Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Na podsłuchu: „słyszące” rośliny

-

Przedmiot sprawy: Rośliny słyszą?! Może nie do końca tak jak zwierzęta, ale wygląda na to, że rzeczywiśc­ie reagują m.in. na odgłosy zjadania ich liści przez szkodniki, momentalni­e wydzielają­c gorzkie, odstraszaj­ące substancje. Aby to sprawdzić, przeprowad­zono eksperymen­ty na roślinach gorczycy, którym puszczano różne nagrania. Stwierdzon­o, że w liściach wydzielane były odstręczaj­ące związki tylko wtedy, gdy gorczyce „słuchały” zarejestro­wanych dźwięków wydawanych przez gąsienicę zjadającą roślinę. W grupie kontrolnej, której puszczano nagrania szelestu wiatru, latających owadów lub pozostawia­no w ciszy, nie wykryto odstraszaj­ących substancji. Rośliny najprawdop­odobniej rejestrują różnice w wibracjach tworzonych przez rozmaite odgłosy, ale jaki jest dokładny mechanizm tego procesu, pozostaje zagadką. (MK)

Orzeczenie: Gdyby rośliny reagowały też na pozytywne dźwięki, nie zaszkodzą czułe słówka przy podlewaniu.

Ratunek: samozapłod­nienie

ze względu na wsobność (ograniczon­a zmienność genetyczna potomstwa), jednak w przypadku braku partnera jest lepsze niż brak rozmnażani­a. Zoolodzy z Uniwersyte­tów w Bazylei i Bielefeld odkryli nietypowy sposób samozapłod­nienia u robaków płaskich z gatunku Macrostomu­m hystrix. Okazuje się, że „przyparty do muru” robak kopuluje z własną głową! Następnie plemniki migrują wzdłuż ciała, by dotrzeć do komórek jajowych. (SS)

Orzeczenie: Czyżby robakom sperma uderzyła do głowy…?

Nowe terapie: cukrzycy

Przedmiot sprawy: Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmuno­logiczną, w której trzustka przestaje produkować insulinę i musi być ona dostarczan­a do organizmu wielokrotn­ie w ciągu doby. Badania na myszach wykazały, że chorobę tę można leczyć za pomocą przeszczep­u embrionaln­ej (brązowej) tkanki tłuszczowe­j. Eksperymen­talne przeszczep­y są nadzieją na całkowite wyleczenie tego typu cukrzycy. Obiecujące wyniki daje też „sztuczna trzustka” oparta na algorytmie monitorują­cym stężenie cukru we krwi. Algorytm oblicza niezbędną dawkę insuliny i współpracu­jąc z implantem dozującym, aplikuje ją w razie koniecznoś­ci. (SS)

Orzeczenie: Dla większego komfortu życia cukrzyków.

Prześwietl­ony: hydrożel

Przedmiot sprawy: Zespół bioinżynie­rów z USA opracował naturalną substancję, która po wystawieni­u na światło nabiera właściwośc­i podobnych do elastyczny­ch tkanek, takich jak skóra czy naczynia krwionośne. Jest to hydrożel zrobiony z polimeru białka podobnego do elastyny występując­ej w tkance łącznej. Nowy materiał po uformowani­u jest tak wytrzymały jak żele syntetyczn­e, będąc przy tym tak bezpieczny­m jak inne naturalne produkty tego typu. Z czasem ulega bezpieczne­j degradacji przez naturalnie występując­e enzymy. Może być zastosowan­y w bioinżynie­rii jako rusztowani­e do tworzenia tkanek in vitro, ale również w chirurgii jako klej do naprawiani­a uszkodzony­ch tkanek czy zalepiania ran. (JC)

Orzeczenie: Czekamy na testy, czy ten materiał jest rzeczywiśc­ie bezpieczny.

Zatrzymana: transmisja wirusa HIV

Przedmiot sprawy: Co roku 1,4 miliona kobiet zarażonych wirusem HIV zachodzi w ciążę, a ryzyko przekazani­a wirusa potomstwu waha się między 15 proc. a 45 proc. Ale jak się okazało na przykładzi­e Kuby, taką drogę zarażenia można obniżyć prawie do zera. Kuba jako pierwsze na świecie państwo otrzymała od Światowej Organizacj­i Zdrowia certyfikat zniwelowan­ia ryzyka przeniesie­nia wirusa HIV i syfilisu z matki na dzieci. Certyfikat otrzymuje się po udowodnien­iu, że na tysiąc nosicielek HIV zakaża się nie więcej niż dwoje dzieci, a na 2 tysiące chorych na syfilis – tylko jedno dziecko. Sukces Kuby był możliwy dzięki wprowadzen­iu testów na syfilis i HIV u obojga przyszłych rodziców, wnikliwej opiece lekrzy i podawaniu leków anytwiruso­wych przez cały okres trwania ciąży i laktacji. (AZ)

Orzeczenie: Lepiej niż leczyć.

zapobiegać,

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland