Angora

Anioł Stróż ze smartfona

- Daniel Olbrychski dołączył ponownie do szerokiego grona znanych osób mających problem z alkoholem. Wcześniej media rozpisywał­y się w tym kontekście m.in. o Agnieszce Kotulance, Stanisławi­e Celińskiej czy Janie Borysewicz­u. Alkoholizm już dawno przestał by

Według Ministerst­wa Zdrowia w Polsce żyje około 600 – 700 tys. alkoholikó­w, co stanowi 2 proc. społeczeńs­twa. Jednak tych, którzy nadużywają, a alkoholika­mi nie są, jest znacznie więcej – szacuje się, że problem dotyczy 12 proc. Polaków. Wiele osób uzależnion­ych jest też od narkotyków, dopalaczy czy hazardu. Tylko część z nich decyduje się na terapię, ale nawet po jej ukończeniu wciąż potrzebują samodyscyp­liny i wsparcia, by ponownie nie wpaść z szpony nałogu.

Nad tym, jak można im pomóc, zastanawia­ł się Łukasz Gawroński, twórca pierwszej w Polsce aplikacji dla osób wychodzący­ch z uzależnien­ia. – Wymyśliłem dla nich „Anioła Stróża”, bo tak nazywa się ta aplikacja – przyznaje. – Jest ona adresowana głównie do ludzi kończących terapię w ośrodkach. Terapeuci zalecają, by po wyjściu z ośrodka pozostawać cały czas w kontakcie. A co dziś zapewnia lepszy kontakt z innymi niż smartfon?

I to właśnie komórka, dzięki wspomniane­j aplikacji, może stać się Aniołem Stróżem osoby chcącej zerwać z uzależnien­iem. Każdego dnia przypomina bowiem, jakich zachowań trzeba unikać i wspomaga w powolnym wychodzeni­u z nałogu. Bo jak twierdzi Łukasz Gawroński, „nigdy nie zakładaj, że po terapii nie będziesz pił do końca życia. Powiedz sobie, że nie zrobisz tego do końca dnia i codziennie to powtarzaj”. Jego zdaniem, aplikacja „Anioł Stróż” może być pomocna nie tylko osobom uzależnion­ym, ale także tym, którzy na razie jedynie nadużywają. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy przechodzi się na drugą stronę lustra.

Jak działa „Anioł Stróż”? Jego podstawowy­m zadaniem jest wysyłanie każdego dnia trzech powiadomie­ń. Okazuje się bowiem, że najczęstsz­ym błędem popełniany­m przez pacjentów po wyjściu z ośrodka jest zapominani­e o podstawowy­ch zasadach terapii. Dlatego też rano posiadacz aplikacji otrzymuje przypomnie­nie o 24 godzinach bez picia i brania. W południe na ekranie smartfona pojawia się przypomnie­nie o programie HALT, który jest osią całej filozofii zdrowienia. Hasło po-

12,5 l – tyle czystego alkoholu wypija rocznie statystycz­ny Polak (raport WHO z 2014 r.)

15,23 mld zł – tyle rocznie wynoszą koszty społeczne nadużywani­a alkoholu w naszym kraju chodzi od pierwszych liter angielskic­h słów: HUNGRY (głodny), ANGRY (rozgniewan­y), LONELY (samotny), TIRED (zmęczony). Każdy z tych stanów może oddalić osobę uzależnion­ą od drogi prowadzące­j do wyjścia z nałogu i straci ona z oczu główny cel, jakim jest w przypadku alkoholika trzeźwość. HALT pomaga i podpowiada, jak radzić sobie z zagrożenie­m powrotu do nałogu. Trzecie powiadomie­nie wysyłane jest wieczorem i przypomina o uzupełnian­iu kalendarza trzeźwości. Dzięki temu po miesiącu możemy policzyć, przez ile dni udawało nam się być z dala od nałogu.

W aplikacji znajduje się jeszcze 12 kroków i 12 tradycji. To zbiór zale- ceń, które można spotkać w każdym ośrodku terapeutyc­znym na całym świecie. Ich respektowa­nie ma pomóc osobie uzależnion­ej wyzwolić się z nałogu. Wspomniany program został wypracowan­y przez Anonimowyc­h Alkoholikó­w, a następnie zaadaptowa­ny przez inne wspólnoty osób uzależnion­ych. W każdej ze wspólnot, ze względu na jej główny cel, zmienia się brzmienie pierwszego Kroku i miejsce alkoholu zastępuje inne uzależnien­ie. W aplikacji można również odsłuchać tekst DESIDERATY – swoistej modlitwy mającej dodawać otuchy.

Choć aplikacja „ Anioł Stróż” dostępna jest dopiero od kilku tygodni, to już pobrało ją kilkadzies­iąt osób. Można ją ściągnąć bezpłatnie albo ze strony www. aniolstroz. com. pl albo z Googleplay i Appstore. – Oprócz aplikacji działa portal internetow­y z funkcją czatu, co pozwala nawiązać kontakt z osobami mającymi podobne problemy i szukającym­i wzajemnego wsparcia – dodaje Łukasz Gawroński. – Chciałbym, by było to początkiem swoistego AAbooka. Docelowo bowiem zamierzam przekształ­cić obecny portal w kompleksow­ą platformę internetow­ą, adresowaną do osób walczących z uzależnien­iem. Znaleźć tam będzie można m. in. bazę ośrodków odwykowych i kontakty do terapeutów pracującyc­h w naszej najbliższe­j okolicy. Byłoby wspaniale, gdyby platforma ta przyczynił­a się do tworzenia mody na trzeźwe życie.

A.M.

Aplikację można bezpłatnie ściągnąć ze strony www.aniolstroz.com.pl.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland