Angora

Kosmiczny taniec

- RADEK RYCHLIK

Co ma joga wspó lnego z tańcem? O wiele więcej niż podobieńst­wo niektórych form fizycznych. Obie aktywności mają według mitologii indyjskiej tego samego twórcę – jest nim bóg Śiwa, zwany Nataradźa, czyli Pan Tańca.

Nataradźa przedstawi­any jest najczęście­j w tanecznej pozie, której każdy element ma znaczenie symboliczn­e. Stoi na ugiętej nodze, unosząc drugą w geście pełnym gracji, ma cztery ramiona wskazujące cztery strony świata, rozwiane długie włosy. W jednej ręce trzyma bębenek w kształcie klepsydry symbolizuj­ący tworzenie, w drugiej trzyma płomień utożsamian­y z siłą niszczącą, ale także ze światłem, trzecia ręka wskazuje ziemię w geście przypomina­jącym trąbę słonia (które to zwierzę uważane jest za siłę usuwającą przeszkody), czwarta wyciąga do przodu otwartą dłoń w geście, który mówi „nie lękaj się”. Śiwa stoi na karle symbolizuj­ącym ignorancję i inne wady ludzkiego umysłu, symboliczn­ie je niszcząc. Cały wizerunek otacza krąg ognia, utożsamiaj­ąc scenę tańca z całym Wszechświa­tem. Podstawą wizerunku jest lotos, który umiejscawi­a ten Wszechświa­t w sercu każdego człowieka. Taniec Śiwy wyraża rytm życia, tworzenie, podtrzymyw­anie i niszczenie Wszechświa­ta, wieczny cykl narodzin i śmierci. W swoim tańcu Śiwa przyjmuje różne formy – asany jogi – reprezentu­jące każdy rodzaj stworzeń we Wszechświe­cie. Według Gheranda Samhity jest ich 8400000. Podobno, niczym Śiwa, przybieraj­ący w swoim tańcu te wszystkie formy, tak dusza w swojej wędrówce wciela się po kolei w każdą istotę.

Mój opis klasyczneg­o wizerunku tańczącego Śiwy byłby niepełny, gdybym nie wspomniał o twarzy bóstwa. W kontraście do ekstatyczn­ej ekspresji rąk, nóg, rozwianych włosów, jest ona nad wyraz spokojna. Jest to twarz medytujące­go mędrca, który jest ponad wiecznie zmieniając­ą się materią, nietknięty przez rzekę bytów wyłaniając­ych się z pustki i przez nią pochłanian­ych. Mędrca, który odnalazł jedność pośród wielości, stałość wśród ciągłej zmiany, a jego delikatny uśmiech wyraża spokój i szczęście.

Autor publikacji naukowych z dziedziny fizjologii i biomechani­ki dotyczącyc­h ćwiczeń jogi. W 2002 r. założył pierwszą w Polsce szkołę dynamiczny­ch stylów jogi. Szkolił się u mistrzów jogi w Indiach, USA i Europie Zachodniej. Absolwent warszawski­ego AWF-u, obecnie studiuje neurokogni­tywistykę. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki. RadekRychl­ik.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland