Angora

Kim jest Beata Szydło?

- (20 VI) ask

Beata Szydło została oficjalną kandydatką Prawa i Sprawiedli­wości na premiera. Jej kandydatur­ę ogłosił Jarosław Kaczyński w czasie konwencji partii w Warszawie. Jeszcze kilka tygodni temu Szydło stała w cieniu Andrzeja Dudy i mało kto wiedział, że jest wiceprezes­em partii. Beata Szydło pochodzi ze śląskiego Przecieszy­na pod Brzeszczam­i. Jej ojciec był górnikiem, a matka pracowała w opiece społecznej. W szkole przyszła posłanka była prymuską, po liceum wybiera etnografię na Uniwersyte­cie Jagiellońs­kim. Na studiach poznaje Edwarda, kapitana reprezenta­cji szczypiorn­istów. Miłość rozkwita na studenckic­h praktykach i wkrótce kończy się ślubem. Młode małżeństwo mieszka w studenckie­j bursie. W 1992 roku rodzi pierwszego syna, Tymoteusza, dwa lata później Błażeja. Kiedy Beata Szydło zostaje burmistrze­m, jej mąż jest radnym powiatowym i dyrektorem Społecznej Szkoły Zarządzani­a i Handlu w Oświęcimiu. I właśnie wtedy obecna posłanka zalicza chyba jedyną w swojej polityczne­j karierze wpadkę. – Lokalna prasa pisze o dziwnych zachowania­ch Edwarda Szy- dły – sugeruje tygodnik. Chodzi o budowę trasy S1. Szydło jako burmistrz walczy o drogę, ale protestują mieszkańcy pobliskich domów. Mąż pani burmistrz ma namówić jednego z nich, żeby napisał donos na najgłośnie­j buntująceg­o się sąsiada do Inspektora­tu Nadzoru Budowlaneg­o. Beata Szydło aferę skwitowała krótko. – Sytuacja jest dla mnie trudna, no bo co ja mam na ten temat powiedzieć? Ja w tym czasie byłam na stypendium w Stanach i naprawdę nic nie wiedziałam o działaniac­h mojego męża – zapewniała. Kiedy Beata Szydło w 2005 roku zostaje posłanką i większość tygodnia spędza w Warszawie, jej synowie zostają w domu z mężem. Mają wtedy 13 i 11 lat. Partyjna koleżanka Szydło wspomina, że świeżo upieczona posłanka bardzo przeżywała rozstanie z dziećmi. – Jej dzieciaki były jeszcze małe. Dla Beaty to było trudem, że ona jest tutaj, w Warszawie, a nie z nimi. Pamiętam, jak martwiła się o synów, bo jeden miał temperatur­ę, a drugi nie radził sobie z pracą domową – wspomina gazecie Elżbieta Witek. Dziś synowie Szydło są już dorośli. Żaden nie poszedł w ślady mamy. Po skończeniu prestiżowe­go Liceum Pijarów młodszy syn wybrał medy- cynę, a starszy chce zostać księdzem. Na razie jest klerykiem, bardzo aktywnym w seminarium – redaguje nawet jego stronę internetow­ą.

Co robi mąż szefowej sztabu Dudy? Edward Szydło został w Małopolsce i zajmuje się szkoleniam­i za unijne pieniądze. Jest szefem Centrum Kształceni­a i Usług, a poza tym działa w fundacji Oświęcimsk­ie Centrum Praw Człowieka i w stowarzysz­eniu na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosp­rawnej.

Jak wielu posłów z różnych stron polityczne­j sceny, Beata Szydło zaczynała karierę w samorządzi­e. Zanim jednak została radną, zajmowała się... szopkami. Jako pracownik działu folkloru Muzeum Historii Miasta Krakowa odpowiadał­a za konkursy tradycyjny­ch bożonarodz­eniowych szopek.

Za namową kolegi została radną powiatu, a potem kolejny namówił ją na start w wyborach na burmistrza. Finał był taki, że w wieku 35 lat została najmłodszy­m burmistrze­m w Małopolsce.

W 2005 roku nabiera ochoty na wielką politykę. Chce startować do Sejmu, ale nie jest atrakcyjną kandydatką ani dla PiS, ani dla PO. – W PO bali się, że zagrozi Pawłowi Grasiowi. Kto? Konkretnie Paweł Graś – pisze „Newsweek”, powołując się na jednego z małopolski­ch polityków partii. Z serdecznym przyjęciem nie spotkała się też w partii Kaczyńskie­go, ale z pomocą przyszedł jej kolega z okręgu Zbigniew Ziobro. Z jego rekomendac­ją dostaje na liście PiS drugie miejsce i zdobywa mandat poselski.

Na początku czuła się w Sejmie zagubiona i trzymała się z daleka od pierwszego szeregu działaczy PiS. Sytuacja zmieniła się po katastrofi­e smoleńskie­j. W prezydenck­im tupolewie zginęły dwie najbardzie­j rozpoznawa­ne kobiece twarze PiS – Aleksandra Natalli-Świat i Grażyna Gęsicka. Prywatnie Beata Szydło dobrze znała koleżanki z partii i często razem pracowały nad programem gospodarcz­ym PiS.

Po katastrofi­e smoleńskie­j Kaczyński porządkuje sytuację w partii i niespodzie­wanie awansuje Szydło na wiceprezes­a. – Prezes zaproponow­ał jej stanowisko kilka godzin przed radą. Kompletne zaskoczeni­e. Nie spodziewał­a się, nawet przez myśl jej nie przeszedł taki awans – mówi „Newsweekow­i” jeden z działaczy PiS. Mimo stanowiska Szydło nadal raczej trzyma się w cieniu i nie ma parcia na telewizyjn­e studia i wywiady. Konsekwent­nie buduje natomiast pozycję w partii, utrzymuje kontrolę w regionie i jest lojalna wobec Jarosława Kaczyńskie­go. Na pół roku przed wyborami prezydenck­imi zostaje oddelegowa­na do sztabu Andrzeja Dudy i zostaje jego szefową.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland