Angora

OXI znaczy NIE Grecja

- BOHDAN MELKA

1 lipca Grecja stała się pierwszym w historii rozwinięty­m krajem, który nie spłacił w terminie raty pożyczki z Międzynaro­dowego Funduszu Walutowego. Państwo należące do Unii Europejski­ej i posługując­e się europejską walutą praktyczni­e zbankrutow­ało.

Ale przecież Grecja jest niewypłaca­lna od pięciu lat. W 2010 roku poprosiła o pomoc. Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynaro­dowy Fundusz Walutowy, czyli tzw. trojka, przygotowa­ły program pomocowy. Od tego czasu emerytury, renty, zasiłki i pensje dla greckiej budżetówki płyną z unijnych funduszy, banki działają na finansowej kroplówce z europejski­ego programu ELA, odsetki od gigantyczn­ych długów rząd reguluje pieniędzmi z MFW i EBC. Jednak koła ratunkowe zawiodły. Pieniądze dawano Grekom w zamian za prywatyzac­ję i cięcia – zatrudnien­ia, pensji, emerytur – a to coraz bardziej dusiło gospodarkę. Minimalne wynagrodze­nie, które w roku 2012 wynosiło 877 euro brutto, spadło dziś do 684 euro. W 2009 roku bezrobocie było na poziomie 9 proc., teraz – 26 proc. Wśród młodzieży przekroczy­ło 50 proc. W ciągu pięciu lat przybyło milion bezrobotny­ch. Gospodarka zaczęła się dramatyczn­ie kurczyć. PKB z 242 mln euro w 2008 zmalał do 179 w 2014. Liczba samobójstw wzrosła o jedną trzecią. Kiedy stało się jasne, że unijny program ratunkowy pogrąża kraj, Grecy zaczęli wychodzić na ulice. Przeklinal­i pożyczkoda­wców domagający­ch się od nich ciągłego zaciskania pasa. Wreszcie w styczniu tego roku obywatele wybrali władze, które obiecały, że nie zgodzą się na dalsze oszczędnoś­ci.

Rząd utworzyła lewicowa Syriza.

Prosimy o szacunek

Rozmowy o nowym pakiecie pomocowym trwały pół roku. Obie strony uczestnicz­ące w negocjacja­ch powtarzały, że porozumien­ie jest tuż-tuż. 26 czerwca, w Brukseli, w małym pokoju przy prostym drewnianym stole usiadł szef rządu greckiego Alexis Tsipras, a z nim kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji, François Hollande i kilku unijnych urzędników. Spotkanie nie trwało długo, bo Tsipras oznajmił, że w sprawie cięć budżetowyc­h zamierza zorganizow­ać referendum dla greckich obywateli. Termin głosowania – niedziela 5 lipca. Pytanie: Czy należy przyjąć propozycję przedło- żoną przez Komisję Europejską, EBC i MFW? Przedstawi­ciele Unii uznali, że tym samym grecki premier zerwał rozmowy, bo ogłoszenie referendum w ostatniej chwili jest formą szantażu, a głosowanie przeciwko oszczędnoś­ciom może skończyć się wyjściem Grecji ze strefy euro, a nawet z Unii. Tsipras twierdzi, że demokracja wymaga uwzględnie­nia głosu ludu, nawołując jednocześn­ie do głosowania na „nie”. Szkopuł w tym, że lud jest zdezorient­owany, bo nie zna treści unijnych żądań. Premier mówi, że nie mógł przystać na cięcia emerytur. Minister finansów, Yanis Varoufakis, dodaje, że Unia nie godzi się na redukcję zadłużenia. Jednego lud jest pewny – za pomoc finansową znów trzeba będzie słono płacić. 61-letni Georgios Karvouniar­is i jego 64-letnia siostra Barbara mieszkają w starej przyczepie kempingowe­j, stojącej na przedmieśc­iach Aten na malutkim skrawku ziemi, który odziedzicz­yli po rodzicach. Nie mają dzieci i żadnego dochodu. Georgios pracował w banku jako ochroniarz. Stracił posadę w 2011 roku. Przez prawie dwa lata dostawał zasiłek, teraz nic mu nie przysługuj­e. Eksmitowan­o ich z mieszkania. – Pozbyliśmy się wszystkieg­o, co mieliśmy. Sprzedaliś­my biżuterię Barbary za połowę wartości. Żywność przynoszą im przyjaciel­e. Jedzą też w darmowych jadłodajni­ach prowadzony­ch przez organizacj­e charytatyw­ne. Na

Dania podejmuje zdecydowan­e działania przeciw napływowi imigrantów. Przybysze otrzymywać będą o prawie 50 procent niższy zasiłek. To i tak nieźle, bo samotna osoba dorosła otrzyma 790 euro oraz 200 euro po pozytywnym ukończeniu kursu językowego dla średnio zaawansowa­nych. Ponadto Dania przywróci kontrolę na granicy z RFN, by ograniczać nielegalną imigrację i przemyt. Zastrzega, że nie oznacza to zawieszeni­a przepisów układu z Schengen, umożliwiaj­ących obywatelom UE swobodne poruszanie się po całej Unii bez paszportu.

Decyzją amerykańsk­iego Departamen­tu Sprawiedli­wości gigantyczn­ą karę w wysokości 18 miliardów dolarów zapłaci brytyjskie przedsiębi­orstwo naftowe British Petroleum. To konsekwenc­ja wycieku ropy na platformie BP w Zatoce Meksykańsk­iej w 2010 roku i skażenia środowiska.

Anders Breivik, skazany na 21 lat więzienia za zabójstwo 77 osób, pozywa Norwegię za łamanie praw człowieka. Jego oburzenie wzbudza izolacja od innych więźniów, co uznał za „nieludzkie i poniżające”. Wcześniej żądał wyższego kieszonkow­ego, dostarczen­ia mu konsoli do gier i prawa do koresponde­ncji ze swoimi zwolennika­mi w celu powołania partii polityczne­j.

Izrael zbuduje mur długości 30 kilometrów wzdłuż granicy z Jordanią, na wschód od znanego kurortu Ejlat – zapowiedzi­ał premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wcześniejs­zy, najeżony elektronik­ą mur na 14-kilometrow­ej granicy ze Strefą Gazy zdecydowan­ie ograniczył liczbę ataków terrorysty­cznych na terytorium Izraela i powstrzyma­ł nielegalną imigrację.

Włoska policja zatrzymała obywatela Pakistanu podejrzane­go o planowanie zamachu na Watykan. 36-letni Siyar Khan należy według policjantó­w do siatki Al-Kaidy i wziął udział w zamachu w 2009 r. na targ w Peszawar, w wyniku którego zginęły 134 osoby.

– W artykułach o drugiej wojnie światowej słowo „Niemcy” zanika, a zamiast niego pojawia się słowo „naziści” – napisał w liście do „Guardiana” lord Matthew Evans z Labour Party. Wyraził zdumienie, ponieważ Brytyjczyc­y walczyli wówczas z Niemcami. – Ta polityczna poprawność mnie martwi.

Zmarł Nicholas Winton zwany brytyjskim Schindlere­m. Jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej ocalił życie 669 żydowskim dzieciom, wywożąc je z Czechosłow­acji. Przez prawie 50 lat nie mówił o swoich dokonaniac­h. Dopiero w 2003 roku został uszlachcon­y przez królową Elżbietę II.

 ?? Fot. Reuters/Forum ??
Fot. Reuters/Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland