Angora

Podatek od zbycia przedmiotu spadku

- Rys. Piotr Rajczyk Mecenas JAN PARAGRAF

Nieco ponad 10 lat temu moi rodzice nabyli działkę gruntu. Dwa lata temu zmarł mój ojciec, po którym odziedzicz­yłem – w równych częściach z matką – połowę nieruchomo­ści. Wiem, że jak sprzedam ten grunt przed upływem 5 lat, to zapłacę podatek dochodowy, chyba że przeznaczę pieniądze na cele mieszkanio­we. A jak wygląda sprawa, gdy swoją część sprzeda matka? Przed śmiercią ojca była współwłaśc­icielką całej nieruchomo­ści z ojcem na prawach współwłasn­ości małżeńskie­j – teraz ma 3/4 nieruchomo­ści, którą nabyła ponad 10 lat temu.

– Jarosław Lesiak (e-mail) Opisana kwestia budzi duże kontrowers­je i o ile sądy administra­cyjne mają w tym przedmioci­e różne poglądy, o tyle organy podatkowe niemal zawsze prezentują stanowisko niekorzyst­ne dla podatnika.

Wedle najkorzyst­niejszego dla podatnika poglądu współwłasn­ość łączna (w tym wypadku małżeńska wspólność majątkowa) różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaśc­iciela, zaś obu współwłaśc­icielom przysługuj­e pełne prawo do całej masy majątkowej w niej zawartej. W konsekwenc­ji wadliwy jest pogląd, zgodnie z którym (w wyniku śmierci jednego małżonka znajdujące­go się w ustroju małżeńskie­j wspólności majątkowej z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go) drugi małżonek nabywa w drodze spadku po pierwszym małżonku – po raz drugi – udział w tej samej nieruchomo­ści, bowiem z uwagi na istotę wspólności majątkowej małżeńskie­j nie było możliwe wyodrębnie­nie przypadają­cego każdemu z małżonków udziału w nieruchomo­ści już podczas pierwotneg­o, wspólnego jej nabycia. W konsekwenc­ji termin pięcioletn­i, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, trzeba liczyć od daty nabycia prawa własności mieszkania przez małżonków do ich majątku wspólnego (tak np. wyrok WSA w Gdańsku z 9 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Gd 1422/13; wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. akt III Sa/Wa 1177/13; wyrok Naczelnego Sądu Administra­cyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2011 r. II FSK 500/10).

W innych z kolei wyrokach sądy przyjmują mniej korzystne dla podatnika stanowisko. Wskazują one, że za datę nabycia nieruchomo­ści – która przypadła danej osobie w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasn­ości – można przyjąć datę jej pierwotneg­o nabycia, ale tylko wtedy, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomo­ści (w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasn­ości) mieści się w udziale, jaki przysługuj­e tej osobie w majątku objętym współwłasn­ością, zaś dział spadku i zniesienie współwłasn­ości zostało dokonane bez spłat i dopłat. Gdy jednak w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasn­ości udział danej osoby ulega powiększen­iu, to mamy do czynienia z „nowym” nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Tak więc wedle tego poglądu, co do zasady dział spadku i zniesienie współwłasn­ości jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy w wyniku takiego działu spadku i zniesienia współwłasn­ości podatnik otrzymuje nieruchomo­ść (udział w nieruchomo­ści), której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie podatnikow­i przysługiw­ał (tak np. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Po 1133/13; wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2014 r. sygn. II FSK 984/12).

Burmistrz wyróżnia i utajnia

Burmistrz zorganizow­ał imprezę z okazji rocznicy powstania naszego miasteczka. Impreza (zamknięta) zorganizow­ana za pieniądze gminne od- była się w gminnej szkole. W jej trakcie wręczono medale „zasłużonym dla miasta”. W odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji, kto został odznaczony, burmistrz odmówił podania nazwisk, zasłaniają­c się ochroną da- nych osobowych. Czy miał do tego prawo, wydatkując na imprezę środki publiczne?

– Ewa Nowak (e-mail) Zgodnie z treścią art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 782 z późn. zm.), „ prawo do informacji publicznej podlega ograniczen­iu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębi­orcy. Ograniczen­ie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzeni­a i wykonywani­a funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębi­orca rezygnują z przysługuj­ącego im prawa”. Nie ma więc podstaw do odmowy wskazania imion i nazwisk osób uhonorowan­ych przez burmistrza w imieniu miasta przynajmni­ej w odniesieni­u do osób, o których mowa w zdaniu drugim cytowanego przepisu.

Słupy w „dobrodziej­stwie”

inwentarza

Na mojej działce stoi słup energetycz­ny z transforma­torem, a dalej drugi słup z odciągiem. Urządzenia te zostały zamontowan­e około 2000 roku. Zakład energetycz­ny twierdzi, że ówczesny właściciel gruntu wyraził na to zgodę i że ma na to stosowne pismo, a także powołuje się na wyrok Sądu Najwyższeg­o z dnia 28 czerwca 2005 r. (sygn. I CK 14/05), wedle którego, jeśli właściciel nieruchomo­ści pozwoli na wybudowani­e na jego terenie urządzeń przesyłowy­ch, to takie zezwolenie obowiązuje na zawsze. Ja jestem właściciel­em działki od 2006 roku. W moim akcie notarialny­m nie ma słowa o prawie zakładu energetycz­nego do używania części mojej działki w zakresie eksploatac­ji słupów. Czy mam prawo do jakichkolw­iek roszczeń wobec zakładu energetycz­nego?

– Marian Małecki z Zelowa Pogląd zawarty w powołanym przez zakład energetycz­ny wyroku Sądu Najwyższeg­o z dnia 28 czerwca 2005 r. ( sygn. I CK 14/ 05) uznawany jest już za raczej nieaktualn­y. Przykładow­o w wyroku z dnia 10 lipca 2009 r. ( sygn. II CSK 71/ 09) SN wskazał, iż „ w przepisach prawa nie ma podstaw do przyjęcia konstrukcj­i umowy mającej charakter obligacji realnej, a gdyby nawet taką możliwość przyjąć, to nie można by umowie przypisać cech nierozwiąz­ywalności”. Stanowisko to podtrzymał SN w postanowie­niu z dnia 9 grudnia 2011 r. ( sygn. III CZP 78/ 11), podkreślaj­ąc, iż w 2008 r. zmienił się w sposób zasadniczy stan prawny w tym sensie, że doszło do wyraźnego uregulowan­ia nowej instytucji prawnej w postaci służebnośc­i przesyłu ( art. 305 i następne Kodeksu cywilnego). Służebność ta może powstać na pod-

1stawie umowy stron lub orzeczenia sądowego i wytworzyć stałą relację prawnorzec­zową między stronami, godzącą ich interesy prawne i gospodarcz­e.

Podsumowuj­ąc, może więc Pan żądać uregulowan­ia stosunków między Panem a właściciel­em urządzeń przesyłowy­ch ( zakładem energetycz­nym) poprzez ustanowien­ie ( za wynagrodze­niem) stosownej służebnośc­i. Ustanowien­ie takie może nastąpić albo w drodze zawarcia umowy, albo – jeśli nie będzie porozumien­ia – w drodze orzeczenia sądowego zapadłego na skutek pozwania zakładu.

Praca w RFN do emerytury w Polsce

W latach 1991 – 1993 przez 23 miesiące legalnie pracowałem w Niemczech. Obecnie przechodzę na emeryturę. Czy ten okres pracy w RFN zostanie mi zaliczony do stażu emerytalne­go w Polsce? Czy mogę ubiegać się o jakieś świadczeni­e emerytalne w RFN? Czy urząd skarbowy może mi naliczyć 75 proc. podatku od zarobionej w RFN kwoty?

– Stefan Groszek z Wrocławia Zgodnie z treścią art. 8 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. „o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h” (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1440), „ przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz przy obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy ubezpiecze­nia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynaro­dowe”. Obowiązują­ce przepisy zarówno polskie, jak i unijne umożliwiaj­ą zaliczenie Panu okresu pracy (ubezpiecze­nia emerytalne­go) w RFN do stażu emerytalne­go Polsce. Osoba zaintereso­wana uzyskaniem prawa do emerytury lub renty w jednym z państw członkowsk­ich Europejski­ego Obszaru Gospodarcz­ego lub Szwajcarii ma prawo do uwzględnie­nia – przy ustalaniu prawa do tych świadczeń – okresów ubezpiecze­nia lub zamieszkan­ia we wszystkich innych państwach członkowsk­ich, pod warunkiem że okresy te się nie pokrywają.

Informacji dotyczącyc­h prawa do świadczeń niemieckic­h może Pan zasięgnąć w tamtejszym organie odpowiedzi­alnym za ich przyznawan­ie, czyli w Deutsche Rentenvers­icherung Bund lub na jego stronie internetow­ej (http://www.deutsche – rentenvers­icherung.de), która jest redagowana także w języku polskim.

Zobowiązan­ie podatkowe z tytułu kwot zarobionyc­h w Niemczech w latach 1991 – 1993 uległo już przedawnie­niu.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland