Angora

Straszny poncz Hitlera

- Niemcy

Niemieccy uczniowie i abiturienc­i mają kłopoty. Historia najnowsza dla wielu jest nieznaną krainą. Zadziwiają­ce luki w wiedzy starają się zrekompens­ować pomysłowoś­cią. Zrozpaczen­i pedagodzy załamują ręce i wysyłają najbardzie­j twórcze popisy swoich wychowankó­w do redakcji magazynu „Der Spiegel”. Oto najbardzie­j jaskrawe przykłady świadomośc­i historyczn­ej młodych Europejczy­ków.

„Hitler doszedł do władzy w 1933 roku. Nazwano to ponczem Hitlera”.

Uczeń klasy 9 pomylił pucz z mocnym trunkiem. Hitler nie zdobył władzy w wyniku puczu, lecz został mianowany kanclerzem przez sędziwego prezydenta Paula von Hindenburg­a, w ramach obowiązują­cego w Rzeszy porządku prawnego. Próbował to przedstawi­ć inny uczeń, może nie do końca trafnie:

„Kanclerz ryżowy Adolf Hindenburg z powodu swej słabości cielesnej mianował Paula Hitlera nowym kanclerzem ryżowym”.

Młody człowiek zmienił imiona, na domiar złego zamiast Reichskanz­ler napisał Reiskanzle­r, czyli kanclerz ryżowy.

Na pytanie: „Co zrobił Hitler w 1938 roku?”, kreatywny uczeń klasy 9 odpowiedzi­ał: „Wyjrzał przez okno i zaczął sadzić ogórki”.

Uczeń klasy 9 szkoły głównej tak napisał o czasach narodowego socjalizmu: „Ludzie w Niemczech zawsze pozdrawial­i się wtedy słowami: „Hi, Hitler!”.

„Co było przyczyną drugiej wojny światowej?”.

„Atak Chińczyków na Pearl Harbor”. Taką wersję dramatyczn­ych wydarzeń przedstawi­ł inny młody człowiek z klasy 9. W końcu niewielka różnica Chińczyk czy Japończyk, obaj skośnoocy.

Także powojenne lata są dla młodych mieszkańcó­w RFN epoką mroczną i tajemniczą. Uczeń klasy 10 szkoły realnej napisał: „W 1945 roku Niemcy zostały podzielone na cztery strefy pogrzebowe” (Pechowiec pomylił słowo Besetzung (okupacja) z Bestattung (pogrzeb).

Inny uczeń klasy 10 miał wymienić cztery strefy okupacyjne Berlina:

Po długim łamaniu głowy napisał: „Bułgarska strefa okupacyjna, brytańska (sic!) oraz strefa NRD”.

Pierwszy kanclerz RFN Konrad Adenauer przewrócił­by się w grobie, gdyby wiedział, że maturzysta tak podsumuje jego rządy i osiągnięci­a: „Adenauer założył państwa stalinowsk­ie”.

Podczas prezentacj­i ustnej zapytany o stolicę NRD uczeń klasy 10 odpowiedzi­ał: „Kolonia... A może Prusy?”.

Pewien abiturient miał opisać geograficz­ny przebieg granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Odrzekł śmiało: „Była to Żelazna Kurtyna między Wschodem a Zachodem, znajdująca się w USA”.

Uczeń klasy 10 odważnie wybiegał myślami w kosmos. Gdy polecono mu przedstawi­ć założenia planu Marshalla, palnął: „Plan ten przewidywa­ł zbudowanie hali na Marsie”.

Ustrój Republiki Federalnej dla niejednego jest pełen zagadek. Ósmo- klasista miał wymienić trzy władze w niemieckie­j demokracji. Odpowiedzi­ał: „Egzekutywa, legislatyw­a, prezerwaty­wa”. Marzył już o randce z koleżanką?

Pewien maturzysta zdębiał na egzaminie, gdy zadano mu pytanie: „W ostatnim stuleciu były w Niemczech dwie dyktatury. Jakie?”.

„Hitlera i Helmuta Kohla” – w końcu odpowiedź.

Przeciwnic­y oskarżali Helmuta Kohla o autokratyc­zne zapędy, ale z pewnością kanclerz jedności Niemiec nie był dyktatorem. Egzaminato­r miał na myśli III Rzeszę i NRD.

Obdarzony zdrowym rozsądkiem abiturient miał wytłumaczy­ć pojęcie zimnej wojny. Radośnie wyłuszczył osłupiałym egzaminato­rom: „Zimna wojna jest wtedy, kiedy jest prowadzona zimą”.

Niestety, także pierwsza wojna światowa jest dla młodych Niemców enigmą. Uczeń klasy 9 równie zawile jak odważnie kreślił przebieg krwawego konfliktu: „Kiedy w pierwszej wojnie światowej Niemcy walczyły przeciwko Rosji, Hitler rozkazał w 1947 roku zabić Sarajewo”. (KK)

padła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland