Angora

Pod czujnym okiem reżimu

-

Amerykańsk­a powieściop­isarka Suki Kim odwiedza najbardzie­j tajemniczy kraj na świecie – Koreę Północną. Z pochodzeni­a jest Koreanką z Korei Południowe­j. Jej rodzice wyemigrowa­li do Stanów Zjednoczon­ych, gdy miała 13 lat. Doskonale zna ojczysty język, dołącza więc do grupy chrześcija­ńskich misjonarzy mających uczyć synów koreańskie­j elity.

To wyjątkowa pozycja wśród książek o życiu w Korei Północnej. Autorka nie jest zbiegiem z tego kraju. Jedzie do Korei w ramach delegacji nauczyciel­i języka angielskie­go do elitarnej uczelni – Uniwersyte­tu Nauki i Technologi­i w Phenianie. Udaje chrześcija­ńską misjonarkę. W książce opowiada trochę o swoim życiu, ale przede wszystkim pisze o uczniach, chłopcach z jej klasy. W tej szkole brak kobiet z wyjątkiem nauczyciel­ek. Część życia koreańskic­h dzieci wydaje się znajoma. Lubią grać w koszykówkę, mają problemy z dziewczyna­mi. Jednak poza tym istnieje ogromna przepaść między nimi i nami. Koreańscy studenci mają ograniczon­ą wiedzę o świecie. Są przesiąkni­ęci propagandą na temat słabości Ameryki. Nie wiedzą, co to piramidy, nie mają pojęcia, że człowiek wylądował na Księżycu. Te przyszłe elity naukowe i techniczne ledwie potrafią obsługiwać komputer. Umieją za to świetnie kłamać. I jest to coś więcej niż zwykłe kłamstwa na temat zgubionej pracy domowej. Łżą otwarcie, bez wahania i niezwykle szybko odczytują emocje innych. To część ich społecznej edukacji w kraju, gdzie nieporadne kłamstwo może doprowadzi­ć do degradacji i ubóstwa. Hadrian (USA)

Koreańscy studenci trzymają zdjęcia matek pod poduszką i głoszą, że ich jedynym celem jest służenie wielkiemu przywódcy. Od dzieciństw­a uczą się obrzydzeni­a do amerykańsk­iej kultury, co dzień śpiewają pieśni chwalące lidera i obiecujące krwawą zemstę na wrogach. Trish (Braintree, USA)

Kim i jej koledzy nauczyciel­e byli ciągle monitorowa­ni i śledzeni. Mogli opuścić kampus uniwersyte­cki tylko za specjalnym zezwolenie­m. Czuli się jak w więzieniu, odizolowan­i i samotni. Dostali długą listę zasad, których musieli przestrzeg­ać: nie dyskutować o polityce, nie chwalić się swoją kulturą, nie mówić nic negatywneg­o o przywódcy, nie nosić jeansów i japonek, nie modlić się przed posiłkami, nie inicjować rozmów z obywatelam­i Korei. Kim była pod ciągłą presją, by podczas lekcji nie powiedzieć czegoś, czego nie powinna. Diane (Kansas City, USA)

Temat książki bardzo interesują­cy, sposób pisania już nie. Rozumiem, że kiedy każdy dzień jest taki sam, gdy wolność jest ograniczon­a, gdy wszyscy są przerażeni, nie da się napisać zbyt wiele. Ale kiedy pracujesz pod przykrywką jako misjonarz – nauczyciel, możesz zrobić coś więcej. Fragmenty książki opowiadają­ce o izolacji, przygnębie­niu, przerażeni­u brzmią jak użalanie się nad sobą. Podobnie jak wspomnieni­a o powrocie do Nowego Jorku, gdy autorka poczuła, że nikt jej nie rozumie i nie wie, co musiała znosić. Oczywiście, że była w niebezpiec­zeństwie, żyła w paranoi i ciągłym strachu. Udawanie kogoś innego musiało być trudne, wyczerpują­ce emocjonaln­ie. Ale ta książka przypomina stereotypo­wą opowieść nieszczęśl­iwej nastolatki. Karatepop (Victoria, Kanada)

Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: goodreads.com SUKI KIM. POZDROWIEN­IA Z KOREI. UCZYŁAM DZIECI PÓŁNOCNOKO­REAŃSKICH ELIT (WITHOUT YOU, THERE IS NO US: MY TIME WITH THE SONS OF NORTH KOREA’S ELITE). Przeł. Agnieszka Sobolewska. Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2015. Cena 37,90 zł.

Za dwa tygodnie: Jeff Guinn. Manson. „Ku zbrodni”.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland