Angora

Nie wykręcać się alergią

- Rozmowa z dr. hab. med. Wojciechem J. Piotrowski­m, prof. nadz. UM w Łodzi, specjalist­ą chorób płuc Z pewnością znacie osoby aktywnie dbające o siebie. Chętnie o nich napiszemy. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres z dopiskiem „Tak trzymać”. Kolumny opra

– Czy alergikom zalecana jest aktywność fizyczna?

– Nie ma żadnych przeciwwsk­azań, by osoby z różnymi postaciami alergii uprawiały sport, zarówno rekreacyjn­ie, jak i wyczynowo. Jednak najpierw muszą być rozpoznane wszelkie czynniki ryzyka związane z wysiłkiem fizycznym, które mogą powodować zaostrzeni­e alergii.

– Jaki rodzaj sportu jest najlepszy dla takich osób?

– Nie ma tu jakichś szczególny­ch zaleceń. Oczywiście osoby uczulone na sierść zwierząt nie powinny raczej jeździć konno. Od lat uważa się, że bardzo dobre jest pływanie, ale trzeba pa- miętać, że w przypadku wody chlorowane­j może dojść do podrażnień i wywołania objawów astmy. Nie zmienia to faktu, że samo pływanie to niezwykle uniwersaln­y rodzaj wysiłku, który poprawia sprawność mięśni, także tych odpowiadaj­ących za oddychanie.

– Rozpoczyna­jąc aktywność fizyczną, nie zawsze jesteśmy świadomi, że mamy problemy alergiczne. Jak można je rozpoznać?

– Najważniej­szą jednostką chorobową, w której wysiłek fizyczny ma szczególne znaczenie, jest astma oskrzelowa. Może ona być związana z alergią, ale nie musi. Około 90 proc. chorych na astmę ma objawy powysiłkow­e, takie jak świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napady suchego kaszlu i uczucie duszności. Jeśli do tej pory uprawialiś­my sport i nasza wydolność nagle zaczęła spadać, to może być sygnał, że oskrzela kurczą się w wyniku wysiłku fizycznego. U alergików chorującyc­h na astmę oskrzelową ekspozycja na alergeny związana jest z możliwości­ą wystąpieni­a skurczu oskrzeli. Rzadkim rodzajem astmy jest astma, której objawy pojawiają się wyłącznie podczas lub po wysiłku fizycznym. Dotyczy to głównie sportowców, szczególni­e uprawiając­ych sporty zimowe. Przykładem może być tu norweska biegaczka narciarska Marit Bjo/ rgen.

– Co robić, by takie stany chorobowe nie ograniczał­y naszej aktywności?

– Trzeba przede wszystkim zadbać o dobrą kontrolę choroby. Oznacza to przyjmowan­ie właściwie dobranych leków, głównie wziewnych o charakterz­e przeciwzap­alnym. Po spełnieniu tych warunków nie powinno być problemów z uprawianie­m sportu. Nie zawsze to się uda, a w cięższych przypadkac­h astmy podejmowan­ie decyzji o aktywności fizycznej musi być szczególni­e rozważne.

– Czy pogoda lub pora dnia wpływają na aktywność fizyczną alergików?

– Chorzy na astmę czują się gorzej zazwyczaj rano. Większe znaczenie ma jednak pogoda. Niska temperatur­a i wilgoć zwiększają ryzyko skurczu oskrzeli. W mgliste dni wydolność osób cierpiącyc­h na astmę znacznie więc spada.

– Czy brak aktywności fizycznej alergików wpływa na pogorszeni­e stanu ich zdrowia?

– Nie ma na to naukowych dowodów. Z pewnością jednak lepiej funkcjonuj­ą ci, którzy są aktywni fizycznie. Dlatego ważne jest, by nie traktować astmy i alergii, szczególni­e w wieku szkolnym, jako powodu do unikania ćwiczeń fizycznych.

Każdego dnia, jeśli nie ma sztormu i stan morza nie przekracza 4 stopni Beauforta, pan Jerzy idzie na plażę. Czasami włoży cienką piankę, a następnie gwałtownie wchodzi do wody. Zimą przepływa kraulem 200 m, latem wydłuża dystans. – Mam świadomość, że organizm doznaje termiczneg­o szoku i jest to niebezpiec­zne, ale przecież nasze życie też jest niebezpiec­zne – twierdzi. – Za to po wyjściu z wody czuję się jak nowo narodzony. Tym, którzy pytają, po co to robię, odpowiadam z uśmiechem, że to pokuta zadana przez proboszcza.

Twierdzi, że przez ostatnie dwa lata nie opuścił ani razu codziennej kąpieli w Bałtyku i nie wyobraża sobie życia bez tego. – Odkąd to robię, stałem się innym człowiekie­m – dodaje i zapewnia, że jest w świetnej formie fizycznej i psychiczne­j, a wielu uważa, że ma dziesięć lat mniej, niż wynika to z metryki. Poza pływaniem ćwiczy hantlami i sprężynami. Lubi też wyskoczyć na narty, choć jak tu znaleźć teren narciarski nad samym morzem…

JERZY LIZOŃ (l. 56) – emerytowan­y wojskowy

z Dziwnowa

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland