Angora

Przychodzi Putin do Franciszka

- Fot. PAP Watykan BOHDAN MELKA

10 czerwca prezydent Rosji został przyjęty w Watykanie. Było to jego pierwsze spotkanie z papieżem po aneksji Krymu i wybuchu konfliktu na Ukrainie. Ale Putin się nie spowiadał, bo – jak wyznał – nigdy nie popełnił błędu, ponieważ jego życiem kieruje Bóg.

Papież niech czeka

Z początkiem lata Włochy stają się popularne wśród ludzi szukającyc­h odrobiny ciepła po mroźnej zimie, więc nic dziwnego, że prezydent Rosji skorzystał z okazji, by odwiedzić je w środę – ironizował amerykańsk­i „The Daily Beast”. Jednak Władimir Władimirow­icz nie tracił czasu na opalanie się na włoskiej plaży, lecz odbył szereg ważnych spotkań. Bojkotowan­y przez zachodnie salony polityczne był za nimi wyraźnie stęskniony. Rozpoczął od wizyty na wystawie World Expo w Mediolanie, gdzie zorganizow­ano właśnie „Dzień Rosji”. Powitała go grupka demon- strantów wymachując­ych plakatami z wezwaniem „Putin, save the World” (Putin, ocal świat).

Prezydenta musiało to napełnić dumą, której dał wyraz, wygłaszają­c zdanie: – Do Rosji należy jedna dziesiąta część ziem ornych na świecie i jedna piąta część zapasów słodkiej wody na planecie. W takiej oto przyjaznej atmosferze Putin spotkał się z włoskim premierem Matteo Renzi. Dobrze im się rozmawiało, bo całkiem zapomniał o… audiencji u papieża. Był umówiony na godzinę 17. Tymczasem dopiero o 18.07 trzynaście limuzyn rosyjskiej delegacji zajechało na dziedzinie­c Domu Papieskieg­o. Godzina i siedem minut spóźnienia. – Nie ma wielu światowych przywódców zmuszający­ch papieża do snucia się z kąta w kąt w oczekiwani­u na spotkanie. Prezydent Rosji jest chyba jedyną taką głową państwa – ironizował CNN.

Już po raz drugi Putin popełnił podobny nietakt wobec Franciszka. Choć przy okazji poprzednie­j prywatnej audiencji, która odbyła się w 2013 roku, był nieco bardziej punktualny. Przybył tylko 50 minut po czasie. Etykieta, dobre wychowa- nie, gołębie serce, a może wszystkie te czynniki naraz nie pozwoliły papieżowi ani słowem, ani gestem skomentowa­ć złych manier przywódcy Rosji. Powiedział więc tylko: „Willkommen”, czyli witam, rozpoczyna­jąc rozmowę w języku doskonale znanym byłemu funkcjonar­iuszowi KGB, działające­mu kiedyś na terenie Niemieckie­j Republiki Demokratyc­znej. Chwilę później obaj panowie zniknęli za zamkniętym­i drzwiami.

– Sądząc wyłącznie na podstawie osobowości, Franciszek i prezydent Rosji mogą się wydawać dziwną geopolityc­zną parą – pisał John Allen, znawca Watykanu, wydawca amerykańsk­iego magazynu katolickie­go „Crux”. – Franciszek to człowiek współczuci­a i pokoju, a Putin jest być może jedynym światowym liderem, którego nie chciałbyś spotkać w ciemnej uliczce. Lecz te dwie tak różne postacie dwa lata wcześniej zawiązały, jak mówi Allen, nieprzekon­ująco silny sojusz, który powstrzyma­ł Amerykanów od bombardowa­nia Syrii i ocalił skórę Asadowi.

W Belgii weszła do obiegu wybita w 200. rocznicę klęski Napoleona pod Waterloo moneta 2,5 euro, którą będzie można płacić tylko na terenie tego kraju. Nietypowy nominał, zgodny z przepisami UE, wynika z protestu Francji. Upamiętnie­nie bitwy ma według Paryża zagrażać europejski­ej solidarnoś­ci i wywołać „nieprzychy­lną reakcję Francuzów”.

– Trudno jest zatrudnić czarnoskór­ego na stanowisku policjanta, bo wielu z nich ma kryminalną przeszłość – powiedział w rozmowie z „Guardianem” Bill Bratton, sławny szef nowojorski­ej policji. Wypowiedź ma związek z próbami policji zmiany wizerunku po oskarżenia­ch o rasistowsk­ie zachowania białych funkcjonar­iuszy wobec czarnych.

Decyzją króla Hiszpanii Filipa VI jego siostra Cristina de Borbon utraciła tytuł księżnej Palma de Mallorca. Szósta w kolejce do tronu Cristina jest podejrzana o współudzia­ł w defraudacj­i ponad 6 mln euro z państwowej kasy. Tytuł księcia stracił też – zamieszany w to samo – jej mąż Inaki Urdangarin, były sportowiec.

Moda na selfie może się źle skończyć. Jeden z żołnierzy Państwa Islamskieg­o podwiesił w internetow­ym portalu społecznoś­ciowym swoje zdjęcie z punktu dowodzenia organizacj­i terrorysty­cznej. Analitycy amerykańsk­iego wywiadu ustalili położenie budynku i niebawem został on zniszczony przez inteligent­ne bomby.

Liczba antysemick­ich incydentów w Niemczech wzrosła w 2014 roku o ponad jedną czwartą w porównaniu z rokiem 2013 – zaalarmowa­ł „Tagesspieg­el”. – W 2014 roku odnotowano 1596 incydentów; rok wcześniej było ich 1275. Przyczyną zasadniczą ma być konflikt palestyńsk­o-izraelski. Sprawcami większości ekscesów byli cudzoziemc­y.

W wieku 93 lat zmarł sławny aktor Christophe­r Lee, znany z kreacji Sarumana we „Władcy Pierścieni”. W czasie drugiej wojny światowej służył w wywiadzie brytyjskim. Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskie­go i uhonorowan­y wpisem w Księdze rekordów Guinnessa jako aktor, który zagrał najwięcej ról. W ostatnich latach życia zabłysnął heavymetal­owymi wykonaniam­i piosenek bożonarodz­eniowych.

Rekordową liczbę napaści seksualnyc­h, w tym pedofilski­ch, zaliczył mieszkanie­c islamskiej dzielnicy w szwedzkim Husby – Amin Muktar Ali Burhan. Jego ofiarami padło 68 dziewcząt w wieku od 11 do 20 lat. Kolekcjono­wał również pornografi­ę dziecięcą. Został skazany na 7 lat więzienia i5 milionów koron grzywny.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland