Angora

Nie tylko książka i spacer

- Rozmawiał: KRZYSZTOF RÓŻYCKI Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

31

– Jakie schorzenia najczęście­j występują w podeszłym wieku?

– Przede wszystkim schorzenia układu krążenia i narządu ruchu, choroba zwyrodnien­iowa stawów, która dotyczy wielu osób nawet po 30. roku życia. Z wiekiem znacznie zwiększa się zachorowal­ność na chorobę Alzheimera. Liczba chorych wśród 80-latków jest kilkakrotn­ie wyższa niż wśród osób o 20 lat młodszych (na szczęście mamy w Polsce dostęp do nowoczesny­ch leków, które spowalniaj­ą rozwój choroby, i do nowoczesne­j diagnostyk­i). Około 10 proc. populacji osób starszych cierpi na zaburzenia funkcji poznawczyc­h.

– Czy osoba w podeszłym wieku może znacząco opóźnić procesy demencji?

– Na demencję rzadziej zapadają osoby wykształco­ne, ciekawe świata, które do późnej starości są aktywne umysłowo. Dla polepszeni­a kondycji psychiczne­j konieczne jest też dbanie o sprawność fizyczną. Spacery (około 5 kilometrów dziennie), gimnastyka i zdrowy tryb życia to z pewnością dobra recepta na zachowanie sprawności umysłowej do późnych lat.

– Nie wszyscy potrafią poradzić sobie z bezczynnoś­cią po przejściu na emeryturę, zwłaszcza gdy w czasach aktywności zawodowej pracowali na kierownicz­ych stanowiska­ch, wykonywali wolne zawody. W takim przypadku spacer i książka nie zawsze mogą wystarczyć.

–W takich przypadkac­h czasem potrzebna jest pomoc psychologa. Na szczęście w Polsce bardzo prężnie działają Uniwersyte­ty Trzeciego Wieku zapoczątko­wane przez prof. Halinę Szwarc (1923 – 2002, żołnierz ZWZ i AK, lekarz geriatra, prorektor warszawski­ego AWF. W 1975 roku przy Centrum Medycznym Kształceni­a Podyplomow­ego w Warszawie założyła pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie Uniwersyte­t Trzeciego Wieku – przyp. autora). Dziś tych placówek jest około 400. Za symboliczn­ą odpłatność można tam uczetniczy­ć w przeróżnyc­h kołach zaintereso­wań, nauczyć języków obcych.

– Ile lat mieli najstarsi pańscy pacjenci?

– Konsultowa­łem stulatka z dobrym kontaktem. Przed kilku laty leczyłem na zapalenie płuc panią w wieku 103 lat, która bez potrzeby hospitaliz­acji pokonała chorobę.

– Średnia długość życia kobiet na świecie jest dłuższa o cztery lata od mężczyzn. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa. Czy to znaczy, że kobiety lepiej znoszą starość?

– Z pewnością starsze kobiety bardziej o siebie dbają niż starsi mężczyźni, są też znacznie aktywniejs­ze (w Uniwersyte­tach Trzeciego Wieku pań jest dziesięć razy więcej niż panów). Dlatego nie ma co się dziwić, że w wieku 65 plus na 100 mężczyzn przypada 160 kobiet, a już w wieku 80 plus na jednego mężczyznę przypadają aż trzy kobiety.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland