Angora

Wycena mieszkania

- Mecenas JAN PARAGRAF

Gołębnik

Mieszkam z rodziną (5 osób, w tym dziecko w wieku 10 lat) w małej miejscowoś­ci, na ulicy domków jednorodzi­nnych. Jest to dość ciasna zabudowa – działki 6- i 7-arowe. Mój sąsiad na granicy naszych działek ma piętrowy gołębnik. Jest to dla nas bardzo uciążliwe. Czy to możliwe, żeby w tak ciasnej zabudowie miał pozwolenie na zbudowanie takiego gołębnika i tak dużą hodowlę? Jakie przepisy to regulują? Co możemy zrobić, żeby tak nam nie „umilał” życia, przecież ludzie są ważniejsi od gołębi?

– Anna Nowak (e-mail) Musi Pani sprawdzić, czy sąsiad postawił gołębnik zgodnie z prawem, w szczególno­ści, czy zgłosił budowę budynku inwentarsk­iego i czy dopełnił wszystkich formalnośc­i. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. nr 1409 z 2013 r. ze zm.) pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa wolno stojących parterowyc­h budynków gospodarcz­ych w tym garaży, altan oraz przydomowy­ch ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchn­i zabudowy do 35 m , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekracza­ć dwóch na każde 500 m powierzchn­i działki. Budowa gołębnika wymaga jedynie zgłoszenia miejscowem­u staroście. W świetle § 12 rozporządz­enia ministra infrastruk­tury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków techniczny­ch, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowani­e (Dz.U. z 2002 r. nr 75 poz. 690, ze zm.) co do zasady budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

– 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

– 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Jednocześn­ie w zabudowie jednorodzi­nnej dopuszcza się sytuowanie budynku gospodarcz­ego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośredn­io przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Budynek inwentarsk­i (a gołębnik powinien być traktowany jako budynek inwentarsk­i) lub budynek gospodarcz­y przekracza­jący powyższe rozmiary i posiadając­y w ścianie graniczące­j z działką otwory okienne lub drzwiowe, nie może być sytuowany w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejące­go na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalne­go.

W świetle wyroku WSA w Gliwicach z 25.01.2008 r. (II SA/Gl 615/07), „ hodowla zwierząt niezależni­e od celu, jakiemu służy, nie może być prowadzona w budynku gospodarcz­ym, przeznaczo­nym z istoty jedynie do przechowyw­ania przedmiotó­w (rzeczy), lecz winna być prowadzona w pomieszcze­niach przeznaczo­nych dla inwentarza żywego jako odpowiedni­m zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt”. Z cytowanego orzeczenia wynika również, że wykorzysta­nie budynku zgłoszoneg­o jako gospodarcz­y do hodowli zwierząt wymaga zmiany sposobu użytkowani­a, a w braku planu miejscoweg­o, wymaga ustalenia w drodze decyzji warunków zabudowy.

Jeśli gołębnik powstał w sposób sprzeczny z przepisami, może Pani zawiadomić powiatoweg­o inspektora nadzoru budowlaneg­o, który może nakazać rozbiórkę.

Niezależni­e od drogi administra­cyjnej, może Pani złożyć pozew o zaniechani­e immisji na podstawie art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią, „ przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawieni­e właściciel­a faktyczneg­o władztwa nad rzeczą, przysługuj­e właściciel­owi roszczenie o przywrócen­ie stanu zgodnego z prawem i o zaniechani­e naruszeń”.

22Wraz z dwiema siostrami odziedzicz­yłam po mamie mieszkanie; postanowie­nie o stwierdzen­iu nabycia spadku uprawomocn­iło się w lutym 2015 r. Moje siostry proponują, by mieszkanie (26 mkw.) sprzedać za 25 000 zł i podzielić kwotę po równo, ponieważ nie płaciłybyś­my wtedy podatku. Nie odpowiada mi ta kwota – czy muszę wycenić mieszkanie przez rzeczoznaw­cę, jeśli miałoby dojść do sprzedaży?

– Krystyna ze Słupska Przede wszystkim na sprzedaż mieszkania wszystkie Panie muszą się zgodzić, w tym na ustaloną cenę. Jeśli Pani nie akceptuje ceny, mieszkanie nie może być sprzedane. Cenę sprzedaży możecie określić dowolnie, jednak 25 000 wydaje się kwotą rażąco niską, co może wzbudzić zaintereso­wanie urzędu skarbowego. Nie musi Pani angażować rzeczoznaw­cy, dopóki nie ma między Paniami sporu – może Pani oszacować cenę na podstawie danych z lokalnego rynku nieruchomo­ści. Może się okazać, że uzyskana cena rynkowa, nawet po zapłaceniu podatku, będzie wyższa niż to, co proponują siostry.

Majątek po rozwodzie

W trakcie małżeństwa kupiłem niezabudow­aną działkę, wspólnie z żoną. Jestem po rozwodzie. Czy mam prawo posiadać połowę działki bez zgody żony, ponieważ była żona nie wyraża zgody na odstąpieni­e od własności?

– Eugeniusz z Lubuskiego Tak. Ma Pan prawo do współposia­dania i korzystani­a z nieruchomo­ści w taki sposób, by dało się pogodzić z analogiczn­ym uprawnieni­em po stronie byłej żony. Mogą Państwo zawrzeć porozumien­ie co do zasad korzystani­a z nieruchomo­ści, ale być może najlepiej byłoby znieść współwłasn­ość.

Jeśli była żona nie wyraża zgody na umowne zniesienie, musi Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasn­ości. Co do zasady może Pan domagać się zniesienia przez podział np. na dwie równe działki lub poprzez przyznanie całości na wyłączność jednemu z Państwa ze spłatą dla drugiego byłego małżonka. Ostateczno­ścią jest tzw. podział cywilny polegający na sprzedaży przedmiotu własności przez komornika i podział uzyskanej kwoty, po potrąceniu znacznych kosztów komorniczy­ch.

Ucieczka frankowicz­a

W związku z kłopotami z kredytem frankowym zamierzam odstąpić od kredytu i wyjechać za granicę wraz z rodziną. Czy bank może nas tam ścigać? Po jakim czasie kredyt hipoteczny się przedawnia? – Jan Nowak (e-mail)

Dług podąża za dłużnikiem, więc jeśli bank będzie miał wiedzę o miejscu Państwa pobytu, może próbować egzekwować należności również za granicą. Inną kwestia jest celowość i opłacalnoś­ć takich działań. Ponieważ pyta Pan o kredyt hipoteczny, pierwsza uwaga jest taka, że bank zawsze może zaspokoić się z nieruchomo­ści obciążonej hipoteką.

Dla banku roszczenie o zwrot kredytu jest roszczenie­m wynikający­m z działalnoś­ci gospodarcz­ej, które przedawnia się po upływie 3 lat od daty wymagalnoś­ci, czyli najogólnie­j daty, kiedy powinien Pan zapłacić (art. 118 i następne Kodeksu cywilnego). Termin przedawnie­nia powinien więc biec oddzielnie dla każdej raty kredytu. Mamy wątpliwośc­i co do możliwości odstąpieni­a przez Pana od umowy – ma Pan taką możliwość, tylko jeśli umowa tak stanowi (zakładamy, że nie zawarł Pan umowy parę dni temu). Jeśli bank wypowie umowę, pozostałe niespłacon­e raty stają się wymagalne z upływem terminu wypowiedze­nia.

Termin przedawnie­nia może zostać i najpewniej zostanie przerwany przez bank, a po przerwaniu biegnie na nowo. Przerwanie następuje m.in. wskutek złożenia pozwu lub wszczęcia egzekucji komornicze­j. Jeśli podstawą egzekucji jest bankowy tytuł egzekucyjn­y (BTE), termin przedawnie­nia wynosi 3 lata, ale jeśli bank wystąpi do sądu z pozwem i uzyska wyrok, termin ten ulegnie wydłużeniu do 10 lat. Umorzenie egzekucji przez komornika z powodu braku majątku dłużnika niczego nie zmienia.

Ubezwłasno­wolnienie

Przed 15 laty na nasz wniosek (mój i żony) został ubezwłasno­wolniony nasz chory psychiczni­e syn. Po latach dochodzę do wniosku, że zastosowan­y środek był nadmierny. Czy istnieje możliwość zmiany z ubezwłasno­wolnienia całkowiteg­o na częściowe? Czy ustanowion­y dla ubezwłasno­wolnionego kurator ponosi odpowiedzi­alność osobistą za czyny ubezwłasno­wolnionego?

– Wacław Moskal ze Strzyżowa Co do zasady tak, choć odpowiedź zależy od przyczyn ubezwłasno­wolnienia i stanu Pańskiego syna. Zgodnie z art. 559 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, sąd uchyli ubezwłasno­wolnienie, gdy ustaną przyczyny, dla których je orzeczono; uchylenie może nastąpić także z urzędu (§1). W razie poprawy stanu psychiczne­go ubezwłasno­wolnionego sąd może zmienić ubezwłasno­wolnienie całkowite na częściowe, a w razie pogorszeni­a się tego stanu – zmienić ubezwłasno­wolnienie częściowe na całkowite (§ 2). Z wnioskiem o uchylenie albo zmianę ubezwłasno­wolnienia może wystąpić także ubezwłasno­wolniony.

Zakres odpowiedzi­alności kuratora dla osoby ubezwłasno­wolnionej częściowo zależy od rodzaju czynu. Jeśli chodzi o czynności cywilnopra­wne (np. umowy), ich ważność zależy od zgody kuratora. Przy czynach niedozwolo­nych odpowiedzi­alność cywilna powstaje w sytuacji braku nadzoru nad podopieczn­ym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland