Angora

Nie bójmy się kryzysu

- Wybrała i oprac. E.W.

W tym roku polska gospodarka może urosnąć nawet o 3,8 proc., a to dopiero początek – twierdzi Jacek Rostowski były minister finansów i obecny szef doradców polityczny­ch premiera. Jego szacunki są o 0,4 proc. większe, niż zakłada plan finansowy rządu, i o 0,5 proc. wyższe niż wynoszą prognozy Komisji Europejski­ej.

Forsal.pl Złoty znalazł się wśród pięciu walut świata najbardzie­j zyskującyc­h na wartości. Na koniec kwietnia umocnił się wobec dolara o 5,5 proc. Był też jedną z najsilniej­szych walut wobec euro. Bardziej umacniały się tylko waluty Norwegii, Brazylii, Kolumbii i Rosji. Po ogłoszeniu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny zaczęły zyskiwać kraje Europy Środkowo-Wschodniej, dokąd powędrował zagraniczn­y kapitał, szukając wyższych stóp procentowy­ch. Do wzrostu wartości złotego przyczynił­a się Polska Rada Polityki Pieniężnej swoją ostatnią decyzją o zakończeni­u tegoroczny­ch obniżek stóp. – Dołek inflacyjny jest już za nami – twierdzi analityk Banku Ochrony Środowiska, Konrad Ryczko – a to sprzyja nastrojom wokół złotego.

Biztok.pl 5 maja prezydent podpisał ustawę dotyczącą sprzedaży bezpośredn­iej. To znakomita wiadomość dla małych gospodarst­w rolnych wytwarzają­cych produkty spożywcze z własnych surowców. Rolnicy będą mogli sprzedawać sery, konfitury czy wędliny bez rejestrowa­nia działalnoś­ci gospodarcz­ej. – Ta ustawa jest kamieniem milowym do uzyskania możliwości, jakie mają rolnicy w wyżej rozwinięty­ch krajach Europy Zachodniej – mówił Bronisław Komorowski. – To jest szansa na wyjątkowo smaczną żywność i wybieranie tego, co odpowiada najlepiej ludzkim gustom i przyzwycza­jeniom. Nowelizacj­a ustawy wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. i wówczas, jak wyjaśnia Wiktor Szumilewic­z, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, rolnik musi zgłosić działalnoś­ć w urzędzie skarbowym, będzie prowadził książkę sprzedaży, a wartość sprzedaży bezpośredn­iej nie może przekroczy­ć 150 tys. euro. Od tej działalnoś­ci będzie płacił 2 proc. podatku, nie wychodząc z ubezpiecze­nia KRUS.

Biznes.pl Polskie firmy kosmetyczn­e notują rekordowe wyniki eksportu. W 2014 r. sprzedały za granicę towary o wartości 2,2 mld euro. Największy producent kosmetyków „Dr Irena Eris” w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła eksport o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzednie­go.

Rzeczpospo­lita

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland