Angora

Polscy lekarze zrobili przeszczep narządów szyi

- Nr 103 (5 V). Cena 1,90 zł ŁUKASZ PULNAR

Chirurdzy z Gliwic uratowali życie kolejnemu ciężko choremu pacjentowi. Pan Michał odzyskuje mowę, może też samodzieln­ie jeść!

To pierwsza taka operacja na świecie! Zespół chirurgów z Instytutu Onkologii w Gliwicach przeprowad­ził złożony przeszczep narządów szyi. Dzięki tej niesamowit­ej, skomplikow­anej operacji lekarze uratowali życie 37-letniemu Michałowi z Torunia, który od kilku lat ciężko chorował. Operacja poszła doskonale. Przeszczep przeprowad­zono 11 kwietnia, a już teraz pacjent zaczyna mówić i jeść! To ekspresowa rekonwales­cencja.

Pan Michał jest przykładem na to, że nawet w najgorszej sytuacji trzeba walczyć, nie można się poddawać. W 2001 r. przeszczep­iono mu nerkę, pięć lat później zdiagnozow­ano białaczkę. W 2009 r. zaatakował go rak krtani – lekarze musieli mu usunąć krtań i przełyk. W 2013 r. chory po raz pierwszy trafił do Instytutu Onkologii w Gliwicach. Codzienne życie Michała było nie do zniesienia. Stracił mowę, nie mógł samodzieln­ie pić ani jeść – był karmiony dojelitowo, ale się nie poddał. Czekał na przeszczep krtani. Gdy w kwietniu br. usłyszał, że w końcu znalazł się dawca, był uszczęśliw­iony. Zaawansowa­ny przeszczep szyi – a nie tylko krtani, na co był przygotowa­ny pacjent – przeprowad­ził sztab gliwickich chirurgów pod kierownict­wem prof. Adama Maciejewsk­iego. – Przeprowad­ziliśmy allogenicz­ny złożony przeszczep narządów szyi obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczy­cami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. Skomplikow­ana operacja trwała aż 17 godzin, mimo to rezultaty przerosły oczekiwani­a wszystkich – przeszczep przyjął się i wszystkie narzą- dy pracują samodzieln­ie. Lekarze potwierdza­ją, że nawet gruczoł tarczycy został przyjęty przez organizm pacjenta, dzięki czemu nie musi on brać żadnych hormonów. Pan Michał staje już na nogi. Zaczął mówić i jeść! Pierwsze słowa, jakie powiedział po operacji, to: „Raz, dwa, trzy”. Ale zaraz później to najważniej­sze: „Dziękuję” Teraz przed 37latkiem długa i żmudna rehabilita­cja. Na razie mówi z trudem, ale bardzo szybko robi postępy. Przez najbliższe miesiące będzie ćwiczył po to, by usprawnić zarówno funkcje pokarmowe, np. przełykani­e, jak i poprawić funkcje głosowe. Spektakula­rna operacja polskich chirurgów to nadzieja dla wielu pacjentów, którzy cierpią chociażby na raka krtani.

 ??  ?? Prof. Adam Maciejewsk­i i Michał Centkowski
Prof. Adam Maciejewsk­i i Michał Centkowski
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland