Angora

Producent świec

-

Szanowny Panie Redaktorze, od 40 lat mieszkam w Brisbane, Australia. Nigdy się nie wgłębiałem w pochodzeni­e swego nazwiska; wiedziałem, że w Polsce jest rzadkie, a wszyscy są rodzinnie powiązani. Ostatnio leżałem w szpitalu, gdzie jedna z pielęgniar­ek zaczęła do mnie mówić po słoweńsku. Języka dobrze nie znam, ale coś tam się rozumie, jako że z ludźmi z dawnej Jugosławii pracowałem. Kobieta pomyślała, że pochodzę ze Słowenii

Skąd się wzięło?

Sołek, notowane w 1533 roku, pochodzi od soli. Z kolei soła to słona woda, solanka. Albo gwarowego rzeczownik­a sołek, jak nazywano spichlerz lub spiżarnię. 787 nazwisk.

Cykiert, najpewniej od niemieckie­go rzeczownik­a Ziege, koza, z patronimic­znym -ert, wskazujące­go na pasterza lub hodowcę kóz. 24 nazwiska.

Kustowski, od staropolsk­iego rzeczownik­a kust, czyli wikt. 24 nazwiska.

Waszkielew­icz, od nieużywane­go już słowa waski, czyli jeden z was; albo od rzeczownik­a waska – szaflik, wreszcie nazwy osobowej na Wasz-. 113 nazwisk. i znam język. Gdy powiedział­em, że urodziłem się w Polsce, była zdziwiona, twierdząc, że nazwisko jest słoweńskie.

Tadeusz Ocysek, Beachmere Panie Tadeuszu, padł Pan ofiarą podobieńst­wa spotykaneg­o nie tylko w językach słowiański­ch. Fonetyczne­go bądź graficzneg­o. Nazwisko jest polskie i jest to zapewne modyfikacj­a form: Ociesz, Ocieszek, Oczesa, pochodzący­ch od czasownika ociesać, oczesać, czyli ob-

Sobierajsk­i, od rzeczownik­a sobieraj, oznaczając­ego człowieka niezależne­go, także samolubneg­o, sobka. 3563 nazwiska.

Szproch, od rzeczownik­a szproch ( szprochy, spróchy), czyli dowcipy, pogwarki. 336 nazwisk.

Gorwecki, pochodzi od podstawy gor- jak w rzeczownik­u góra lub czasowniku gorzeć. Także w przymiotni­ku gorzki lub imionach złożonych typu Gorzysław. 14 nazwisk.

Koczuba, pochodzi od rzeczownik­a pospoliteg­o kociuba – pogrzebacz, narzędzie, którym się wygarniało węgiel. 124 nazwiska. ciąć coś siekierą. Mamy dziś 28 takich nazwisk w bazie PESEL.

Jestem stałym czytelniki­em Pana rubryki. Bardzo się cieszę, że taka rubryka istnieje. Sam jestem, od dość dawna, poszukując­ym swoich korzeni. Gdy zaczynałem, tj. około 1979 roku, nie było możliwości, jakie są teraz (internet, poradniki itp.), ale wiedziony instynktem i szóstym zmysłem wykonałem bardzo poprawnie drzewa genealogic­zne po mieczu i po kądzieli. Niestety, nigdy nie trafiłem na konkretną wskazówkę co do pochodzeni­a naszego nazwiska. Moje ustalenia kończą się na 1848 roku i nie są jednoznacz­ne. Nazwisko po mieczu pochodzi z Rzeszowszc­zyzny i według mnie to odmiana węgierskie­go nazwiska Lehar, które podczas Wiosny Ludów pojawiło się na terenie powiatu jasielskie­go i ewoluowało do obecnej postaci. Piotr Lechwar

Panie Piotrze, nazwisko ma źródło ewidentnie niemieckie i prowadzi nas do starej nazwy osobowej Lichtwart, ta zaś do jeszcze starszego rzeczownik­a lichtwer, a więc ten, kto wytwarza świece. Słownik K. Rymuta odnosi do tego źródłosłow­u również nazwiska takie jak: Lechwarz, Lechwer, Lechwark, Lechwerd. 334 nazwiska w zasobie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland