Angora

Maski, hełmy, ochraniacz­e, protezy, czyli

- Nr 37 (8 – 10 V). Cena 3,50 zł Fot. PAP Fot. East News

W antycznej Grecji atleci rywalizowa­li nago. Współczesn­e gwiazdy wyglądają za to chwilami jak bohaterowi­e filmów akcji. Maska Roberta Lewandowsk­iego to tylko jeden z wielu przykładów.

Karbonowa konstrukcj­a (czyli po prostu włókno węglowe) dopasowana do twarzy tak, by nie odstawała więcej niż 2 – 3 milimetry i nie ograniczał­a widocznośc­i. Niezwykle lekka (nie więcej niż 50 gramów)... To nie opis stroju kosmonauty, tylko maski, w jakiej polski napastnik zagrał w środowym meczu Ligi Mistrzów z Barceloną. Dzięki niej Robert Lewandowsk­i, który doznał poważnego urazu twarzy (pęknięta zatoka szczękowa) w meczu Pucharu Niemiec z Borussią Dortmund, był w stanie w ogóle wyjść na murawę Camp Nou.

Takie ochronne maski to w dzisiejszy­ch czasach standard. Zakładali je m.in. Lionel Messi, Paolo Maldini, Carles Puyol, John Terry i Michael Ballack. W większości przypadków powodem były złamania nosa i inne kontuzje twarzy. W eliminacja­ch do ubiegłoroc­znego mundialu w Brazylii z ochraniacz­em na nos grał również Grzegorz Krychowiak, który podszedł do całej sprawy z humorem, publikując na portalach społecznoś­ciowych swoje zdjęcie w otoczeniu Batmana, Zorro i Wolverina.

W maskach grają nie tylko piłkarze, zakładają je również m.in. koszykarze. Czasami z różnych powodów – gdy przed laty założył ją na twarz Bill Laimbeer, cieszący się złą sławą center zespołu ligi NBA Detroit Pistons, niektórzy mówili, że powodem nie był wcale uraz. Po prostu faulowani i prowokowan­i przez niego rywale zbyt często pluli mu w twarz.

W takich dyscyplina­ch jak hokej na lodzie czy futbol amerykańsk­i maski, kaski i ochraniacz­e na różne partie ciała (od goleni po zęby) to wręcz wymóg.

„Cioty” w bramce

Co do piłki, to patrząc na to, jak zmieniał się przez lata ekwipunek graczy, można powiedzieć, że maska to kolejny etap ewolucji. Pierwszym były bramkarski­e rękawice, a mało kto pamięta, że stałym elementem wyposażeni­a stały się dopiero pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Wcześniej owszem, zdarzało się, że bramkarze zakładali podczas gry skórzane rękawiczki, wyłącznie jednak do ochrony przed zimnem. I to niezbyt chętnie, bo np. w Anglii uważano to za przejaw słabości, a chroniący dłonie golkiperzy byli przezywani „nancy boys”, czyli – kolokwialn­ie mówiąc – ciotami.

Dziś trudno sobie wyobrazić bramkarza bez rękawic. Gdy podczas Euro 2004 zdjął je –w trakcie kończącej ćwierćfina­ł z Anglią serii rzutów karnych – Portugalcz­yk Ricardo, mówił o tym cały świat. Tym bardziej że obronił gołymi rękami decydującą jedenastkę, a jego zespół awansował do półfinału. To jednak tylko potrzeba chwili, bo technologi­a produkcji rękawic jest dziś tak zaawansowa­na, że nie tylko chronią dłonie przed zimnem i urazami, lecz także zwyczajnie ułatwiają łapanie piłki.

Nie zawsze tak było. Gdy przed laty – z okazji swojego 50-lecia – spółka DuPont (jeden z największy­ch koncernów chemicznyc­h na świecie) podarowała Lwowi Jaszynowi rękawice z włóknem teflonowym, była to prawdziwa rewolucja. Nikt wcześniej nie wykorzysty­wał teflonu w produkcji ubrań. Legendarny rosyjski bramkarz nie był jednak zachwycony, bo piłka wyślizgiwa­ła mu się w nich z rąk.

Jaszyn był jednym z prekursoró­w używania bramkarski­ch rękawic. Przyznawan­a przez FIFA Złota Rękawica dla najlepszeg­o bramkarza piłkarskic­h mistrzostw świata od 1994 do 2006 roku nazywana była nawet „Złotą Rękawicą Lwa Jaszyna”.

Okulary i hełm rugbysty

Kolejny etap to ochraniacz­e na piszczele. Jeszcze w latach 80. wręcz znakiem rozpoznawc­zym wielu piłkarzy były opuszczone do kostek getry i brak jakiejkolw­iek ochrony. Dziś żaden szanujący się futbolista nie ruszy się z szatni bez tego elementu piłkarskie­j garderoby. Inna sprawa, że przy wyjątkowo brutalnych faulach nie pomogą nawet najlepsze ochraniacz­e. Tu wystarczy sobie przypomnie­ć koszmarny uraz Marcina Wasilewski­ego sprzed kilku lat.

Twarz i głowę można za to chronić nie tylko maską.

– Ostatnią rzeczą, jaką pamiętam z tego dnia, jest szatnia na stadionie Reading. Wszystko jest w porządku, przebieram­y się przed meczem, a potem nagle budzę się w szpitalu z potwornym bólem głowy – wspominał Petr Čech.

Grzegorz Krychowiak

nosił maskę podczas eliminacji do ubiegłoroc­znych mistrzostw świata w Brazylii. Reprezenta­nt Polski podszedł do całej sprawy z humorem, publikując na portalach społecznoś­ciowych swoje zdjęcie w otoczeniu Batmana, Zorro i Wolverina.

Oscar Pistorius

musiał otrzymać specjalną zgodę Trybunału Arbitrażow­ego przy Międzynaro­dowym Komitecie Olimpijski­m, by rywalizowa­ć z zawodnikam­i w pełni sprawnymi. Niektórzy byli zdania, że jego biomechani­czne (wykonane z włókna węglowego) protezy dają mu przewagę nad zdrowymi biegaczami.

 ??  ?? Robert Lewandowsk­i (Bayern Monachium)
Robert Lewandowsk­i (Bayern Monachium)
 ??  ?? Petr Čech (Chelsea)
Petr Čech (Chelsea)
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland