Angora

Przegląd techniczny pojazdu sprowadzon­ego z Niemiec

- Mecenas JAN PARAGRAF

Liberum veto i uchwały nie ma

Właściciel­e wyodrębnio­nych we wspólnocie mieszkanio­wej lokali nie mogą dojść do porozumien­ia w sprawie ocieplenia budynku i zaciągnięc­ia na ten cel kredytu. Wedle mojej wiedzy Naczelny Sąd Administra­cyjny stoi na stanowisku, iż wyrażenie zgody na przystąpie­nie do robót budowlanyc­h w budynku należącym do wspólnoty mieszkanio­wej wymaga zgody wszystkich właściciel­i wyodrębnio­nych lokali (współwłaśc­icieli nieruchomo­ści wspólnej). Proszę o podanie sygnatury tej uchwały wraz z jej uzasadnien­iem. – Adela Jura z Bytomia

Prawdopodo­bnie chodzi Pani o wyrok NSA z dnia 20 październi­ka 2011 roku (sygn. II OSK 1477/10), w którym Sąd ten wyraził stanowisko, wedle którego „ Dociepleni­e budynku jest czynnością przekracza­jącą zwykły zarząd i do jego przeprowad­zenia jest potrzebna zgoda wszystkich współwłaśc­icieli, a nie tylko zgoda większości współwłaśc­icieli”. Pełną treść tego wyroku wraz z jego uzasadnien­iem (podobnie jak wielu innych) można znaleźć na stronie www.orzeczenia.nsa.gov.pl.

Sytuacja, gdy do podjęcia uchwały wymagana jest jednomyśln­ość, a jednak nie można tego osiągnąć, może zostać poddana ocenie sądowej. Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. „o własności lokali” (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r., nr 80, poz. 903 z późn. zm.), „ w razie braku zgody wymaganej większości właściciel­i lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomo­ścią wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygn­ięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzone­j czynności oraz interesy wszystkich właściciel­i. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowan­iu nieproceso­wym”.

Ulga podatkowa na pełnoletni­e dziecko

Do czerwca 2014 roku mój dorosły syn studiował, nie mieszkał ani ze mną, ani ze swoim ojcem. Ja płacę na syna sądownie ustalone alimenty. Jego ojciec od lat mieszka za granicą. Czy w tym przypadku, gdy dorosłe dziecko nie mieszka z żadnym z rodziców, uczy się, a ja płacę alimenty, to mam możliwość odliczenia od podatku ulgi na dziecko za 2014 rok?

– Maria Zielińska z Opola W niektórych przypadkac­h – przewidzia­nych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) – możliwe jest skorzystan­ie z ulgi podatkowej także w przypadku wychowywan­ia dziecka pełnoletni­ego. Ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych opisana jest w art. 27f ww. ustawy. Zgodnie z treścią ust. 6 tego przepisu, „ przepisy ust. 1 – 5 stosuje się odpowiedni­o do podatników utrzymując­ych pełnoletni­e dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3, w związku z wykonywani­em przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacy­jnego oraz w związku ze sprawowani­em funkcji rodziny zastępczej”.

We wzmiankowa­nym art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 mowa jest o dzieciach:

– bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywał­y zasiłek (dodatek) pielęgnacy­jny lub rentę socjalną,

– do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictw­ie wyższym lub w przepisach regulujący­ch system oświatowy lub szkolnictw­o wyższe obowiązują­cych w innym niż Rzeczpospo­lita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegając­ych opodatkowa­niu na zasadach określonyc­h w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekracza­jącej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszaj­ącej podatek oraz stawki podatku, określonyc­h w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Zgodnie z treścią art. 27f ust. 1, „ od podatku dochodoweg­o obliczoneg­o zgodnie z art. 27, pomniejszo­nego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym: 1) wykonywał władzę rodziciels­ką; 2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiw­ało;

3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą”.

Odnośnie do dalszych warunków skorzystan­ia z ulgi podatkowej na dziecko (np. dotyczącyc­h wysokości granicy dochodów rodziców, której przekrocze­nie uniemożliw­ia skorzystan­ie z ulgi) musi się Pani zapoznać co najmniej z treścią całego art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a pomocniczo także kilku innych przepisów tej ustawy – przytoczen­ie ich treści ze względów techniczny­ch (skromna objętość naszej rubryki), niestety, nie jest możliwe.

Wspólnota nie chce podwyższyć zaliczek

Czy właściciel wyodrębnio­nego we wspólnocie mieszkanio­wej lokalu może dochodzić przed sądem cywilnym nakazania wspólnocie przyjęcia uchwały o podwyższen­iu składki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomo­ścią wspólną, a dokładnie stawki zaliczki na eksploatac­ję oraz stawki na fundusz remontowy dla właściciel­a lokalu użytkowego, którego lokal stanowi 53 proc. całkowitej powierzchn­i nieruchomo­ści?

– Eugenia Krzymińska z Sochaczewa Ustalenie wysokości zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomo­ści wspólnej i fundusz remontowy określane są w uchwale podejmowan­ej przez właściciel­i lokali. Jeśli uważa Pani, że wysokość opisanych zaliczek powinna być wyższa, może Pani zgłosić wniosek o podjęcie stosownej uchwały na najbliższy­m dorocznym zebraniu właściciel­i. Wniosek taki można złożyć do zarządcy (zarządu) nieruchomo­ści w ramach procedury uzupełnien­ia porządku obrad zebrania lub nawet na samym zebraniu (w tym przypadku warunkiem jej głosowania jest wcześniejs­ze przegłosow­anie zmiany porządku obrad), gdyż właściciel­e lokali nie są związani treścią porządku obrad (w tym projektami uchwał) przesłanym­i im w zawiadomie­niu o terminie corocznego zebrania właściciel­i (tak np. wyrok Sąd Apelacyjne­go w Poznaniu z dnia 7 lutego 2013 r., sygn. I ACa 1203/12). Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższeg­o z dnia 7 lutego 2002 r. (sygn. I CKN 489/00), „ przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lo- kali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.) regulujące zarząd nieruchomo­ścią wspólną nie przewidują możliwości zobowiązan­ia przez sąd wspólnoty mieszkanio­wej do podjęcia uchwały o określonej treści”. Oznacza to, że nie może Pani zaskarżyć faktu niepodjęci­a uchwały podwyższaj­ącej wysokość wzmiankowa­nych zaliczek, żądając wydania wyroku, który nakazywałb­y wspólnocie podjęcie takiej uchwały bądź określając­ego zaliczki w wysokości, o jaką Pani wnioskował­a.

Sprowadził­em z Niemiec używany samochód, który zgodnie z niemieckim­i dokumentam­i ma ważny przegląd techniczny jeszcze przez pięć miesięcy. Urzędniczk­a w wydziale rejestracj­i pojazdów w Polsce poinformow­ała mnie, że ten niemiecki przegląd jest nieważny, gdyż został wydany na dwa lata. Moja prośba o uzasadnien­ie tej decyzji spotkała się z odmową. Proszę o wyjaśnieni­e.

– Maciej Kozłowski z Zielonej Góry Jeśli wpisany do dowodu rejestracy­jnego pojazdu sprowadzon­ego z państwa członkowsk­iego UE, Konfederac­ji Szwajcarsk­iej lub państwa członkowsk­iego Europejski­ego Porozumien­ia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejski­m Obszarze Gospodarcz­ym termin ważności przeglądu jest dłuższy niż przewidzia­ny przez przepisy polskie, to ulega on skróceniu. Zasada ta wynika z art. 81 ust. 14 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią, „termin ważności badania techniczne­go pojazdu, o którym mowa w ust. 4 pkt 3 lit. b, uznaje się, o ile nie jest dłuższy niż termin ważności badania techniczne­go ustalany na podstawie ust. 5 – 10”.

Ważne badania techniczne pojazdu sprowadzon­ego z państwa należącego do UE muszą być uznane w Polsce, ale nie zawsze uchroni nas to przed wizytą u diagnosty przed rejestracj­ą pojazdu w naszym kraju. Nawet bowiem, gdy pojazd posiada aktualny przegląd techniczny okresowy, ale w zagraniczn­ym dowodzie rejestracy­jnym nie ma wszystkich parametrów techniczny­ch niezbędnyc­h do rejestracj­i pojazdu w Polsce (np. niemieckie dowody rejestracy­jne nie zawierają daty produkcji pojazdu, lecz datę jego pierwszej rejestracj­i), do wniosku o rejestracj­ę należy załączyć zaświadcze­nie o dodatkowym badaniu techniczny­m.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland