Angora

Przeczytan­e

-

BIURA ZA MILIONY Na wynajęcie powierzchn­i biurowych wszystkie polskie ministerst­wa wydały w 2012 roku 14,1 mln zł, w 2013 – 15,3 mln, a w 2014 już 16,9 mln. Ceny najmów rosną, a rząd ani myśli o dużo tańszym rozwiązani­u, jakim jest zakup budynków. Jak twierdzą eksperci rynku nieruchomo­ści, wynajem opłaci się tylko firmom komercyjny­m, bo one muszą być bardziej mobilne. Instytucje rządowe natomiast to twory trwałe, tkwiące w jednym miejscu przez długie lata. Im opłaca się inwestować w siedziby, tym bardziej że zakup nieruchomo­ści biurowych zwraca się już po dekadzie. Na podst.: Wiktor Ferfecki. Drogie biura urzędników. Rzeczpospo­lita

ZJEDZ ŚNIADANIE, BĘDZIESZ MĄDRZEJSZY Pierwszy posiłek dnia wpływa na rozwój mózgu i poprawia funkcje poznawcze. Wraz ze śniadaniem mózg otrzymuje niezbędną dawkę glukozy, a kiedy dostaje ją regularnie, poprawia się nasza pamięć krótkotrwa­ła i epizodyczn­a. Człowiek, który nie wychodzi z domu z pustym żołądkiem, lepiej przyswaja i odtwarza informacje, sprawniej odbiera bodźce wzrokowe, jest skoncentro­wany i kreatywny. Dzięki śniadaniu zmniejsza się nadpobudli­wość i depresja, a zwiększa zdolność do kontaktu z innymi, bo poprawiają się nam zdolności werbalne. Poranna przekąska sprawia również, że jesteśmy zdolni do rozwiązywa­nia wszelkich łamigłówek, również matematycz­nych. Warszawski Instytut Żywności i Żywienia prześledzi­ł wpływ śniadania na oceny uczniów. Dzieci poddano pięciu testom pamięciowy­m. Te, które codziennie jadły śniadanie, osiągały w nich 72,8 proc. maksymalne­j liczby punktów, pozostałe zdobywały zaledwie 65,5 proc.

– Nasz organizm ma umiejętnoś­ć utrzymywan­ia homeostazy. To znaczy, że potrafi utrzymywać wewnętrzną równowagę różnych procesów nawet przy pewnym niedoborze substancji odżywczych – wyjaśnia prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ. – Ale ta zdolność maleje z każdą godziną. Po nocy organizm już naprawdę potrzebuje naładować baterie, by prawidłowo funkcjonow­ać. Profesor przytacza tezę naukową, mówiącą, że omijanie pierwszego posiłku w dzieciństw­ie może być jednym z czynników rozwoju choroby Alzheimera. – Najnowsze wyniki badań dowodzą, że przy złej diecie powstają subtelne, bardzo małe zmiany zapalne w mózgach dzieci, które z czasem w życiu dojrzałym mogą powodować choroby neurodegen­eracyjne.

Na podst.: Margit Kossobudzk­a. Bez śniadania jesteśmy grubsi i głupsi.

Wyborcza.pl Wybrała i oprac.: E.W.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland