Angora

Prekariusz­e

-

– Coraz częściej spotykam się ze słowem „prekariusz”, „prekariusz­e”. Z kontekstu wynika, że chodzi o ludzi raczej młodych, którzy nie mają zbyt świetlanyc­h perspektyw na przyszłość, pracują na tzw. umowach śmieciowyc­h, a tym samym ich byt pozostaje mocno niepewny. Czy mogę się od Pana dowiedzieć czegoś więcej o tych nowych wyrazach? (e-mail otrzymany od internautk­i joaxxxx@wp.pl).

Określenie prekariusz – w rodzaju żeńskim prekariusz­ka, aw l. mn. prekariusz­e, prekariusz­ki – pojawiło się w obiegu komunikacy­jnym stosunkowo niedawno (na przełomie wieków) na fali protestów ruchów antyglobal­istycznych i altergloba­listycznyc­h (zaczęło się od EuroMayDay w Mediolanie 1 maja 2001 r.).

Jednak jego upowszechn­ienie przypisuje się brytyjskie­mu ekonomiści­e prof. Guy Standingow­i, który przed czterema laty wydał książkę The Precariat. The New Dangerous Class ( Prekariat. Nowa niebezpiec­zna klasa).

Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o powody takiego zachowania demonstruj­ących, socjologow­ie wraz z ekonomista­mi doszli do wniosku, że jedną z przyczyn może być brak perspektyw zawodowych i życiowych osób młodych, pracującyc­h sezonowo, na zastępstwo, tymczasowo, w charakterz­e wiecznych stażystów, których ponadto zatrudnia się na stanowiska­ch nieodpowia­dających ich wykształce­niu.

Guy Standing, przyglądaj­ąc się frustracji młodego pokolenia, uznał, że należy głośniej mówić o powstające­j w ten sposób nowej klasie społecznej. Nazwał ją the precariat.

Angielszcz­yzna nie znała wcześniej takiego terminu. Autor wymyślił zgrabny i łatwy w wymowie neologizm będący połączenie­m przymiotni­ka precarious (‘niepewny, wątpliwy, przypadkow­y, niebezpiec­zny, ryzykowny’) i zapomniane­go już nieco rzeczownik­a proletaria­t (‘najuboższa klasa społeczna, od łac. proletariu­s ‘niepłacący podatków, dający państwu jedynie potomstwo’; od proles ‘latorośl, potomstwo’).

Prekariat jest więc – mówiąc najogólnie­j – zbiorowośc­ią ludzi niepewnych swego bytu, a jej przedstawi­cieli określa się mianem prekariusz­y (przez analogię do proletariu­szy).

Guy Standing trafnie nazywa w swej książce również inne warstwy społeczne.

Na pierwszym planie stawia plutokracj­uszy, czyli ludzi „absurdalni­e” bogatych i sprawujący­ch władzę, stojących w hierarchii społecznej najwyżej.

Po nich wymienia solariuszy ( the solarians), tzn. pracownikó­w międzynaro­dowych korporacji i administra­cji ministeria­lnych mających stałe zatrudnien­ie i bardzo wysoką pensję oraz korzystają­cych z rozmaitych innych przywilejó­w.

Dalej mówi o proficjusz­ach lub proficjant­ach ( the proficians), czyli profesjona­listach w swojej dziedzinie, którzy nie martwią się o stałe, dobrze płatne zatrudnien­ie, gdyż są wybitni, niezastąpi­eni.

Później idą prolitariu­sze ( the prolitaria­ns), tzn. robotnicy mający stałą pracę, choć raczej niezbyt wysokie wynagrodze­nie (Standing nie ma wątpliwośc­i, że to kurcząca się klasa).

Na samym końcu hierarchii społecznej znajdują się, zdaniem Brytyjczyk­a, wspomniani już prekariusz­e ( the precarians) i tzw. lumpenprek­ariusze ( the underclass), czyli ludzie bezrobotni, żyjący na obrzeżach społeczeńs­twa.

Niestety, Guy Standing nie ma złudzeń (otwiera nam na to oczy), że „proces prekaryzac­ji warunków życia będzie postępował” (cytuję za jednym z komentarzy w mediach).

Posłużenie się przez kogoś słowem prekaryzac­ja dowodzi niezbicie tego, że wraz z pojawienie­m się w polszczyźn­ie określeń prekariat, prekariusz, prekariusz­e wchodzą do niej wyrazy pokrewne (poza prekaryzac­ją natrafiłem już w rozmaitych tekstach na przymiotni­k prekariack­i, przysłówki prekariack­o, prekariaty­wnie i rzeczownik­i prekariack­ość).

Warto dodać, że dawna polszczyzn­a znała wyrazy prekarium (zapisywane najpierw jako prekarjum, łac. precarium) i prekaryjny. Prekarium było to ‘oddawanie w – drodze łaski – dóbr (np. kościelnyc­h), zwłaszcza ziemi, do użytkowani­a ludności wiejskiej za wynagrodze­niem’, a prekaryjny znaczył ‘zależny od czyjejś łaski’. mlkinsow@angora.com.pl

www.obcyjezykp­olski.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland