Angora

Od czeskiej strony

-

Zacząłem dociekać pochodzeni­a swojego nazwiska Czanik. Pamiętam, jak byłem mały, to babcia opowiadała mi, że rodzina ze strony dziadka w XIX wieku przybyła do Polski z Węgier. Przed pierwszą wojną nazwisko mojej rodziny ponoć brzmiało Czernik, ale czy to prawda, nie wiem. Artur Czanik

Mamy zatem dwa problemy. Jeśli założymy migrację z Południa, to owszem, możemy uznać, że Czanik jest nazwiskiem pochodzeni­a węgierskie­go, to być może jego etymologia sięga rzeczownik­a csan – czyli chan, tatarski władca. Zatem byłby to ktoś, kto do chana należał, był jego poddanym lub wyzwoleńce­m, za którego zapłacono okup i po czasie niewoli wrócił w rodzinne strony. To tylko interpreta­cje, ale czy nie mogło tak być? Prawdopodo­bny jest też trop staroczesk­i, odimienny od časlav lub častolov, bądź od oczekiwani­a. Źródła polskie nie wskazują podstawy tego nazwiska, co mocno sugeruje import, zaś Czernik (jako nazwa osobowa odnotowany w 1440) powstał od nazwy koloru – czarny. W zasobie PESEL mamy 55 Czaników i aż 3388 Czerników.

Interesuje mnie pochodzeni­e nazwiska Kardacki. Jest ono znane od wielu pokoleń w mojej rodzinnej wsi Czechy koło Zduńskiej Woli, którą założyli na początku XV wieku osadnicy czescy. Warto dodać, że w południowy­ch Czechach istnieje miasteczko Kardašova Řečice, co wzbudziło moje zaintereso­wanie, ponieważ w średniowie­czu nazwy niektórych miejscowoś­ci brały początek od imienia lub przydomka założyciel­a.

Damian Kardacki Nazwisko jest polskie, uwzględnia­jąc także sufiks -acki, ale w etymologii czeskiej spotykamy nazwiska, takie jak: Karda, Kardas, Kardaus, Kardaš, powstałe od czasownika karać. Jeśli wykluczyć związki czeskie, pozostaje nam podstawa kard- jak w słowie karda, czyli nazwie rośliny. Nie wykluczałb­ym jednak importu, który słowotwórc­zo z czasem uległ spolonizow­aniu. W zasobie 106 nazwisk.

Proszę o wskazanie pochodzeni­a nazwiska Irla. Dużo osób pyta się mnie, skąd pochodzi, bo nie brzmi po polsku. A ja nie potrafię odpowiedzi­eć. W rodzinie męża wszyscy się zastanawia­ją, skąd się wzięło. Marta Irla, z domu Poźniak

Wzięło się od imienia. Może od Ireny, może od starszych form imion na Jurczy Jer-. (Podobnie w języku czeskim początek nazwisku dało imię Jiři). Pochodzi stąd kilka nazwisk, takich jak: Irlik (też XIV-wieczne jak Irla), Irława, Irna, Irnoch. 619 nazwisk w zasobie.

Skąd się wzięło?

Oliwa, powstało od rzeczownik­a pospoliteg­o, czyli tłuszczu pozyskiwan­ego z owoców oliwki. 1823 nazwiska.

Marchlewic­z, nazwisko znane od 1759 roku, powstało od niemieckie­j nazwy osobowej Markel, ta zaś od germańskic­h imion na Mark-. 872 nazwiska.

Listwan, może od węgierskie­go imienia Istvan, a może od listwy, wąskiej deszczułki. 883 nazwiska.

Derlukiewi­cz, pochodzi od gwarowego czasownika dyrdać, czyli gderać. 347 nazwisk.

Ligarzewsk­i, od pospoliteg­o rzeczownik­a legar, czyli belka mocująca deski podłogowe. 52 nazwiska.

Mocyk, od mocy, siły, potęgi. 30 nazwisk.

Kujawa, od pospoliteg­o rzeczownik­a kujawa, czyli piaszczyst­ej wydmy. 13 456 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland