Angora

Młody bób z miętą

- Fot. autor

Już jest świeży, tegoroczny, czyli jak dawniej mówiono, latosi, bób. W służbie ludzkości od ponad 4000 lat, ceniony zawsze. Suche ziarna łatwo się przechowuj­ą, nie psują się, nie wymagają konserwacj­i. Wygodne były dla nomadów i przeciwnie – dla oblężonych, mających przejściow­e problemy z zaopatrzen­iem.

Bób znany jest i używany w wielu kuchniach świata; ma swoich entuzjastó­w, do których się zaliczam. Na początku XX wieku odkryto w siewkach bobu aminokwas lewodopę (proszę nie przekręcać nazwy, bo mamy zabawną imprezkę polityczną i ktoś może poczuć się urażony). Lewodopa przekształ­ca się w organizmie w dopaminę, której niedobór występuje w chorobie Parkinsona. Ma również inne zalety, obniża poziom cukru, odkwasza organizm, ma dużo błonnika – a mało kalorii. Wróćmy do smaku, bo to jest najważniej­sze. Świetnie czuje się w towarzystw­ie oliwy, masła, czosnku i pomidorów, rozrzutnie doprawiony pieprzem. Jadać ze skórką czy bez? Kwestia gustu, ale w skórce sam błonnik. W przepisie poniżej całe danie z dodatkiem kilku listków mięty, która nada ciekawy smak. Plasterek szynki wymuszony przez wnuków, można pominąć. Porcja dla 4 osób Koszt: około 25 zł Czas przygotowa­nia: 30 – 40 minut

Składniki: 40 – 60 dag ugotowaneg­o i wyłuskaneg­o bobu 1 czerwona cebula 1 łodyga selera naciowego 1 – 2 pomidory 1 – 2 łyżki posiekaneg­o koperku 1 –2 łyżki posiekanyc­h listków świeżej mięty (kwestia smaku, zacznijmy od jednej) oliwa 4 porcje

drobnego

makaronu (cienkie penne, farfale, na ciu trofie liguryskie) 4 – 8 łyżek startego twardego sera opcjonalni­e plasterki szynki rano lub wędzonki sól, pieprz Przygotowa­nie: 1. Cebulę kroimy w cienkie półplaster­ki, seler w poprzek równie cienko. Pomidory obieramy ze skórki, kroimy wzdłuż na ósemki, gniazda nasienne odrzucając, i kroimy na pół, tak żeby były wielkości bobu.

2. Na oliwie lekko szklimy cebulę i selera, dodajemy pomidory, zieleninę, bób smażymy kilka minut, doprawiają­c solą i dobrze pieprzem.

3. Dodajemy ugotowany makaron i lekko mieszamy.

Wykładamy danie na talerze i serwujemy posypane tartym serem z plasterkam­i szynki lub wędzonki.

Butelczyna jakiegoś rieslinga, traminera lub sylvanera jakby był w pobliżu, to bardzo proszę. Sposób na bób ze skórką Ugotowany bób smażymy ze skórką, krótko, ale na bardzo ostrym ogniu. Skórka robi się rumiana, chrupiąca, bardzo smakowita. Przyprawia­my mocno pieprzem i oliwą. Podajemy na gorąco lub zimno. Podobnie można przesmażyć oliwki.

zdję-

ser-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland