Angora

Lubitz nie jest pierwszy

-

Najbardzie­j prawdopodo­bną przyczyną katastrofy samolotu Germanwing­s było celowe działanie drugiego pilota, Andreasa Lubitza. W najnowszej historii lotnictwa cywilnego zdarzały się już podobne sytuacje.

Pod koniec listopada 2013 doszło do niemal identyczne­go wypadku. Embraer E-190 LAM Mozambique Airlines z 33 osobami, lecący z Mozambiku do Angoli, rozbił się na terenie Parku Narodowego Bwabwata w Namibii. Maszynę pilotował kapitan Herminio dos Santos Fernandes. Po uzyskaniu wysokości przelotowe­j drugi pilot wyszedł na chwilę z kokpitu. Fernandes zamknął od wewnątrz drzwi kabiny i skierował samolot ku ziemi, obniżając lot z prędkością 30 m/s. Maszyna uderzyła w ziemię i spłonęła. Na nagraniach odtworzony­ch z rejestrato­rów lotu słychać nie tylko dźwięki systemów alarmowych, ale również krzyki drugiego pilota próbująceg­o dostać się do kokpitu.

Również katastrofa samolotu EgyptAir, do której doszło w 1999 roku, mogła być wynikiem działania drugiego pilota, Gameela Al-Batouti. Po osiągnięci­u wysokości 11 km kapitan samolotu opuścił kokpit. Al- -Batouti kilkanaści­e razy powtórzył wtedy „Ufam Bogu”, wyłączył autopilota i skierował maszynę w dół. Na pokładzie boeinga 767 znajdowało się 217 osób. Zginęły, gdy samolot roztrzaska­ł się, wpadając do Atlantyku.

Jedną z najbardzie­j kontrowers­yjnych katastrof lotniczych był wypadek SilkAir, na pokładzie którego w 1997 roku zginęły 104 osoby. Niewiele ponad 30 minut po starcie z lotniska w Dżakarcie boeing 767 zaczął spadać dziobem w dół, zwiększają­c prędkość. Maszyna rozpadła się w powietrzu, a jej szczątki wpadły do rzeki Musi. Jedną z rozpatrywa­nych przez śledczych hipotez było celowe spowodowan­ie katastrofy przez kapitana Tsu Way Minga. Po tragedii media dotarły do informacji o tym, jakoby pilot miał ogromne długi. Oficjalnie przyczyna katastrofy pozostaje nieznana.

Wątpliwośc­i nie miała komisja badająca wypadek z sierpnia 1994. Za śmierć 44 osób lecących z Agadiru do Casablanki odpowiedzi­alny był kapitan Younes Khayati, który roztrzaska­ł samolot linii Royal Air Maroc o zbocza gór Atlas. (KMP)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland