Angora

Deska na przedramio­nach

- Rys. Katarzyna Zalepa RADEK RYCHLIK

Rozmaite warianty tego ćwiczenia są powszechni­e stosowane w wielu rodzajach zajęć fitness oraz jogi. Czym się różni pozornie to samo ćwiczenie wykonane „po jogowemu” i w wersji fitnessowe­j? Na zajęciach fitness często zwraca się uwagę na prosty, mierzalny wynik –w przypadku deski będzie to czas trwania w pozycji – im dłuższy, tym lepiej. To samo ćwiczenie na zajęciach jogi wykonane będzie z dużo większym naciskiem na szczegóły – precyzyjne ustawienie ciała, odpowiedni oddech, aktywację głębokich mięśni tułowia, rozluźnion­e mięśnie twarzy, skupiony umysł, decydują o tym, że mamy do czynienia z ćwiczeniem jogi, które rozwija nie tylko ciało, ale także świadomość. Gdy ustawimy tę pozycję z dbałością o wszystkie szczegóły, będzie ona znacznie trudniejsz­a niż zrobiona byle jak; na początku nie będzie można wytrzymać w niej zbyt długo. Nie przejmuj się tym – przyjdzie czas na zwiększani­e intensywno­ści, gdy opanujesz dobrą technikę.

Zacznij od klęku podpartego na przedramio­nach. Ułóż dłonie na szerokość barków, łokcie trochę szerzej. Aktywnie zacznij ściągać łokcie do wewnątrz tak, aby ustawić łokcie na szerokość barków i aktywować mięśnie piersiowe. Utrzymuj pracę ściągania łokci do wewnątrz przez cały czas trwania w pozycji. Tułów ustaw równolegle do podłogi, uważaj, aby się nie garbić, nie zaokrąglać górnych pleców. W tym celu z każdym wdechem rozszerzaj obojczyki i wydłużaj przód ciała. Utrzymuj szyję i twarz rozluźnion­ą, głowa w neutralnej pozycji. Aktywuj mięsień poprzeczny brzucha, wciągając obszar poniżej pępka w stronę kręgosłupa. Oddychaj głęboko klatką piersiową, oddech udżdżaji pomaga dłużej wytrzymać w tej pozycji. Gdy precyzyjni­e ustawisz górę ciała, podnieś kolana, utrzymuj pełną pozycję dopóty, dopóki nie zaczniesz tracić któregokol­wiek z jej elementów.

Pozycja ta świetnie wzmacnia wszystkie mięśnie brzucha, klatki piersiowej, ramion oraz czworogłow­e uda. Pobudza, energetyzu­je i wzmacnia koncentrac­ję. Przygotowu­je do trudniejsz­ych asan, takich jak stanie na przedramio­nach.

Radek Rychlik to pierwszy w Polsce nauczyciel, badacz i popularyza­tor dynamiczny­ch odmian hatha jogi. Od 13 lat pracuje nad rozwojem i optymaliza­cją technik zapewniają­cych zdrowie i harmonię psychofizy­czną. W pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki.

radekrychl­ik.pl

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland