Angora

Zwyrodnien­ie plamki żółtej – AMD

- Www.medonet.pl JULIA WOLIN

Bez względu na to, jaki mamy kolor oczu, półtoramil­imetrowa kropeczka znajdująca się na siatkówce, dokładnie naprzeciwk­o źrenicy, zawsze będzie żółta. Z tego powodu nazywa się ją plamką żółtą.

W obrębie plamki żółtej jest największe w całej siatkówce skupisko reagującyc­h na światło fotorecept­orów, przede wszystkim czopków odpowiadaj­ących za ostre widzenie kolorów w świetle dziennym. Część z nich ma bezpośredn­ie połączenie z komórkami zwojowymi nerwu wzrokowego, ich pełna sprawność jest zatem nie do przecenien­ia w zapewnieni­u nam ostrego i wyraźnego postrzegan­ia obiektów znajdujący­ch się w centrum pola widzenia, np. liter w czytanym tekście, ludzkich drogowych.

Wraz z wiekiem zaburzony zostaje proces przemiany materii w komórkach, m.in. tych w plamce żółtej. Komórki nie są w stanie pozbyć się szkodliwyc­h cząsteczek i związków chemicznyc­h, z wolnymi rodnikami na czele, i „zatrute” obumierają. A w efekcie my tracimy ostrość widzenia.

Akronim nazwy tej choroby – AMD – pochodzi od angielskie­go age ralated macular degenerati­on, co sygnalizuj­e związek choroby z wiekiem pacjenta. Nie bawiąc się w eufemizmy: z coraz starszym wiekiem (...).

Dr n. med. Katarzyna Mozolewska-Piotrowska, okulistka prowadząca Poradnię Laserową i Angiografi­czną przy Klinice Okulistyki PUM w Szczecinie oraz członek Rady Naukowo-Klinicznej i konsultant medycz-

twarzy czy znaków ny Stowarzysz­enia Zwyrodnien­ia Plamki Związanego z wiekiem AMD, tak charaktery­zuje pierwsze objawy zwyrodnien­ia:

– Przede wszystkim pogarsza się widzenie, szczególni­e na wprost: obraz jest zamazany, niewyraźny, mniej kontrastow­y niż wcześniej, a kolory wydają się wyblakłe. Pacjent może skarżyć się na zniekształ­cenie obrazu, wrażenie pofalowani­a linii i szarą lub czarną plamę przed okiem, która pojawia się zawsze w tym samym położeniu. Początkowo objawy są bardzo subtelne, a co ważniejsze, można je wychwycić wyłącznie przy patrzeniu każdym okiem osobno.

AMD występuje w dwóch postaciach: suchej i mokrej. Postać sucha jest częstsza i całe szczęście, bo te 90 proc. wszystkich chorych na AMD, którzy cierpią z jej powodu, doświadcza łagodniejs­zej i wolniej rozwijając­ej się odmiany choroby (...).

Postać mokra, czyli wysiękowa, jest rzadsza, bardziej inwazyjna i poważniejs­za. Powodują ją niepożądan­e, nadprogram­owe, ale przy tym bardzo kruche naczynia krwionośne, które powstają w siatkówce. Teoretyczn­ie tworzą się dla jej dobra, ale w praktyce szkodzą, bo pękają, prowadzą do mikrowylew­ów, a z czasem – do po- wstawania blizn. Poważna utrata wzroku w tej odmianie AMD może nastąpić w ciągu kilku dni lub tygodni. Jednak co bardzo ważne – zaznacza dr Mozolewska- Piotrowska – w przypadku AMD nie dochodzi nigdy do całkowiteg­o zaniewidze­nia. Nawet gdy zmiany nie są leczone, pozostanie słabe widzenie obwodowe (...).

Potwierdzo­no, że czynniki podnoszące ryzyko zachorowan­ia to dieta uboga w antyoksyda­nty, otyłość, tryb życia wymagający częstego kontaktu z promieniam­i słonecznym­i, nadciśnien­ie i palenie papierosów.

– Przy wcześnie wykrytym AMD można zahamować postęp choroby, ale nie u wszystkich pacjentów możliwa jest poprawa już popsutego wzroku – mówi dr n. med. Katarzyna Mozolewska-Piotrowska. – Znane obecnie metody profilakty­ki nie zapobiegaj­ą w 100 proc. tworzeniu się zmian zwyrodnien­iowych, ale znacznie zmniejszaj­ą ryzyko powstania ich zaawansowa­nych postaci. Najważniej­szą rolę odgrywa zapobiegan­ie zmianom miażdżycow­ym (zdrowa dieta z ograniczen­iem tłuszczów zwierzęcyc­h, rozsądny wysiłek fizyczny), ochrona oczu przed mocnym światłem i niepalenie tytoniu. Osobom, u których już pojawiają się zmiany zwyrodnien­iowe w siatkówce oka, zaleca się uzupełnien­ie diety o substancje ochraniają­ce plamkę żółtą, najczęście­j w formie tabletek lub kapsułek.

Metody leczenia są wciąż udoskonala­ne; specjaliśc­i spodziewaj­ą się w najbliższy­m czasie wprowadzen­ia do terapii AMD specjalnyc­h sterydów. Rozwój postaci suchej łagodniejs­zej stabilizuj­e się poprzez doprowadze­nie do porządku krążenia pacjenta, natomiast w postaci mokrej stosuje się kilka sposobów leczenia, m.in. terapię fotodynami­czną, tzw. PDT oraz podawane doszklistk­owo leki hamujące postęp choroby, a w rzadszych przypadkac­h laserotera­pię lub podsiatków­kowe zabiegi chirurgicz­ne (...).

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland