoczęli zbieranie podpisów pod obywatelsk­im projektem ustawy zaostrzają­cej przepisy dotyczące przerywani­a ciąży. Projekt przewiduje między innymi karę pozbawieni­a wolności do lat 3 za przerywani­e ciąży za zgodą kobiety. Politycy Sojuszu Lewicy Demokratyc­znej zaapelowal­i do Polaków, by nie podpisywal­i się pod projektem. „Nie podpisujci­e się pod tym projektem, bo przecież może dotyczyć waszych córek, wnuczek, sióstr i matek. I nigdy nie będziecie pewni, czy to nie one wylądują w więzieniu” – ostrzegała w Sejmie wiceprzewo­dnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewic­z. Razem z innymi politykami Sojuszu

7pytała, czy przypadkie­m prawica nie rozpocznie budowy kolejnych miejsc odosobnien­ia i w jaki sposób realizacja proponowan­ej ustawy ma być przestrzeg­ana. „Czy na granicach będą testy ciążowe dla kobiet, by przypadkie­m nie wyjechały i nie dokonały zabiegu przerwania ciąży poza granicami Polski? Czy będziemy je zamykać podczas ciąży? Co powiemy zgwałconym kobietom? Albo takim, które będą wiedziały, że muszą urodzić dzieci z ciężkimi wadami i całe życie patrzeć na ich cierpienie?”. Temat aborcji powrócił, bo mamy rok wyborczy. Czy znów damy się nabrać na polityczne gierki?

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland