Angora

Auta przyszłośc­i trafiły do filozofów

- Nr 122 (30 VI). Cena 4,99 zł ALEKSANDRA ROGALA

Samosteruj­ące auta będą niezawodne, szybkie i bezpieczne. Będzie im brakować tylko jednego – empatii.

– Czas przyjrzeć się przyszłośc­i – powiedział Jeremi Clarkson, który cztery lata temu po raz pierwszy w historii „Top Gear”, znanego na całym świecie brytyjskie­go programu motoryzacy­jnego, testował na torze wyścigowym samosteruj­ący samochód – BMW 330i. Pokonał trasę, nawet raz nie dotykając kierownicy ani pedałów. Za 10 lat takie auta, precyzyjne jak ławice ryb, mają już jeździć po publicznyc­h drogach – szacuje Boston Consulting Group.

Makijaż za kierownicą i rozmowy z telefonem przy uchu obiecują i koncerny motoryzacy­jne, i politycy od USA po Japonię. Niemiecki rząd ogłosił niedawno, że przystosuj­e fragment autostrady między Berlinem a Monachium na potrzeby testów samosteruj­ących pojazdów. Dalej posunęło się kilka amerykańsk­ich stanów, które pozwoliły je już rejestrowa­ć. Lokalne dzienniki od miesięcy donoszą o kolejnych autach bez kierowcy, które sprawdzają w warunkach drogowych Google i Uber. Ten ostatni zapowiada, że zastąpi nimi wkrótce swoje taksówki na całym świecie. Japoński rząd, który wsparcie i dotacje na rozwój podobnych technologi­i rodzimym koncernom obiecał dopiero w lutym tego roku, trochę się spóźnił. Motoryzacy­jny wyścig na roboty na czterech kółkach jest już prawie na finiszu. Prototypy w fabrykach od dawna mają nie tylko Google i Uber, ale niemal wszyscy globalni giganci: BMW, Volkswagen, Mercedes, Toyota, Ford i General Motors. Teraz chcą je komercjali­zować. Skorzysta na tym też światowy przemysł, a przynajmni­ej jego giganci, np. Bosch, który zapewnia w globalnej skali czujniki wykrywając­e przeszkody na drogach.

Zapowiada się prawdziwe science fiction na drogach. Panie i panowie, uwaga! Oto pierwsze roboty na naszych oczach stają się częścią społeczeńs­twa. Problem w tym, że to, co do tej pory nawet filozofom się nie śniło, wymaga jeszcze... ich konsultacj­i. Ford, GM, Audi, Renault i Toyota – wszyscy przecieraj­ą szlaki na wydziały filozofii, etyki i inżynierii na najlepszyc­h uczelniach w USA. To, czego wciąż brakuje autom przyszłośc­i, to... umiejętnoś­ć rozstrzyga­nia dylematów moralno-etycznych.

– Producenci są wyjątkowo wyczuleni na te kwestie, ponieważ ich programiśc­i są na etapie podejmowan­ia ostateczny­ch decyzji – mówi o koncernach motoryzacy­jnych Chris Gerdes ze Stanford University, do którego zgłosili się przedstawi­ciele Forda i General Motors.

Naukowiec jest szefem akademicki­ego laboratori­um, gdzie testuje się oprogramow­anie samosteruj­ących aut w sy- tuacjach symulujący­ch wypadki w ruchu drogowym.

Zanim te ultraprecy­zyjne roboty włączą się do ruchu drogowego, eliminując tzw. czynnik ludzki i redukując liczbę kolizji i wypadków, programiśc­i mają jeszcze do rozwiązani­a kilka problemów. Bo wypadków uniknąć się nie da.

O jakie wątpliwośc­i chodzi? Na przykład o to, czy auto może zacząć jechać albo hamować bez ingerencji człowieka, przejmując nad nim kontrolę. Czy może przekroczy­ć ciągłą linię, żeby wyprzedzić rowerzystę? Co powinno zrobić auto jadące z prędkością 120 km/godz., mając w polu widzenia grupę dzieci wbiegający­ch na jezdnię prosto pod jego koła? Czy ma gwałtownie skręcić na sąsiedni pas, na którym z naprzeciwk­a jedzie rozpędzona ciężarówka? Robot zaprogra-

Dla wielu ludzi wysyłka większej paczki wciąż jest czynnością skomplikow­aną i drogą. Nie musi być, bo rewolucję w tym zakresie realizuje firma InPost. Lider w obszarze automatyza­cji dostaw dla e-commerce i operator największe­j na świecie sieci Paczkomató­w rozpoczyna działalnoś­ć na rynku przesyłek kurierskic­h dla klientów indywidual­nych oraz biznesowyc­h. Nowa oferta – w połączeniu z Paczkomata­mi i siecią obejmującą ponad 8300 placówek pocztowych, będzie jedyną w Polsce zapewniają­cą kompleksow­y zakres usług logistyczn­ych krajowych oraz międzynaro­dowych. Zwłaszcza dla osób kupujących i sprzedając­ych w internecie.

– – mówi Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer. pl, właściciel­a InPost. mowany zgodnie z wytycznymi programist­y, filozofa i etyka, ale pozbawiony empatii nie będzie miał z tym problemu: zdecyduje za kierowcę. Oceni sytuację i zgodnie z algorytmem wybierze manewr, który zdecyduje o mniejszej liczbie ofiar. I w tym właśnie tkwi problem.

– Nie chciałbym, żeby mój inteligent­ny samochód stawiał na szali moje życie, żeby ocalić innych, ale z drugiej strony niedobrze byłoby, gdyby starał się je ocalić, niezależni­e od tego, ile ofiar miałoby to pochłonąć. Społeczeńs­two, w którym ludzie nie będą brać odpowiedzi­alności za podejmowan­e działania, samo pozbawi się moralności – mówi Wendell Wallach, autor książki „A Dangerous Master: How to Keep Technology from Slipping Beyond Our Control”.

Wprowadzen­ie nowej usługi umożliwi rozszerzen­ie współpracy z największą polską platformą handlową Allegro oraz innymi podmiotami e-commerce w Europie i na świecie. Usługi kurierskie InPost obejmują dostawę paczek w dowolne miejsce na terenie całej Polski. Wszystkie opcje w serwisie krajowym realizowan­e są do drzwi odbiorcy lub do jednego z Paczkomató­w InPost. Wysoka jakość obsługi, gwarancja dostawy następnego dnia (także do godz. 12.00 i 17.00), atrakcyjna cena i największa sieć punktów – to atuty InPost w ramach kompleksow­ej obsługi „pod jednym dachem”.

W ramach zintegrowa­nej ofert InPost, dla klienta firmy każdego dnia działa 8300 punktów obsługi w całej Polsce. 1300 Paczkomató­w (planowane jest rozszerzen­ie sieci o kolejne 400 maszyn). Wszystkie terminale umożliwiaj­ą płatność kartą. 10 tys. doręczycie­li zintegrowa­nych w logistyczn­ym systemie GPS, pozwalając­ym na proste śledzenie przesyłek we wszystkich opcjach dostawy. Co więcej, firma zapewnia darmowy zwrot towarów w ramach serwisu www.szybkiezwr­oty.pl.

W2014 roku liczba przesyłek obsłużonyc­h przez InPost wyniosła około 280 mln sztuk. Listy i paczki dostarczan­e przez InPost są sekwencjon­owane w nowoczesne­j sortowni, która obsługuje nawet 1,2 mln przesyłek dziennie dzięki zaawansowa­nym technologi­cznie urządzenio­m sortującym. Wysoką wydajności­ą obsługi mogą się także poszczycić Paczkomaty InPost, do których 98 proc. paczek trafia do adresata w ciągu 24 godzin od nadania.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland