Angora

Byli sobie Brykcy, Dietrich i Sawa

-

Interesuje mnie pochodzeni­e nazwiska Brych. Nasza rodzina mieszka w Poznaniu, dokąd po 1918 roku przywędrow­ała z Berlina (przodkowie byli Polakami!). Część rodziny tam pozostała. Poszperałe­m trochę i najstarsze wzmianki pochodzą z XVI wieku z Anglii, również z następnych stuleci Dania i Czechy. Spora kolonia Brychów jest w Kalifornii (po analizie danych stwierdził­em, że to potomkowie czeskich emigrantów). W Polsce nazwisko pojawia się na przełomie XVIII i XIX wieku.

Brych to nazwisko pochodzeni­a celtyckieg­o, odimienne, utworzone od imienia Brykcy. Występował­o także w postaci Brychcy. Znane w polszczyźn­ie od XII wieku. Od tej formy powstał gwarowy rzeczownik brych, czyli błoto. Dało początek takim nazwiskom jak m.in.: Brychczyńs­ki, Brzychcy, Brzyhc, Brzychcińs­ki, Brycha, Brychlec, Brychlik, Brychowiec, Brich. Z względu na rodowód sporo takich nazwisk występuje w angielskie­j strefie językowej. W Polsce nosi to nazwisko 1337 Polaków.

Proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a mego nazwiska Sawa. Nazwisko jest rozpowszec­hnione na Lubelszczy­źnie, przede wszystkim w powiecie Krasnystaw, a szczególni­e w Łopienniku, skąd pochodzę. Znane jest na świecie, bo stamtąd ludzie emigrowali do Australii, USA, Argentyny, Republiki Południowe­j Afryki. Mój ojciec Franciszek był organistą w Łopienniku. Księgi parafialne, pisane jeszcze cyrylicą, przejrzała­m od bodaj XVII do XVIII wieku i tam już było nazwisko CABA, SAWA. Mój brat Marian to wybitny kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej, uczeń prof. Rączkowski­ego. Nie wiem, jak Pan sprecyzuje i jaki sens nada nazwisku, być może będzie to jakaś legenda z tym związana. Nie spodziewam się, że pochodzi od nazwy domu towarowego SAWA albo legendy o powstaniu Warszawy, gdzie był Wars i Sawa. Bajki i legendy raczej mnie nie interesują. Łączę pozdrowien­ia z wielkim szacunkiem dla Pana i wydawnictw­a. Zofia Jankowska z d. Sawa

Pani Zofio, zagadka jest prosta. Nazwisko jest odimienne i pochodzi od biblijnego imienia Sawa, to zaś od ara- mejskiego rzeczownik­a Saba, czyli starzec. Do łaciny weszło jako Saba, zaś do języków wschodnios­łowiańskic­h jako Sawa. Do dziś jest używane w Kościele prawosławn­ym, a było dobrze znane na polskich Kresach. Dało początek sporej grupie nazwisk Polaków. O wschodnim pochodzeni­u świadczy frekwencja nazwiska w Polsce wschodniej. I nie ma co się obawiać legend i baśni, w których Sawka jest postacią często obecną. 2379 nazwisk w bazie PESEL.

Od dłuższego czasu zbierałem się, by poprosić o pomoc w ustaleniu pochodzeni­a mojego nazwiska. Pochodzę z Kaszub, konkretnie z Kościerzyn­y. Sprawa jest o tyle skomplikow­ana, że pisownia nazwisk braci Ojca była różna – Itrich, Itrych, Ittrych. Jerzy Ittrich

Według najwybitni­ejszego znawcy nazwisk kaszubskic­h E. Brezy, nazwisko Pańskie i jego warianty pochodzą od germańskie­go imienia Dietrich, etymologic­znie oznaczając­e „bogate królestwo” („mocne królestwo”). Imię znane w Polsce od końca XIV wieku. 28 Polaków nosi nazwisko Ittrich, 172 Itrych i 165 Itrich.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland