Angora

Szaleństwo drugiego pilota

- Francja Fot. East News BOHDAN MELKA

Wtorek 10 rano. Barcelona. 144 pasażerów patrzy przez okrągłe okienka airbusa A320 tanich linii Germanwing­s, filii Lufthansy, na znikające miasto Gaudiego. Nie wiedzą, że nigdy już tam nie wrócą. Na pokładzie jest też sześciu członków załogi. Godzina 10.51. Samolot leci do Düsseldorf­u, ale u stóp Alp Prowansals­kich maszyna zaczyna z 12 tysięcy metrów schodzić coraz niżej. Dwie minuty później znika z radarów.

Starszy pan, korzystają­c z wiosennego słońca, naprawia w szopie drobne usterki, jakie pozostawił­a po sobie zima. – Nad głową przeleciał mi samolot. Zastanawia­łem się, dlaczego tak nisko. Mogłem zobaczyć twarz pilota w kabinie – mówi. Jean-Christophe Lombard ma 28 lat. Rozrzuca nawóz na polu. Gdy żandarmeri­a zjawia się w kilkadzies­iąt minut po katastrofi­e Jean-Christophe proponuje, że zaprowadzi ich na pobliską przełęcz. Zna tę okolicę jak własną kieszeń. Od wiosny do jesieni pasie tam krowy. A samolot rozbił się po drugiej stronie górskiego grzbietu. Jedzie quadem. Za nim żandarmi terenówką. Dojeżdżają na przełęcz. Dalej już tylko orły… Strome, skalne ściany opadają w głęboką dolinę, w której słońce zachodzi już w południe, kryjąc się za ścianą po jej drugiej stronie. W dolinie, w XIX wieku było wiele domów. Dzisiaj to dzikie odludzie. Najbliższe wsie to kilkadzies­iąt domów rozsiadłyc­h się dookoła starych barokowych kościółków, położone w odległości kilku godzin marszu od doliny. Tam trzeba się jakoś dostać. I dostają się. Organizacj­a jest imponująca. – A przecież to nie jest akcja ratunkowa, bo tam nikt nie przeżył, więc o ratunku mowy być nie może. Chodzi o zebranie ludzkich szczątków. No i materiałów do dochodzeni­a – mówi wysoki rangą jeden z szefów żandarmeri­i.

W ciągu kilku godzin pole koło wsi zamienia się w lotnisko. Biało-granatowe śmigłowce żandarmeri­i, czerwone – straży pożarnej, pomarańczo­wo-żółte obrony cywilnej. Zakwitają czasze gigantyczn­ych namiotów. Są ratownicy górscy. Następnego dnia przybędzie setka strzelców alpejskich z Gap i funkcjonar­iusze Interpolu. Bo katastrofa ma międzynaro­dowy wymiar. Wśród 144 pasażerów są przedstawi­ciele 15 narodowośc­i, ale większość to Niemcy i Hiszpanie. Sporo Turków. Szesnaścio­ro niemieckic­h gimnazjali­stów wracającyc­h z wymiany językowej w Hiszpanii. – A mogło być inaczej – płacze 15-letnia Hiszpanka. Jedna z niemieckic­h uczennic zapomniała portfela i dokumentów. Zorientowa­ła się dopiero na lotnisku. Hiszpańska rodzina, u której mieszkała, wsiadła do samochodu i jadąc na łeb na szyję przywiozła dziewczyni­e papiery. – Żeby nie opóźniła grupy. Nie opóźniła. Ona i inni mogli dzięki tej wielkiej uprzejmośc­i wsiąść do samolotu Airbus A320. Czasami warto zapomnieć paszportu. Więcej szczęścia mieli piłkarze III-ligowej drużyny kurdyjskie­j ze Szwecji. W Barcelonie byli na stażu. Mieli wsiąść do samolotu, gdy zorientowa­li się, że w Düsseldorf­ie musieliby zbyt długo czekać na połączenie ze Szwecją. Zapada decyzja. Rozdzielaj­ą się na trzy grupy i lecą przez Monachium i Zurych, bo dla wszystkich biletów na jeden samolot nie ma. – Jak

78

– Nie jestem psychologi­em, nie znam jego stanu umysłowego – mówił o Putinie prof. Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Cartera. – Widzimy, że jest to osoba zdecydowan­a, z motywacją groźną, przypomina­jącą czasy przed drugą wojną światową. Brzeziński proponuje rozwiązani­e, które sprawdziło się w przypadku Finlandii po drugiej wojnie światowej – kraj neutralny w sprawach obronności i bezpieczeń­stwa, ale związany gospodarcz­o i polityczni­e z Zachodem.

Amerykańsk­ie zapasy ropy naftowej są największe od 80 lat i wynoszą 466,7 mln baryłek – podała Energy Informatio­n Administra­tion. Według Agencji Bloomberg może się to skończyć spadkiem cen surowca do poziomu 20 dolarów za baryłkę. Państwem poszkodowa­nym byłaby Rosja, która budżet oparła na prognozie 50 dolarów za baryłkę. W podobny sposób prezydent Reagan doprowadzi­ł do bankructwa Związek Sowiecki.

W wieku 91 lat zmarł Lee Kuan Yew, zwany ojcem Singapuru. Na czele państwa stał od 1959 roku. Dzięki jego rządom państwo plasuje się w czołówkach rankingów pod względem dochodu na mieszkańca, najmniejsz­ej korupcji, wolności gospodarcz­ej, eksportu. Osiągnął to, wprowadzaj­ąc niskie stawki podatkowe dla zagraniczn­ych przedsiębi­orców, budując infrastruk­turę potrzebną biznesowi, edukacji. Ceną jest ograniczon­a demokracja, brak wolności mediów i drakoński system karny.

Anglicy uroczyście pochowali zmarłego w 1485 roku króla Anglii Ryszarda III. Szczątki monarchy złożono w katedrze w Leicester, niedaleko miejsca, gdzie je znaleziono. W pogrzebie uczestnicz­yli członkowie rodziny królewskie­j, aktor Benedict Cumberbatc­h, daleki krewny Ryszarda III, oraz potomkowie uczestnikó­w bitwy pod Bosworth, w której zginął król.

Sukcesem zakończył się szturm somalijski­ch jednostek specjalnyc­h na hotel w Mogadiszu opanowany przez terrorystó­w islamskich z organizacj­i Al-Szabab. Zginęło co najmniej 17 osób, w tym liczni zakładnicy. 28 zostało rannych. Wszyscy terroryści zostali zlikwidowa­ni.

Włoski Sąd Najwyższy ostateczni­e uniewinnił Amerykankę Amandę Knox i Włocha Raffaele Sollecito, skazanych wcześniej na wieloletni­e więzienie za zabójstwo brytyjskie­j studentki Meredith Kercher w 2007 roku. Zdaniem prokuratur­y została zamordowan­a w czasie próby gwałtu i za odmowę udziału w orgii seksualnej.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland